29.08.2022 11:48

Horácké divadlo Jihlava zahájí novou sezonu inscenací Klaunova cesta ze Země na Měsíc

Horácké divadlo Jihlava zahájí svoji 83. sezonu inscenací Klaunova cesta ze Země na Měsíc. Námět Michala Skočovského při jejím vzniku rozpracoval kolektiv autorů. Premiéra bude v sobotu 3. září. Na stejný den je podle mluvčí divadla Mirky Kvíčalové naplánovaný i herecký happening, který novou sezonu uvede.

Podobu Klaunovy cesty ze Země na Měsíc vtiskla trojice ústředních protagonistů - František Maňák, Jakub Škrdla a Jiří Juráš, stejně jako choreografka Anna Korba Vanacká, kostýmní výtvarnice Lucie Špalková, režisér Michal Zetel i autor námětu a scénograf Skočovský, který první fázi i režíroval. „Představení upírá pozornost k jádru činorodého procesu a s ním spojené potřeby a nutnosti imaginace. Tuto linii můžeme sledovat prostřednictvím fantazijního děje, jež nás provází hlavou neúspěšného klauna na sklonku jeho kariéry," uvedl dramaturg jihlavské scény Jaroslav Čermák.

Na inscenaci spolupracovalo divadlo s akrobaty ze spolku SGYM - Sokol Jihlava a tanečnicemi Nart Dance School. Hostující Jiří Juráš mohl poskytnout své mnohaleté zkušenosti z divadel a projektů nového cirkusu, zejména divadla Continuo či nezávislého uskupení akrobatů a performerů V.O.S. A., které vzniklo v roce 2010 u příležitosti reprezentace České republiky na Světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.

Autorem skladeb, které budou v inscenaci interpretovat herečky Stanislava Hajduková a Svetlana Hruškociová, je Mario Buzzi. Podle Kvíčalové už dřív s Horáckým divadlem spolupracoval při inscenacích Scapinova šibalství či Škola základ života.

Na nadcházející sezonu má Horácké divadlo připraveno pro velkou scénu pět premiér. Po Klaunově cestě ze Země na Měsíc to bude 15. října hra Fabian (Příběh moralisty) Ericha Kästnera.

https://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK. vkr, gcm