14.03.2019 07:05

Horácké divadlo Jihlava uvede Žebráckou operu Václava Havla v režii Michala Langa

Horácké divadlo Jihlava uvede Žebráckou operu Václava Havla v režii Michala Langa. Bude to první Havlova hra, kterou jediná profesionální scéna na Vysočině zařadila do repertoáru. Premiéra bude 23. března, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

Šestá premiéra aktuální 79. divadelní sezony zapadá do dramaturgického plánu divadla, které sezonu 2018/2019 označuje jako československou s poukazem na století od vzniku Československé republiky.

Divadlo chtělo během slavnostní sezony připomenout fenomén Václava Havla, jeho vliv na směřování národa i jeho komiku, nadhled i neutuchající a palčivou aktuálnost, uvedla mluvčí. „I když byla hra napsána za probíhající normalizace roku 1972, vymanila se svým vhledem a nadčasovostí nejen době a režimu a opět mě oslovila svou současností," řekl režisér Lang.

Scénografii pro Horácké divadlo vytvořil Jan Dušek, který je mimo jiné celoživotně spjat s režisérem Andrejem Krobem, jenž byl prvním inscenátorem Havlovy Žebrácké opery, uvedla Kvíčalová. Hlavní roli svěřil režisér Františku Mitášovi.

Horácké divadlo Jihlava je jedinou profesionální divadelní scénou na Vysočině. Zřizovatelem je Kraj Vysočina. V uplynulém roce divadlo navštívilo asi 60.000 diváků. Jeho uměleckým šéfem je od května Michal Skočovský. Ředitelem divadla je Ondrej Remiáš.

http://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, hj