05.05.2022 09:23

Festival Skupova Plzeň připomene výročí Jiřího Trnky a Josefa Skupy

Mezinárodní festival loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň letos při svém 34. ročníku připomene výročí plzeňských výtvarníků a loutkářů Jiřího Trnky a Josefa Skupy. Festival zároveň bude hostit světové setkání loutkářů, nabídne přes 30 novinek divadel z Česka a zaměří se i na japonské loutkářství a přiveze špičkové soubory ze Španělska, Polska a Belgie. ČTK to řekl ředitel festivalu a ředitel pořádajícího Divadla Alfa Jakub Hora.

Skupova Plzeň se vždy koná jednou za dva roky, pandemie koronaviru ale neumožnila 34. ročník uspořádat v řádném termínu, takže se koná až letos od 4. do 12. června. Festival zahájí 4. června novinka - celodenní open-air prolog s názvem Loutkové Slovany – Trnkovo předměstí Skupovy Plzně. Centrem bude Jiráskovo náměstí a návštěvníci se mohou těšit na průvod s velkou loutkou, řadu divadelních představení po celý den včetně nejúspěšnější inscenace Alfy Tři mušketýři. Chybět nebudou workshopy loutkového divadla a animovaného filmu nebo večerní filmová projekce Trnkových Starých pověstí českých.

Přehlídka naplno začne 8. června. Soutěžní program přinese například výjimečné představení Bratři naděje Divadla Minor o osudech loutkářské rodiny Kopeckých, nejnovější verzi Mauglího Bratislavského bábkového divadla, loutkovou Prodanou nevěstu Divadla loutek Ostrava, plzeňská představení Pozor, Zorro! a Putování dobrého Hanse Böhma Evropou nebo představení Divadla Continuo Hic sunt dracones, vyjmenovala mluvčí festivalu Daniela Vítová.

„Už víc než čtyři roky připravujeme také unikátní japonský fokus," řekl Hora. V Plzni se představí hvězda japonského loutkářského stylu kuruma bunraku Korju Nišikawa, experimentální loutkářka Mijako Kurotaniová, jeden z nejlepších japonských herců s marionetou Kóiči Imura či herec a režisér Kusunoki Cubame s tradiční pohádkou Myší sumo. Ze zahraničí přijede také přední belgické divadlo Gare Centrale s herečkou Agnes Limbosovou, která dříve spolupracovala s Bolkem Polívkou či Ctiborem Turbou.

Speciální program připomene 130. výročí narození zakladatele moderního loutkového divadla Josefa Skupy a 110 let od narození Jiřího Trnky. Výročí připomene zejména Divadlo Spejbla a Hurvínka, jehož archiv obsahuje stále loutky, které v minulosti Trnka a Skupa vytvořili. Tyto původní marionety jsou základem nové inscenace Ó loutky, jaká vášeň, kterou uvede Divadlo Spejbla a Hurvínka exkluzivně pro Skupovu Plzeň.

Při festivalu se uskuteční také zasedání výkonného výboru světové loutkářské asociace UNIMA. Pro zasedání je vždy vybírán jeden ze světových festivalů a tento výběr je velmi prestižní, řekl Hora. „Na zasedání přijedou významní loutkáři, akademici nebo ředitelé festivalů ze všech kontinentů. I díky tomu pak půjde zpráva o festivalu a o situaci na poli českého loutkového divadla do celého světa,“ poznamenal. Skupova Plzeň bude hostit také konferenci Tradice českého loutkářství.

 

http://www.skupovaplzen.cz/

Autor článku: ČTK: lap, hj