29.03.2023 14:33

Hlavní hvězdou letošního ročníku festivalu Cirkulum bude švýcarský umělec David Dimitri

Ostrava letos ožije sedmým ročníkem Mezinárodního festivalu nového cirkusu a pouličního divadla CIRKULUM 2023. Těšit se můžete na provazochodecké umění vysoko nad hlavami diváků. Hlavní hvězdou bude švýcarský cirkusový virtuóz David Dimitri s představením L´Homme Cirque. David byl dlouhá léta hvězdou a sólistou v Cirque de Soleil, účinkoval na Broadwayi, v Metropolitní opeře v New Yorku, na královském Festivalu Cirque Monte Carlo a na dalších významných scénách po celém světě. A vy ho můžete vidět i na CIRKULUM 2023.

Uměleckou událost světových kvalit CIRKULUM bude od středy 7. do neděle 11. června 2023 hostit areál Slezskoostravského hradu a podhradí.

CIRKULUM propojuje nový cirkus a pouliční divadlo z různých koutů světa.

„V letošním roce se vrátíme k provazochodectví, se kterým jsme festival v roce 2016 zakládali. Provazochodectví nás bude provázet celým festivalem a to hned v několika podobách. Pro mne se jedná o disciplínu, která je „majstrštykem“ v cirkusovém umění,“ prozradil ředitel festivalu a principál Cirkusu trochu jinak Václav Pokorný.

A právě vyznavačem tradiční provazochodecké disciplíny je i ten nejlepší z nejlepších a hlavní tahák letošního CIRKULa, Švýcar David Dimitri. Ve svém představení L’Homme Cirque jej návštěvníci mimo jiné uvidí vysoko ve vzduchu na ocelovém laně s balanční tyčí úplně bez jakéhokoliv jištění. „Na klasickém provazochodectví mě fascinuje to, v jakých možnostech a obměnách se dá předvádět, koncentrace umělce, který s touto disciplínou vystupuje. A v případě, že se jedná o provazochodce bez jištění v několikametrové výšce, zážitek je o to silnější,“ přiblížil Václav Pokorný a dodal: „David Dimitri je v tomhle absolutní světová extratřída. Jeho umění musíte vidět, úplně vás to omráčí.“

V krásných kulisách Slezskoostravského hradu navíc vyroste opravdová cirkusová vesnice. „Po pěti letech v Porubě jsme loni poprvé pořádali festival právě na hradě a bylo to fantastické. Jsme rádi, že jsme tam letos zase. To prostředí má kouzelnou atmosféru,“ pochvaloval si ředitel festivalu.

Hlavními scénami budou dvě cirkusová šapitó v předhradí. Na placená představení se tam dostane jen omezený počet diváků, proto je důležité nezapomenout si koupit vstupenky. Ty už jsou nyní v prodeji. „Pro majitele vstupenek bude připraven bohatý program i v amfiteátru v areálu hradu a také drobná představení umělců v nejrůznějších zákoutích samotného hradu. Návštěvníci se mohou těšit i na funky akrobatickou kapelu z Izraele. Ta přihlížející roztančí a vytvoří takovou atmosféru, na kterou budete dlouho vzpomínat,“ prozradil Václav Pokorný.

Pořadatelé samozřejmě pamatují i na nejmenší návštěvníky festivalu. V Interaktivní dětské zóně si budou moci vyzkoušet své cirkusové dovednosti děti všech věkových kategorií. „Novinkou pro letošní rok jsou speciální herní stanoviště, kde si můžete vyzkoušet motoriku, postřeh, logiku nebo přesnost v herních boxech. V relax zóně si zase můžete udělat piknik s přáteli,“ doplnil principál Václav Pokorný.

Další program v podhradí bude pro návštěvníky zdarma. Na scéně v podhradí vystoupí umělci z Venezuely, Itálie, Argentiny, Španělska, Maďarska, Česka i Slovenska. Budou k vidění komediální, akrobatická, adrenalinová a hudební vystoupení.

https://www.cirkulum.cz/

 

Autor článku: Nela Chamrádová

Hlavní hvězdou letošního ročníku festivalu Cirkulum bude švýcarský umělec David Dimitri

Festivaly

29.05.2023

Festival Energie pro kulturu startuje čtvrtý ročník. Letos zamíří do 6 měst, kam tentokrát veze epickou show SNOWFLAKES: Amerikánka

Čtvrtý ročník putovního hudebně-divadelního festivalu Energie pro kulturu do regionů opět přiveze bohatý kulturní program. Letos se návštěvníci mohou těšit třeba na kapelu Michala Hrůzy, Poetiku, Xindl X nebo zpěvačky Annu K či Ewu Farnou a mnoho dalších. Unikátním zážitkem bude rozhodně SNOWFLAKES: Amerikánka, epická show autentických zpovědí, muzikál, činohra, fashion show, živá upoutávka na film AMERIKÁNKA a další kapitola příběhu o tom, že naději, pokud se ji nerozhodneme vzdát sami, nám nikdo vzít nedokáže.

26.05.2023

Cenu Martina Porubjaka na festivalu Setkání Stretnutie získala Jana Oľhová

Městské divadlo Zlín ve středu 24. května slavnostně zahájilo 27. ročník česko-slovenského festivalu Setkání Stretnutie před představením Slovenského národného divadla Pohreb alebo svadba – Čo skôr? Při této příležitosti zlínští divadelníci udělili i letos Cenu Martina Porubjaka: obdržela ji Jana Oľhová, výrazná herecká osobnost slovenského i českého uměleckého světa.

25.05.2023

Letní shakespearovské slavnosti zahájí komedie Jak se vám líbí

Očekávaný festival Letní shakespearovské slavnosti slibuje divákům už tradičně jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky pod širým nebem. Od 27. června do 2. září bude v Praze na repertoáru celkem 11 titulů s bohatým spektrem nevšedních zážitků.