05.09.2019 10:07

Festival …příští vlna/next wave… se vrací k politickému a angažovanému divadlu

Dvacátý šestý ročník festivalu …příští vlna/next wave… se bude konat ve dnech 17.-28. září v pražských divadlech, hospodách i v Invalidovně. Motto letošního Setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy, jak zní podtitul festivalu, zní Odsouzen ke svobodě.

Proč nese takovéto motto, vysvětluje dramaturgyně festivalu Lenka Dombrovská: „Vybrala jsem citát Jeana-Paula Sartra, jelikož je zapotřebí připomínat, že máme zodpovědnost za svět, který je za hranicemi – naší individuality i české společnosti. I my budeme v listopadu slavit výročí sametové revoluce, ale ještě před tím – na Nextce – chceme připomenout, že jinde ve světě svoboda chybí a my bychom vůči tomu neměli zůstávat lhostejní. A proto je letošní program sestavený především z angažovaných inscenací. Samozřejmě nebudou chybět také debaty po představení, koncerty a i letos udělíme Pocty za alternativní umění.“

Během festivalu se podíváme do Izraele, Palestiny, Sýrie, Iráku, Afghánistánu a Íránu s filmově-divadelním esejem Stavitelé písku, ve kterém autor Jan Motal konfrontuje poezii s denními zprávami a dokumenty. V projektu Konec člověka?!? Reportáže psané z kuchyně nám Spitfire Company přiblíží ruskou mentalitu i historii na základě díla novelistky Světlany Alexijevičové. Vietnam budeme objevovat s tamními undergroundovými básníky v projektu Vařený-dušený-syrový v režii Jana Kačeny. Přijede také Prešovské národné divadlo s projektem Moral Insanity, v němž autoři zpracovali román Umberta Eca Pražský hřbitov a zkoumali konspirační teorie, antisemitismus a rasismus. Tato slovenská inscenace získala ocenění Grand Prix Nová drama 2019.

Letošní …příští vlna/next wave… se nebude vyhýbat ani českým dějinám – připomeneme číhošťský zázrak, a co potom následovalo v nesvobodném Československu počátkem padesátých let minulého století, v dokumentární inscenaci Zpráva o zázraku (Josef Toufar) v režii Barbary Herz.

Divadlo na cucky zase společně se slovenských režisérem Patrikem Lančaričem vytvořilo divadelní koláž na základě knihy Erika Taberyho Opuštěná společnost, která je označována jako „rozmluva s minulostí o naší budoucnosti“.

„Slibuji, že nebude chybět ani legrace – myslím, že si dost (po dva večery) užijeme třeba s Tutáčem, nedotknutelným ministrem kultury, a jeho stvořitelem, ironikem, dramatikem a hercem Miloslavem Vojtíškem alias S.d.Ch. Oba – Tutáč i S.d.Ch. - totiž milují syntézu alšovských národních motivů, slovácké ornamentiky a staroegyptské estetiky. Improvizaci na téma svoboda předvede Jiří Maryško, který divákům rád ukazuje své nejzlejší podvědomí a nic mu není svaté“, pokračuje v představování programu Lenka Dombrovská.

Festival se již tradičně koná také v Brně. Během tří dnů - 11.-13. října - představí v HaDivadle to nejlepší z pražské alternativy. Bude to například inscenace BurnOut aneb Vyhoř! z A Studia Rubín či Aluminiová královna z MeetFactory.

http://nextwave.cz/program/praha-2019/

Autor článku: Anna Černá, foto: Prešovské národné divadlo - Moral Insanity

Festival …příští vlna/next wave… se vrací k politickému a angažovanému divadlu

Festivaly

16.09.2019

Zahraniční divadelní program festivalu 4+4 dny v pohybu otevře provokativní show The Clearing

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu má již tradičně na programu také výrazný zahraniční divadelní program. Divadelní část festivalu bude v sobotu 5. 10. ve 20:00 zahájena v pražském Divadle Archa představením The Clearing amerického performera a kurátora Jeremyho Wadea. Diváci se mohou dále těšit například na finsko-egyptskou umělkyni Samiru Elagoz nebo íránského non-binárního umělce Sorour Darabi.

13.09.2019

Malá inventura míří do regionů

Jičín, Jihlava, Opava a České Budějovice ožijí z kraje podzimu divadlem. Festivaly, které v regionech proběhnou mezi 19. zářím a 2. listopadem, navazují na Malou inventuru Praha. Ta každoročně představuje nejzajímavější projekty nového divadla za poslední rok, a to české i zahraniční.

09.09.2019

Mezinárodní divadelní festival Pražské křižovatky 2019

Třetí ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky opět přiváží mimořádná zahraniční představení. Jde o inscenace a projekty úspěšné na evropských festivalech, všechny posouvají světové divadlo a jindy než na Pražských křižovatkách je v tuzemsku nelze vidět. Letošní ročník festivalu jako by tematicky svíral motiv hlasu, naslouchání, slyšení. Konkrétně zachytí hlasy zábavy, ale nechá mluvit i publikum, či úplně utiší herce. Festival rovněž takto připomíná dědictví Václava Havla, vztah divadla a politiky a letos rovněž třicáté výročí sametové revoluce.