08.03.2007 00:00

Hra Římské noci v Třebíči zahájila festival Divadla 2-3-4 herců

Třebíč 8. března (ČTK) - Představení pražského Divadla v Řeznické Římské noci od Franca D'Alessandra se Simonou Stašovou a Oldřichem Víznerem zahájilo v sále Národního domu v Třebíči pátý ročník festivalu Divadla 2-3-4 herců. Přehlídka vyvrcholí 25. března hrou Jeffreye Hatchera Picasso. Herci Vilma Cibulková a Milan Kňažko byli za své role v této hře nominováni na divadelní cenu Thálie 2006.

"V Česku existují pouze dvě přehlídky podobného typu. Kromě Třebíče je také festival Divadlo jednoho herce v Chebu, na podzim bude už 14. ročník," řekla ČTK Radka Petrmichlová z Divadelního ústavu.

Podle organizátorky Ivany Řídké má festival v Třebíči s dlouhou divadelní tradicí velmi dobré zázemí a těší se zájmu diváků. V prvních ročnících sice nebyl výjimkou poloprázdný sál, letos je však situace zcela jiná. "Několik představení je zcela vyprodaných, na ostatní zbývá při kapacitě sálu 400 diváků jen několik málo vstupenek. Diváci jsou nejen z Třebíče, ale z celé Vysočiny," řekla Řídká.

Organizátoři z Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení (KVIZ) nemají zatím podle Řídké větší problémy s financováním festivalu. Náklady na jedno představení dosahují kolem 65.000 korun. KVIZ je hradí z vlastního rozpočtu za přispění sponzorů. "Sponzorům nabízíme reklamu na letácích a v programech. Díky nim stojí předplatné na celý festival přijatelnou částku," řekla Řídká.

Předplatné na sedm představení stojí od 700 do 840 korun. Na jednotlivá představení je vstupenka v průměru za 150 korun. "Model financování je vyhovující i do budoucna. Rádi bychom však získali i dotaci z kraje Vysočina," dodala Řídká.

V Třebíči před lety působila řada ochotnických spolků, do dneška ale podle Řídké hlavně kvůli ekonomickým problémům přetrval jen studentský divadelní soubor Ampulka. Ve městě není profesionální scéna, lidé však mají velký zájem o zájezdová představení hlavně pražských divadel. Pořádá se zde i několik dalších divadelních přehlídek.

Dobré divadelní zázemí v Třebíči vychází z tradice. Současné Horácké divadlo v Jihlavě, které je jedinou profesionální scénou na Vysočině, vzniklo z původní sokolské scény v roce 1940 právě v Třebíči. V roce 1944 bylo německými okupačními úřady uzavřeno. Po vystupování v divadelních sálech několika měst Vysočiny se v roce 1945 natrvalo přestěhovalo do budovy Městského divadla v Jihlavě. Z Třebíčska pochází i řada populárních herců, například Míla Myslíková, Miroslav Donutil, Jiří Pecha či Oldřich Navrátil.

Jaroslav Buček fcz

Autor článku: ČTK