13.02.2023 13:54

HaDivadlo uvede adaptaci románu Felix Austria ukrajinské autorky Sofije Andruchovyč

Třetí premiérou HaDivadla v rámci 48. sezony s titulem Blízkost bude autorská adaptace magického románu Felix Austria (2014) oceňované ukrajinské autorky Sofije Andruchovyč. Pro divadelní jeviště román upravil slovenský režisér Eduard Kudláč ve spolupráci s Ivou Klestilovou. Premiéra inscenace Požár v šťastném Rakousku se uskuteční v pátek 24. února 2023 od 19.30 hodin.

Děj románu se odehrává na přelomu 19. a 20. století v srdci rakousko-uherského Haliče a sleduje vývoj vztahu mezi dvěma ženami, bohatou dědičkou Adelou a její ukrajinskou služebnou. Příběh s alegorickými prvky přitom vypovídá o předtuše budoucí podoby Evropy. Román Felix Austria patří mezi nejvýznamnější literární počiny ukrajinské autorky Sofije Andruchovyč, která se brněnskému publiku představila již v roce 2015 v rámci festivalu Měsíc autorského čtení. Její nevšední postavy ožijí na prknech HaDivadla, scény Centra experimentálního divadla sídlící v brněnské Alfa pasáži. Volná adaptace Eduarda Kudláče a autorky Ivy Klestilové, která je zároveň bývalou členkou hereckého souboru HaDivadla, je založena na překladu Petra Ch. Kaliny.

Dramaturg inscenace Matěj Nytra přibližuje, jak se román Andruchovyč proměnil v jevištní dílo: „Naším cílem bylo abstrahovat z až secesně barvitého, nápaditého a nadčasového námětu klíčové energie inspirovat se pro tvar, který je v duchu řady hadivadelních adaptací zejména esejistický. Přemýšlí a proniká mezi vrstvami, staví proti sobě více perspektiv i divadelních žánrů. Tímto způsobem navazujeme na naše dřívější dramatizace Náměsíčníků, Čevenguru nebo Moby Dicka. Základními tématy jsou tentokrát spor mezi oddaností a hledáním svobody a modelování pozice ženské vypravěčky Stefanie v síti vztahů vícenárodnostní společnosti. Eda Kudláč ale vychází ze záměru uvidět tyto motivy ve světle mimo jednoznačné časoprostorové určení, a tedy se z před-prvoválečného Stanislavova posouváme do imaginativnější sféry hrdinčina vědomí (i svědomí). Děj je tak metaforou i dnešní nerovné a svázané situace spjaté s ukrajinsko-ruskou tragédií.“

Autorka románové předlohy Sofija Andruchovyč bude hostkou HaDivadla v neděli 26. března 2023. Od 16.00 ve foyer divadla proběhne setkání s jejím příspěvkem na téma ukrajinské literatury a současné pozice ukrajinských spisovatelů za válečné situace. Následovat bude představení Požáru v šťastném Rakousku s dřívějším začátkem od 17.30, po němž proběhne moderovaná beseda s Andruchovyč společně s tvůrci inscenace.

Pro inscenaci Požár v šťastném Rakousku vytvořila scénu a kostýmy Eva Kudláčová Rácová, která v minulosti spolupracovala například s Národním divadlem v Praze či Slovenským národním divadlem a působí rovněž jako výtvarnice pro film a televizi. V roce 2016 obdržela slovenské ceny Dosky za svou scénografickou práci. Dalším významným spolupracovníkem na této inscenaci je Peter Machajdík, mezinárodně oceňovaný hudební skladatel a pedagog. Věnuje se experimentální a multimediální tvorbě a skládá pro klasický orchestr, film i jevištní projekty.

Inscenace Požár v šťastném Rakousku je první spoluprací mezi HaDivadlem a režisérem Eduardem Kudláčem. Čeští diváci přitom tohoto významného divadelního experimentátora, dramatika a fotografa mohou znát z jeho domovské scény Mestské divadlo Žilina, které nedávno v HaDivadle hostovalo s inscenací Niekto príde. Kudláč vysvětluje, čím bude jeho režie v HaDivadle specifická: „Nová bude ve vzťahu k mojej doterajšej práci predovšetkým preto, že sme sa snažili v jednej časovej osi, na profile jedného príbehu, vedľa seba postaviť až štyri formálne odlišne metódy premýšľania o koncepte osudu a slobody.“

Kudláčova divadelní i fotografická tvorba bude přiblížena v jeho Masterclass konající se již ve středu 15. února 2023 od 17.30 v HaDivadle s volným vstupem. 

https://www.hadivadlo.cz/

Autor článku: Tereza Teerink Turzíková