11.08.2006 00:00

Hořičtí ochotníci zahrají tuto a příští sobotu pašijové hry

České Budějovice/Hořice na Šumavě (Českokrumlovsko) 11. srpna (ČTK) - Čtyři představení pašijových her zahrají tuto a příští sobotu ochotníci z Čech a Německa v Hořicích na Šumavě. Navazují tím na tradici započatou roku 1816, již amatérští divadelníci obnovili v roce 1993. V zastřešeném přírodním amfiteátru, v němž jsou letos nové lavice s opěradly, se publiku představí kolem 80 herců.

"Hrajeme za každého počasí, na publikum neprší a herci to vždycky nějak zvládnou. Areál je letos vylepšený, nejdůležitější jsou pohodlnější lavice, prostředí je navíc vyzdobené dřevem a zkvalitnil se i prostor pro občerstvení," řekl ČTK vedoucí Pašijové společnosti Vítězslav Kučera.

V hořických pašijových hrách tradičně účinkují výhradně neherci z obce a okolí. V menších rolích se objeví také ochotníci z nedalekého Perlesreutu v Bavorsku, kteří hrají doma jednou za dva roky obdobné představení, ale ve formě jazzového muzikálu. Hořičtí v něm loni také vystupovali. "Je to zcela jiné pojetí než naše, byli jsme jím nadšeni. My ale zůstaneme u klasiky," dodal Kučera.

Nastudování novozákonního příběhu Ježíše Krista, bylo letos podle Kučery složitější, protože během roku zemřeli tři představitelé důležitých rolí. Hlavní postavy jsou alternované, v představení účinkuje i přes deset místních dětí.

Kapacita hlediště je 512 míst, hrát se začíná tuto a příští sobotu v 16:30 a 20:30, vstupné je stejné jako loni, tedy 90 a 75 korun. Tradici pašijových her v obci se 600 obyvateli shrnuje i tematické muzeum a naučná trasa. Bližší informace naleznou zájemci na webové stránce www.lipensko.cz/pasije nebo na informačním centru v Horní Plané na telefonu 380 738 008.

bin fcz

Autor článku: ČTK