19.09.2018 10:20

Festival ve věznici 2018

Brněnské Divadlo Líšeň pořádá už potřetí Festival ve věznici, s podtitulem „o minulosti a budoucnosti naší svobody". Proběhne 20. – 23. září v bývalé věznici v Brně na Cejlu. Program rezonuje s historií a odkazem tohoto objektu neblaze proslulého v obou totalitách minulého století. Cílem festivalu je zviditelnit významné místo paměti a otevřít témata s ním spojená, především otázky o totalitě a svobodě. Festival chce také přispět k současné debatě o smysluplném využití unikátních prostor věznice.

Významným divadelním hostem festivalu bude  Spitfire Company. Představí zde inscenaci Antiwords inspirovanou dílem Václava Havla, která byla uvedena už na třech kontinentech a  získala také řadu nominací a ocenění na našich i zahraničních festivalech.  Site specific představení o (zde vězněném) Janu Zahradníčkovi  uvede Divadlo Odjinud. Divadlo Líšeň zahraje inscenaci Hygiena krve, jež zpracovává výtvarně originálním jazykem téma holocaustu, současného neonacismu a zamýšlí se nad hodnotou lidského života obecně (Cena za „scénografii, nápadité užití a animaci objektů“ na festivalu Skupova Plzeň) a svoji nejnovější hru inspirovanou buddhistickými texty Spoutaný trávou.

Hudební část festivalu nabídne nejnovější písně Dáši Voňkové, skupinu KACU!,  Sváťu Karáska a kapelu Svatopluk. Díky spolupráci s Ensemble Opera Diversa bude možné navštívit i akci s názvem Hudební inventura 2018. Koncert, na kterém se souborem vystoupí Iva Bittová a Žaneta Vítová, povede dirigentka Gabriela Tardonová.

Festival doprovodí tematicky zaměřené besedy a výstavy.

FESTIVAL VE VĚZNICI
o minulosti a budoucnosti naší svobody
1. - 23. září 2018
vstup z ulice Bratislavská 68, Brno

Spolupořadatelem festivalu je TIC Brno

http://divadlolisen.cz/

Autor článku: Divadlo Líšeň

Festival ve věznici 2018

Festivaly

12.02.2019

Bazaar Festival 2019 uvede provokativní umělce z Německa, Bulharska i Libanonu

Pátý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar se uskuteční od 14. do 18. března 2019 v Praze. Uvede výrazná představení a ukázky z chystaných inscenací ze střední a východní Evropy, které letos poprvé doplní také umělci z Blízkého východu. Festival zahájí inscenace Grace mezinárodně uznávaného souboru Hodworks výrazné evropské choreografky Adrienn Hód.

11.02.2019

Festival Spectaculare 2019 rozšiřuje divadelní program

Uhrančivý taneční duet Rafales slavnostně zahájí šestý ročník festivalu Spectaculare v prostorách divadla Komedie. Ve čtvrtek 14. února, v den svátku zamilovaných, prozkoumá soubor RADAR pod vedením francouzského choreografa Benjamina Bertranda souhru a rytmus dvou těl ve vibracích zvukových vln. Bulharský umělec Stanislav Genadiev představí ve čtvrtek 7. března v Kasárnách Karlín instalaci geometrických světelných linii Synchronicity.

11.02.2019

Festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER již zná jména divadelních škol pro letošní 29. ročník

Na Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER se se svými inscenacemi přihlásilo celkem 45 škol z celého světa. O tom, kdo ze zájemců se zúčastní festivalu, rozhodovala výběrová komise. Nakonec se rozhodla pro dvanáct vybraných škol a jejich představení. Návštěvníci festivalu se mohou ve dnech 2. -6. dubna 2019 těšit např. na inscenace z Lotyšska, Bosny a Hercegoviny, Filipín, Ruska nebo na každoroční Polsko, Slovensko a samozřejmě Českou republiku.