01.03.2019 13:12

IDU nabízí dvě výstavy divadelní fotografie

IDU nabízí k vystavení dvě putovní výstavy divadelní fotografie. První z nich mapuje historii tohoto žánru od jeho počátků (první snímek datujeme 1859) do současnosti, druhá se věnuje v širším měřítku soudobé tvorbě.

V roce 2018 proběhla v Obecním domě v Praze první souhrnná výstava věnovaná historii divadelní fotografie na našem území. Výstava nazvaná Česká divadelní fotografie 1859 - 2017 představila originály unikátních a dosud nepublikovaných hereckých portrétů z poloviny 19. století, rozmanité historické fotografie z divadelního prostředí, ale i glamour portréty z Atelieru Langhans, či umělecky cenné fotografie meziválečné avantgardy. Poválečnou tvorbu pak reprezentovaly osobnosti jako Václav Chochola, Josef Koudelka, Jaromír Svoboda, Jaroslav Krejčí a další. Jedinečná instalace této výstavy je stále dostupná formou virtuální prohlídky na stránkách projektu divadelnifotografie.cz

V druhé části výstavních sálů Obecního domu bylo pod názvem Přehlídka divadelní fotografie vystaveno 150 snímků současných fotografů – finalistů prvního ročníku stejnojmenné soutěže, jejíž první ročník obeslal 121 fotograf 1 348 snímky. Šlo tak o jedinečnou vizuální prezentaci podoby současného divadla v České republice. Přehled oceněných prací je k dispozici na stránce projektu divadelnifotografie.cz

Obě výstavy jsou nyní v redukované a snadno transportovatelné podobě k dispozici a IDU je nabízí k vystavení dalším zájemcům – divadlům, festivalům, galeriím a dalším kulturním zařízením.

Podrobnější specifikace a podmínky instalace jsou k dispozici na stránkách IDU:

Česká divadelní fotografie – historie 

Přehlídka divadelní fotografie – laureáti prvního ročníku soutěže

Můžete nás rovněž kontaktovat přímo na adrese foto@idu.cz

Autor článku: IDU, foto: Luděk Neužil

IDU nabízí dvě výstavy divadelní fotografie

Zprávy

24.05.2019

Pozvánka na výstavu: Kabinet zázraků – 100 let Jihočeského divadla

Expozice přiblíží nejdůležitější milníky v rámci výročí 100 let historie Jihočeského divadla, 200 let jeho budovy, 70 let Malého divadla a 60 let samostatných souborů opery a baletu, tedy nedozírné množství spousta dobrodružství, tisíce lidských osudů, nápadů, radostí, žalů, premiér, derniér, úspěchů i propadáků a jiných dramatických událostí.

23.05.2019

Loutkáři slaví 90 let existence UNIMA

První mezinárodní divadelní organizace založená v Praze v roce 1929 letos slaví 90. výročí. V rámci oslav existence Mezinárodní loutkářská unie UNIMA se ve dnech od 6. do 8. června 2019 uskuteční mezinárodní konference, která bude akcentovat nejen historii UNIMA, ale i její vize do budoucnosti. Součástí oslav bude diskusní blok o vystavování loutek v rámci PQ Talks, vernisáž výstavy UNI…Co? UNIMA! a UNIMA Soirée v Říši loutek.

23.05.2019

České zastoupení na Pražském Quadriennale: mimozemšťané, spartakiáda i netradiční cestovní kancelář

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, které proběhne od 6. do 16. června na pražském Výstavišti, nabídne expozice, projekty a performance ze 79 zemí. Výrazné zastoupení zde má i Česká republika. V rámci hlavní soutěžní části – Výstavy zemí a regionů – se na ostrově Štvanice představí koprodukční projekt CAMPQ, který přenese návštěvníky do mimozemského adaptačního tábora.