15.02.2022 10:00

Inscenace oceňovaného souboru Farma v jeskyni spojila zkušené performery a seniory – amatéry

Svébytný soubor Farma v jeskyni uvede 15. a 16. března a 4. a 5. dubna v pražském Centru současného umění DOX inscenaci Navždy spolu!

Strhující mnohovrstevnatá jevištní kompozice kombinuje pohybové divadlo s nevšedním využitím videoprojekce a živou hudbou. Přináší vizuální jízdu, která převrací běžné představy o stárnutí a smrti naruby. Interdisciplinární inscenace velmi invenčním způsobem ztvárňuje pohrdání stářím a odmítání smrti. Tato témata rezonují obzvláště v současné covidové době, která mnoho lidí uvrhla do izolace a osamělosti a odkryla zranitelnost starších lidí.
Inscenaci Navždy spolu! v režii Viliama Dočolomanského společně s pražskými seniory vytvořily performerky Hana Varadzinová a Eliška Vavříková, které v ní samy účinkují. Zapojení seniorů bez jakékoli předchozí zkušenosti s profesionálním divadlem vedlo k vytvoření komunity, v níž se vytratila mezigenerační propast, ignorace a pohrdání, které staří lidé na sklonku svého života často pociťují. Alespoň v hranicích projektu tak vznikl model soužití bez diskriminace stáří, která je v dnešní společnosti až příliš běžná. „Přes šílenou trému jsem to překonala a dokázala jsem vyjít před diváky. To bylo něco tak pro mě ohromujícího, že jsem to zvládla, že i kdybych nezvládla v životě už nic jiného, tak tohle to mi už do konce života stačí,” říká jedna z protagonistek – seniorek, paní Helena Š.

Farma v jeskyni se na domácí i zahraniční scéně pohybuje s úspěchem už 20 let. Inscenace Navždy spolu! je třetí částí trilogie Noc ve městě, zaměřené na odkrývání aktuálních témat, které společnost odmítá vidět. (Informátoři – první díl trilogie poukazuje na děsivé praktiky nadnárodních korporací; Odtržení – druhý díl je inspirován fenoménem hikikomori.)

Dvacáté výročí svého založení Farma v jeskyni slaví unikátním projektem Commander, odhalujícím hrozbu online radikalizace mladistvých. Commander je jediný projekt svého druhu v České republice, mimořádný naléhavostí tématu, formou a šíří jeho zpracování. Tvoří jej umělecká část – film, divadlo, výstavní instalace. A edukační část – série videí a workshopy.

Farma v jeskyni, soubor Viliama Dočolomanského, za 20 let své existence reprezentoval Českou republiku na 3 kontinentech, ve více než 24 zemích a 60 městech. Farma v jeskyni je angažované těleso, jehož autorská tvorba přesahuje různé druhy umění, i umění samotné. Zaměřuje se na současné společenské jevy, jejichž dopadu se nevyhneme, ale přesto je ještě plně nevnímáme. Noří se do témat, která zpracovává prostřednictvím různých uměleckých tvarů a vzdělávacích formátů. Od roku 2018 působí Farma v jeskyni jako rezidenční soubor Centra současného umění DOX, se kterým sdílí odvahu vyjadřovat se uměním k palčivým tématům a překračovat zavedené hranice kulturního světa.

Soubor je držitelem mnoha mezinárodních i českých ocenění: nejprestižnější evropská oborová cena – XII. Europe prize theatrical realities pro režiséra Viliama Dočolomanského, Fringe First Award, Total theatre award, Hlavní cena Alfréda Radoka, opakovaná nominace na Státní cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla a mnoho dalších. Za svůj první film Efeméry získala Farma v jeskyni v roce 2021 Cenu pro nejlepší performery a Cenu diváka na festivalu Screendance v americkém Idahu.

Farma v jeskyni

 

Autor článku: Markéta Faustová; Foto: Farma v jeskyni

Inscenace oceňovaného souboru Farma v jeskyni spojila zkušené performery a seniory – amatéry

Inscenace

17.05.2022

Komorní scénu Aréna čeká sezóna s titulem Rok plný doteků

Sezónu 2022–23 otevřeme inscenací s názvem Tohle není Višňový sad, pod níž se skrývají tři aktovky A. P. Čechova (Labutí píseň, Medvěd, Námluvy) spojené do volného dramatického celku naším dramaturgem Tomášem Vůjtkem, který si tyto Čechovovy miniatury navíc i přímo přeložil. Druhým titulem bude drama Christophera Hamptona Úplné zatmění (Total Eclipse) zpracovávající skutečný příběh dvou nejslavnějších prokletých básníků, který se ale do školních osnov nejspíš nikdy nedostane. Spokojené manželství Paula Verlaina a jeho ženy Matyldy rázně ukončí příchod mladičkého a svůdného Arthura Rimbauda.

16.05.2022

Divadlo Tramtarie se rozloučí s Madisonskými cestami

Příběh o dvou rozhádaných sestrách, tajemné závěti, velkém tajemství, ale hlavně o lásce ve všech jejích uvěřitelných podobách se poprvé představil divákům 6. března 2020, aby je dojímal silnými emocemi a bavil milým humorem. Teď se toto milostné drama volně inspirované slavným filmovým příběhem v režii Vladislava Kracíka loučí.

13.05.2022

Autorskou hru o spisovatelce Sylvii Plathové uvede Studio Hrdinů

Studio Hrdinů uvede jako svou poslední premiéru sezony inscenaci inspirovanou životem americké básnířky Sylvie Plathové (1932 až 1963). Autorská inscenace režiséra Jana Horáka se jmenuje Manželka publikovaného básníka a divadlo ji prvně uvede 19. května. Hra je poslední částí volné trilogie věnované umělcům 20. století a vystupuje v ní jediná herečka, Pavlína Štorková.