15.02.2022 10:00

Inscenace oceňovaného souboru Farma v jeskyni spojila zkušené performery a seniory – amatéry

Svébytný soubor Farma v jeskyni uvede 15. a 16. března a 4. a 5. dubna v pražském Centru současného umění DOX inscenaci Navždy spolu!

Strhující mnohovrstevnatá jevištní kompozice kombinuje pohybové divadlo s nevšedním využitím videoprojekce a živou hudbou. Přináší vizuální jízdu, která převrací běžné představy o stárnutí a smrti naruby. Interdisciplinární inscenace velmi invenčním způsobem ztvárňuje pohrdání stářím a odmítání smrti. Tato témata rezonují obzvláště v současné covidové době, která mnoho lidí uvrhla do izolace a osamělosti a odkryla zranitelnost starších lidí.
Inscenaci Navždy spolu! v režii Viliama Dočolomanského společně s pražskými seniory vytvořily performerky Hana Varadzinová a Eliška Vavříková, které v ní samy účinkují. Zapojení seniorů bez jakékoli předchozí zkušenosti s profesionálním divadlem vedlo k vytvoření komunity, v níž se vytratila mezigenerační propast, ignorace a pohrdání, které staří lidé na sklonku svého života často pociťují. Alespoň v hranicích projektu tak vznikl model soužití bez diskriminace stáří, která je v dnešní společnosti až příliš běžná. „Přes šílenou trému jsem to překonala a dokázala jsem vyjít před diváky. To bylo něco tak pro mě ohromujícího, že jsem to zvládla, že i kdybych nezvládla v životě už nic jiného, tak tohle to mi už do konce života stačí,” říká jedna z protagonistek – seniorek, paní Helena Š.

Farma v jeskyni se na domácí i zahraniční scéně pohybuje s úspěchem už 20 let. Inscenace Navždy spolu! je třetí částí trilogie Noc ve městě, zaměřené na odkrývání aktuálních témat, které společnost odmítá vidět. (Informátoři – první díl trilogie poukazuje na děsivé praktiky nadnárodních korporací; Odtržení – druhý díl je inspirován fenoménem hikikomori.)

Dvacáté výročí svého založení Farma v jeskyni slaví unikátním projektem Commander, odhalujícím hrozbu online radikalizace mladistvých. Commander je jediný projekt svého druhu v České republice, mimořádný naléhavostí tématu, formou a šíří jeho zpracování. Tvoří jej umělecká část – film, divadlo, výstavní instalace. A edukační část – série videí a workshopy.

Farma v jeskyni, soubor Viliama Dočolomanského, za 20 let své existence reprezentoval Českou republiku na 3 kontinentech, ve více než 24 zemích a 60 městech. Farma v jeskyni je angažované těleso, jehož autorská tvorba přesahuje různé druhy umění, i umění samotné. Zaměřuje se na současné společenské jevy, jejichž dopadu se nevyhneme, ale přesto je ještě plně nevnímáme. Noří se do témat, která zpracovává prostřednictvím různých uměleckých tvarů a vzdělávacích formátů. Od roku 2018 působí Farma v jeskyni jako rezidenční soubor Centra současného umění DOX, se kterým sdílí odvahu vyjadřovat se uměním k palčivým tématům a překračovat zavedené hranice kulturního světa.

Soubor je držitelem mnoha mezinárodních i českých ocenění: nejprestižnější evropská oborová cena – XII. Europe prize theatrical realities pro režiséra Viliama Dočolomanského, Fringe First Award, Total theatre award, Hlavní cena Alfréda Radoka, opakovaná nominace na Státní cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla a mnoho dalších. Za svůj první film Efeméry získala Farma v jeskyni v roce 2021 Cenu pro nejlepší performery a Cenu diváka na festivalu Screendance v americkém Idahu.

Farma v jeskyni

 

Autor článku: Markéta Faustová; Foto: Farma v jeskyni

Inscenace oceňovaného souboru Farma v jeskyni spojila zkušené performery a seniory – amatéry

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.