01.03.2019 13:12

IDU nabízí dvě výstavy divadelní fotografie

IDU nabízí k vystavení dvě putovní výstavy divadelní fotografie. První z nich mapuje historii tohoto žánru od jeho počátků (první snímek datujeme 1859) do současnosti, druhá se věnuje v širším měřítku soudobé tvorbě.

V roce 2018 proběhla v Obecním domě v Praze první souhrnná výstava věnovaná historii divadelní fotografie na našem území. Výstava nazvaná Česká divadelní fotografie 1859 - 2017 představila originály unikátních a dosud nepublikovaných hereckých portrétů z poloviny 19. století, rozmanité historické fotografie z divadelního prostředí, ale i glamour portréty z Atelieru Langhans, či umělecky cenné fotografie meziválečné avantgardy. Poválečnou tvorbu pak reprezentovaly osobnosti jako Václav Chochola, Josef Koudelka, Jaromír Svoboda, Jaroslav Krejčí a další. Jedinečná instalace této výstavy je stále dostupná formou virtuální prohlídky na stránkách projektu divadelnifotografie.cz

V druhé části výstavních sálů Obecního domu bylo pod názvem Přehlídka divadelní fotografie vystaveno 150 snímků současných fotografů – finalistů prvního ročníku stejnojmenné soutěže, jejíž první ročník obeslal 121 fotograf 1 348 snímky. Šlo tak o jedinečnou vizuální prezentaci podoby současného divadla v České republice. Přehled oceněných prací je k dispozici na stránce projektu divadelnifotografie.cz

Obě výstavy jsou nyní v redukované a snadno transportovatelné podobě k dispozici a IDU je nabízí k vystavení dalším zájemcům – divadlům, festivalům, galeriím a dalším kulturním zařízením.

Podrobnější specifikace a podmínky instalace jsou k dispozici na stránkách IDU:

Česká divadelní fotografie – historie 

Přehlídka divadelní fotografie – laureáti prvního ročníku soutěže

Můžete nás rovněž kontaktovat přímo na adrese foto@idu.cz

Autor článku: IDU, foto: Luděk Neužil

IDU nabízí dvě výstavy divadelní fotografie

Zprávy

20.08.2019

Vyšla kniha Miroslava Lukáše Divadlo v Mikulově za éry rodu Dietrichsteinů

Kniha mapuje divadelní život v Mikulově od doby, kdy panství získal rod Dietrichsteinů, až do začátku druhé světové války. Ve svých hlavních částech se zabývá zámeckou divadelní kulturou, školským divadlem, kočovnými společnostmi, které do města přijížděly a v neposlední řadě také zrodem měšťanské kultury.

20.08.2019

Noc divadel 2019: Pro Čechy je divadlo především společenskou událostí

Dle aktuálního výzkumu evropského divadelního publika se potvrzuje, že divadlo je pro Čechy především společenskou záležitostí. Hlavní motivací pro návštěvu divadelního představení je především touha strávit čas s rodinou a přáteli. Průběžné výsledky výzkumného projektu ASSET, který srovnává pět evropských metropolí, poukazují na silnou tradici divadla u nás. Na výzkumu se podílí i Noc divadel, která proběhne 16. listopadu 2019, v předvečer 30. výročí sametové revoluce.

19.08.2019

Nová jednatelka Městského divadla Kladno Irena Žantovská se dnes ujala funkce

Nová jednatelka kladenského divadla Irena Žantovská se dnes ujala funkce. Výměna jednatele vyvolala v divadle krizi, zaměstnanci vyhlásili stávkovou pohotovost a chtějí návrat Jana Krafky, jemuž vedení města vytýkalo ztrátové hospodaření instituce. Žantovská pro ČTK uvedla, že chce zlepšit ekonomickou situaci v divadle a po nástupu se sejde s herci i ostatními zaměstnanci. V této sezoně nehodlá dělat personální ani dramaturgické změny.