19.04.2010 00:00

Hra Douga Wrighta Svou vlastní ženou v Činoherním klubu

ČINOHERNÍ KLUB UVÁDÍ: Přehlídka amatérských divadelních souborů v roce 2010 se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Divadlo SoLiTEAter / Praha

Doug Wright: Svou vlastní ženou (I Am My Own Wife)

Muž, který v ženských šatech dokázal přežít represe nacistického i komunistického režimu.

Neděle 25. dubna 2010

Překlad: Adam Novák / Režie: Kolektiv

Realizace: Jana Hradecká, Jakub Vyplel, Libor Ulovec

Hraje: Libor Ulovec.

Představení Divadla SoLiTEAter bylo oceněno jako nejlepší amatérská činoherní inscenace 2009 na celostátní přehlídce Divadelní Děčín 2009 a nominováno do hlavního programu 79. ročníku festivalu Jiráskův Hronov.

Divadelní hra pro jednoho herce je koláží ze života nejznámějšího berlínského transvestity Charlotty von Mahlsdorf (1928-2002), narozeného jako Lothar Berfelde, tak jak jej autor zpracoval podle svých rozhovorů s hlavní postavou, zpráv v tisku, televizních show a dalších materiálů, a vypráví fascinující životní příběh muže, který v ženských šatech dokázal přežít represe nacistického i komunistického režimu. Drama bylo v roce 2004 oceněno Pulitzerovou cenou a její newyorské provedení v témže roce prestižní cenou Tony.

Hlavní postava představení, Charlotte von Mahlsdorf, je nejznámější východoberlínský transvestita, původním jménem Lothar Berfelde. Jako sběratel užitného umění z období tzv. Gründerzeit (1890-1900) založil známé Gründerzeit Museum. V roce 1992 byl oceněn Spolkovým křížem za zásluhy.

Autor Doug Wright je významný americký dramatik současnosti, filmový scénárista a libretista. Je držitelem ceny Obie za divadelní hru Quills (česky Perem markýze de Sade), též úspěšně zfilmovanou, a autorem dalších ceněných her „Unwrap Your Candy“, „Watbanaland“ nebo „Grey Gardens“.

Libor Ulovec, který v inscenaci ztvárňuje přes 30 postav, je civilním povoláním advokát, jako amatérský herec působí též v divadelním souboru Pibimpap-Rizoto (www.pibimpap.cz). Představení Svou vlastní ženou je jeho prvním pokusem vykročit ze škatulky výlučně komediálního žánrového herectví k dramatickým rolím.

Ohlasy:

Divadlo SoLiTEAter (Jakub Vyplel, Jana Hradecká, Libor Ulovec) vzniklo v roce 2008 uvnitř dlouholetého komediálního amatérského divadelního souboru Pibimpap-Rizoto [nesklonn.]. Se svým repertoárem se Divadlo SoLiTEAter hodlá zaměřovat zejména na dramatická díla určená pro malý počet herců. Monodrama Douga Wrighta „Svou vlastní ženou“ je jeho prvním inscenovaným představením. Divadlo SoLiTEAter z výtěžků svých představení přispívá nadaci Zdravotní klaun, jejímž hlavním posláním je podporovat psychickou pohodu hospitalizovaných dětí a tím pomáhat k vylepšení jejich celkového zdravotního stavu. „Příběh Charlotty von Mahlsdorf a města Berlína viděný očima amerického reportéra je v inscenaci nabídnut jako koncentrovaná metafora osudu Evropy 20. století. V podání Libora Ulovce je to silný a ve všech směrech inspirativní zážitek.“

doc. Jakub Korčák, režisér  DAMU

Ulovec se příběhu zmocňuje s velkou odvahou, vervou i hereckou zkušeností a nachází zasloužený ohlas v publiku. I na hronovských představeních mu tleskala řada nadšených diváků ve stoje.“

Radmila Hrdinová, recenzentka  PRÁVO

Viděli jsme mimořádný herecký výkon.“

Alena Exnarová, členka poroty  DIVADELNÍ DĚČÍN 2009

Více informací lze získat na stránkách souboru www.soliteater.cz nebo emailovým dotazem na adrese info@soliteater.cz.

Vstupenky za 90,- lze zakoupit v pokladně Činoherního klubu nebo na www.cinoherniklub.cz.

Zdroj: radvan.pacl@cinoherniklub.cz

Autor článku: Informace z divadel