18.11.2016 12:22

Festival německého jazyka bojuje s nedostatkem pražských jevišť

S nedostatkem vhodných jevišť schopných pojmout inscenačně náročné německojazyčné projekty se potýká Pražský divadelní festival německého jazyka. Letos situaci zhoršil fakt, že se přestavuje Státní opera, Divadlo Komedie je zavřené a v Divadle Na zábradlí se staví, řekla ČTK ředitelka prestižní přehlídky Jitka Jílková.

"Jsou to jeviště různých kalibrů, která nám citelně chybí," uvedla. I proto bylo podle ní složité zkoordinovat možnosti pražských scén s termíny souborů z Německa, Rakouska, Švýcarska a Lucemburska. "Považuji za zázrak, že se je nakonec podařilo umístit," dodala k přípravám 21. ročníku, který zahájí v sobotu 19. listopadu Shakespearův Hamlet v režii Thomase Ostermeiera z berlínské Schaubühne.
"Právě z tohoto osm let starého a celosvětově úspěšného projektu jsme měli největší obavy. Celou dobu jsme se ho snažili do Prahy dostat, ale marně. Jedinou možností bylo uvést ho v Divadle Archa, ovšem s tou nevýhodou, že už by se tam nevešlo publikum," řekla. Díky mnoha hostováním v zahraničí nakonec inscenátoři scénu zjednodušili, takže je přenosná a do Divadla na Vinohradech se vejde. Dynamická inscenace s šesti herci v čele s Larsem Eidingerem, s hlínou a deštěm, trvá bez přestávky 160 minut. Vznikla v koprodukci s festivaly v Athénách a Avignonu.
Na stejném jevišti se 27. listopadu objeví inscenace Pověření z hannoverské činohry, ovšem s tou změnou, že zadní projekci z technických důvodů nahradí fólie, na níž se bude promítat.
Problémy byly i s inscenací dramatizace románu Theodora Fontana s názvem Effi Briest. Na Nové scéně Národního divadla ji uvede v závěru festivalu 5. prosince Deutsches Schauspielhaus z Hamburku. "Kulisy budou muset být zkráceny, aby se vešly do výtahu Nové scény," podotkla Jílková.

Festival uvede na několika pražských jevištích celkem deset inscenací. Jeho součástí bude doprovodný program, zahrnující výstavu divadelních fotografií Viktora Kronbauera mapující na náměstí Václava Havla několik ročníků této přehlídky, scénickou skicu Ilegální pomocníci ve Vile Štvanice či projekci filmu Menandros a Thäis.

Více informací je na webu www.theater.cz 

.

Autor článku: ČTK: bor, jw

Festival německého jazyka bojuje s nedostatkem pražských jevišť