01.09.2022 16:06

Festival THEATRUM KUKS oživil bývalé lázně, příští ročník se vznese do nebes

Padesát často vyprodaných produkcí v pěti dnech a na jeden a půl tisíce spokojených návštěvníků. 21. ročník multižánrového festivalu THEATRUM KUKS úspěšně oslavil 330 let od založení Lázní Kuks, které umožnily rozmach tohoto jedinečného místa. „Těší nás, že se na festival vrací čím dál tím víc návštěvníků, kteří přispívají k rozžívání kukského areálu,“ uvedla ředitelka festivalu Kateřina Bohadlová. Příští ročník se uskuteční od 23. do 27. srpna 2023.

Program letošního festivalu byl věnován vodě a Lázním Kuks, které symbolicky oživil úvodní „rituál“ s unikátní světelnou „liqiud“ show Jakuba Urbana, samotné léčivé prameny pak každý večer rozsvítila instalace Weird Visuals.

„Kuks jsme nasávali všemi smysly na obou březích Labe, podtrhli význam pramene, kolem kterého před 330 lety Lázně Kuks vznikly, a využili všechny vodní plochy včetně bývalých Šporkových rybníků u Choustníkova Hradiště,“ vyzdvihla Kateřina Bohadlová.

Vedle prostoru bývalých lázní či Labe, na kterém na pontonu zatančila třeba Andrea Miltnerová, festival tradičně nabídl jedinečné koncerty či další umělecké zážitky i v prostorách hospitálu. V kostele Nejsvětější Trojice nadchla písňovým recitálem Alena HladkáEnsemble Damian či divadelní spolek JEDL s inscenací Santini, kapli či refektář zaplnili diváci při koncertech Cantar alla Viola, Českého saxofonového kvarteta nebo Královéhradeckého kvarteta s Komorním orchestrem UHK.

V Kuksu zrozený soubor Geisslers Hofcomoedianten uvedl premiéru svého „opera-disco“ muzikálu Pudl a pudr, na nádvoří hospitálu s loutkami podle soch M. B. Brauna rozjel kočovnou show Jedem s medem či vzal diváky na hřbitov, kde proběhl lehce imerzivní Tanec smrti. „Letošní THEATRUM bylo tradičně nabité multižánrovým barokním a barokem inspirovaným uměním s blahodárnými účinky pro tělo i ducha,“ dodala šéfka festivalu, která už zve na příští ročník v termínu 23. - 27. srpna 2023.

„Tentokrát se budeme vznášet v oblacích, oslavovat andělské hlasy na nebesích a možná dojde i na akrobacii,“ naznačuje Bohadlová, jakým směrem se bude program 22. ročníku festivalu ubírat.

www.theatrum-kuks.cz

Autor článku: Ondřej Roubínek; Foto: Michal Stránský