04.05.2006 00:00

Hurvínek oslavil osmdesátiny prací – na divadelní scéně

Praha 2. května (ČTK) - V pražském Divadle Spejbla a Hurvínka mělo premiéru představení nastudované k Hurvínkovým osmdesátinám. Pozvaní hosté, vesměs gratulanti, si připomněli slavné historické výstupy i novější scénky a dialogy, v nichž za oba populární ušatce promlouvali zakladatel této scény Josef Skupa, jeho pokračovatel Miloš Kirschner a současný interpret Martin Klásek.

Inscenace nazvaná To nejlepší se Spejblem a Hurvínkem se bude hrát pro dospělé publikum. Po středečním druhém premiérovém představení se nejbližší reprízy uskuteční 24. a 31. května. Časem se objeví její německá verze.

Účastníci večera byli přítomni třem křtům, z nichž dva byly v režii vydavatelství Supraphon. Úplnou novinkou je kompaktní deska, jejíž název Praštěný Hurvínek ani nenapovídá, že vznikla k jeho osmdesátinám. Opravdu se na počátku tohoto příběhu z pera Denisy Kirschnerové a Heleny Štáchové praští do hlavy a opravdu je z toho "velký třesk". Na albu znějí vedle členů divadla i hlasy Václava Postráneckého, Oty Jiráka, Luby Skořepové a Miroslava Vladyky.

Druhá nahrávka je reedicí a obsahuje nejlepší scénky z odkazu Miloše Kirschnera, který byl nejenom skvělým interpretem obou loutek, ředitelem Divadla S+H, ale i mimořádnou a všestrannou tvůrčí osobností. Zástupci divadla přivítali na svět knížku Hurvínkovy narozeniny, kterou mu věnovali. Kmotry kompaktních desek byli Jiří Suchý a Jitka Molavcová, jejichž Semafor je v sousedství Divadla S+H. "Chtěl bych v osmdesáti vypadat jako ty," řekl jubilantovi Suchý.

"Chtěla jsem, aby diváci si prostřednictvím této inscenace uvědomili, jak dlouhou cestu dějinami obě loutky urazily. V jejich textech se reflektuje vše, čím naše společnost prošla. Proto jsme si v roce Hurvínkova jubilea připomněli ty, kteří už nejsou mezi námi, a upozornili na významné životní milníky této úspěšné, leč ne vždy snadné cesty," řekla ČTK ředitelka divadla Helena Štáchová.

Starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa jí předal návrh pamětní desky, která bude připevněna na budovu, kde má divadlo sídlo. Navěky bude hlásat, že právě v suterénu tohoto domu oslavil Hurvínek své osmdesátiny.

Hurvínek se na jevišti poprvé objevil po boku Josefa Spejbla v zábavném přídavku komedie Rudolfa Nešvery Počestný dům. Někdejší Loutkové divadlo feriálních osad Josefa Skupy ji sehrálo v Řemeslnické besedě v Plzni 2. května 1926. Otecko Spejbl je jen o šest let starší a Hurvínek k němu původně neměl žádný příbuzenský vztah. Skupa prý nejprve pomýšlel na to udělat z obou kamarády, ale diváci mu takřka vnutili myšlenku, že jde o jeho syna od neznámé matky. A tak v začátcích Hurvínek o jejich přízeň bojoval s Kašpárkem, s nímž Spejbl původně vystupoval.

Jiří Borovička kar

Autor článku: ČTK