12.04.2023 15:55

HaDivadlo čeká spolupráce s hudebníkem a držitelem Českého lva Jonatánem Pastirčákem

V HaDivadle se aktuálně připravuje inscenace Moravský kras v režii hostujícího slovenského režiséra Petera Gondy, která zpracovává krajinnou oblast jako námět pro divadelní jeviště. Významnou složkou chystané inscenace bude i hudba slovenského hudebního skladatele Jonatána Pastirčáka, který je odnedávna laureátem ocenění Český lev za nejlepší hudbu. Premiéra inscenace Moravský kras proběhne v pátek 28. dubna od 19.30.

Jonatán Pastirčák, známý též pod uměleckým jménem Pjoni, je hudební producent, skladatel i zvukový inženýr. Po studiích na SAE Insitute v Londýně se proslavil jako autor elektronických a elektroakustických hudebních děl, vystupoval doposud v Německu, Polsku, Norsku, Británii či na Ukrajině. Komponovat pro divadelní tvar nebude však poprvé: je autorem hudby k řadě divadelních a tanečních inscenací (Skrakt, Trakt). Spolupodílel se i na několika audiovizuálních instalacích a performancích, mimo jiné Plain, uvedené v rámci Pioneer Works v New Yorku.

Dramaturgyně inscenace Moravský kras Anna Prstková představuje, čím bude hudba v inscenaci specifická: „Režisér Peter Gonda chtěl, aby vznikala hudba v inscenaci naživo, pracujeme proto se zpěvem a jedním starším klavírem, který Jonatán Pastirčák preparoval a podpořil jeho jemné rozladění. Hudba se v inscenaci objevuje v několika podobách: dojde v ní na unikátní coververzi jedné známé písně a například také na zvukové zachycení momentu, kdy padla klenba obrovské jeskyně, po které zůstala propast Macocha.“

Pastirčák je i autorem hudby k řadě oceňovaných dokumentárních filmů Mečiar (2017), V síti (2020) a Čiary (2022). V roce 2022 ve spolupráci s hudebníkem Aid Kidem vytvořil soundtrack k hranému psychologickému snímku Arvéd, za který byli oceněni na Českých lvech 2022.

Aid Kid přitom již také v minulosti s HaDivadlem spolupracoval na scénické hudbě, konkrétně k inscenaci Zeď (režie Kamila Polívková, premiéra 16. října 2021), kterou čeká v sobotu 27. května 2023 derniéra po dvou letech na repertoáru. Multimediální umělec a DJ Aid Kid přitom této jevištní adaptaci kultovního románu Marlen Haushoferové (1920–1970) dodal skrze svůj ambientní elektronický soundtrack novou vrstvu emocionality. 

Ve 48. sezoně HaDivadla s názvem Blízkost se již brněnskému publiku představil v nové inscenací Požár v šťastném Rakousku (režie Eduard Kudláč, premiéra 24. února 2023) další z významných zástupců slovenské hudební scény Peter Machajdík. Machajdík komponuje komorní, filmovou, orchestrální i elektronickou hudbu. Luboš Mareček ve své recenzi Požáru v šťastném Rakousku přitom označuje Majachdíkovu hudbu za výtečnou a náladotvornou, přičemž přispívá k podivné a magické atmosféře jevištního díla. (Lidové noviny, 21. 3. 2023)

Výrazná hudební spolupráce v HaDivadle probíhala i v minulosti s hudebním skladatelem a multiinstrumentalistou Tomášem Vtípilem, například na inscenaci Woyzeck (režie Miroslav Bambušek, premiéra 12. března 2019), za niž Vtípil získal Cenu divadelní kritiky 2020 za Nejlepší hudbu k inscenaci a také byl poctěn jako Osobnost roku festivalem ...příští vlna/next wave… 2019. 


HaDivadlo

Sezona 48: Blízkost
Moravský kras

Existuje ještě vůbec divočina? Autorská inscenace Petera Gondy o nejasné hranici mezi netknutou přírodou a tím, co si do ní lidstvo projektuje. 

Moravský kras je uzákoněný jako chráněná krajinná oblast, ohraničené, vymezené a korigované území. Je také záznamníkem tisíců let lidské činnosti: v jeskyni Kůlna byl doložen pobyt člověka neandrtálského z doby před 120 000 lety, poblíž Stránské skály se postupně rozrůstalo osídlení dnes známé jako Brno. 

Komu patří paměť, kterou jsme uložili do hlubin ponorné řeky Punkvy? Nerostné bohatství poznamenala těžba a průmyslová tradice, z lesů se naopak stalo projekční plátno městských snů o přírodě, do které lze zavítat na oddechovou návštěvu. Adamov a Blansko. Lokální folklór, mýty a příběhy. Scénický experiment, který se pokouší uchopit krajinnou oblast jako námět pro divadlo. Co se stane s Moravským krasem, až z planety zmizí člověk?

Autoři: Peter Gonda a kolektiv
Režie: Peter Gonda
Dramaturgie: Anna Prstková
Scéna: Matěj Sýkora
Kostýmy: Tereza Jančová
Hudba: Jonatán Pastirčák
Video: Michal Kindernay
Asistentka režie: Jana Vaverková
Dramaturgická spolupráce: Matěj Nytra
Rešerše: Martin Tilšar

Obsazení: Cyril Drozda, Radim Chyba, Táňa Malíková, Magdalena Straková

www.hadivadlo.cz

Autor článku: Tereza Teerink Turzíková, malba: Alexey Klyukov