05.09.2019 10:07

Festival …příští vlna/next wave… se vrací k politickému a angažovanému divadlu

Dvacátý šestý ročník festivalu …příští vlna/next wave… se bude konat ve dnech 17.-28. září v pražských divadlech, hospodách i v Invalidovně. Motto letošního Setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy, jak zní podtitul festivalu, zní Odsouzen ke svobodě.

Proč nese takovéto motto, vysvětluje dramaturgyně festivalu Lenka Dombrovská: „Vybrala jsem citát Jeana-Paula Sartra, jelikož je zapotřebí připomínat, že máme zodpovědnost za svět, který je za hranicemi – naší individuality i české společnosti. I my budeme v listopadu slavit výročí sametové revoluce, ale ještě před tím – na Nextce – chceme připomenout, že jinde ve světě svoboda chybí a my bychom vůči tomu neměli zůstávat lhostejní. A proto je letošní program sestavený především z angažovaných inscenací. Samozřejmě nebudou chybět také debaty po představení, koncerty a i letos udělíme Pocty za alternativní umění.“

Během festivalu se podíváme do Izraele, Palestiny, Sýrie, Iráku, Afghánistánu a Íránu s filmově-divadelním esejem Stavitelé písku, ve kterém autor Jan Motal konfrontuje poezii s denními zprávami a dokumenty. V projektu Konec člověka?!? Reportáže psané z kuchyně nám Spitfire Company přiblíží ruskou mentalitu i historii na základě díla novelistky Světlany Alexijevičové. Vietnam budeme objevovat s tamními undergroundovými básníky v projektu Vařený-dušený-syrový v režii Jana Kačeny. Přijede také Prešovské národné divadlo s projektem Moral Insanity, v němž autoři zpracovali román Umberta Eca Pražský hřbitov a zkoumali konspirační teorie, antisemitismus a rasismus. Tato slovenská inscenace získala ocenění Grand Prix Nová drama 2019.

Letošní …příští vlna/next wave… se nebude vyhýbat ani českým dějinám – připomeneme číhošťský zázrak, a co potom následovalo v nesvobodném Československu počátkem padesátých let minulého století, v dokumentární inscenaci Zpráva o zázraku (Josef Toufar) v režii Barbary Herz.

Divadlo na cucky zase společně se slovenských režisérem Patrikem Lančaričem vytvořilo divadelní koláž na základě knihy Erika Taberyho Opuštěná společnost, která je označována jako „rozmluva s minulostí o naší budoucnosti“.

„Slibuji, že nebude chybět ani legrace – myslím, že si dost (po dva večery) užijeme třeba s Tutáčem, nedotknutelným ministrem kultury, a jeho stvořitelem, ironikem, dramatikem a hercem Miloslavem Vojtíškem alias S.d.Ch. Oba – Tutáč i S.d.Ch. - totiž milují syntézu alšovských národních motivů, slovácké ornamentiky a staroegyptské estetiky. Improvizaci na téma svoboda předvede Jiří Maryško, který divákům rád ukazuje své nejzlejší podvědomí a nic mu není svaté“, pokračuje v představování programu Lenka Dombrovská.

Festival se již tradičně koná také v Brně. Během tří dnů - 11.-13. října - představí v HaDivadle to nejlepší z pražské alternativy. Bude to například inscenace BurnOut aneb Vyhoř! z A Studia Rubín či Aluminiová královna z MeetFactory.

http://nextwave.cz/program/praha-2019/

Autor článku: Anna Černá, foto: Prešovské národné divadlo - Moral Insanity

Festival …příští vlna/next wave… se vrací k politickému a angažovanému divadlu

Festivaly

26.02.2020

Jarní festival Ženy ženám v Divadle Bolka Polívky přinese představení, filmy, diskuse a charitativní bazar

Od předposledního únorového dne do 3. dubna bude Divadlo Bolka Polívky pořádat festival Ženy ženám (a odvážným mužům), jehož záměrem je oslavit ženství, krásu, tvořivost, odvahu a inteligenci. Návštěvnice a návštěvníci se mohou těšit na divadelní představení z repertoáru Divadla Bolka Polívky a jeho stálých partnerů. V Univerzitním kině Scala bude možné zajít na projekci filmů se silnými ženskými hrdinkami.

26.02.2020

20. ročník Přehlídky ke Světovému dni divadla pro děti a mládež

Světový den divadla pro děti a mládež oslavíme opět 20. března, Světový den loutkářství 21. března a 27.března Světový den divadla. Iniciátory oslav těchto divadelních svátků jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO. Národní střediska Mezinárodního divadelního ústavu (ITI), Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež ASSITEJ a Mezinárodní loutkářské unie UNIMA po celém světě koordinují v těchto dnech řadu aktivit.

25.02.2020

Ostrava znovu centrem současné opery: NODO 2020

Už popáté budou v Ostravě poslední červnové dny ve znamení nové opery a progresivních forem hudebního divadla; českých a světových premiér inscenací, které se nás mohou bytostně dotknout. Do moravskoslezské metropole se sjedou umělecké týmy z Evropy, USA i Japonska a mezinárodní orchestr Ostravská banda. Během dvou týdnů letos nazkouší a provedou sedm unikátních inscenací komorní opery.