06.06.2022 20:06

Italská La Scala zahájí novou sezonu operou Boris Godunov

Italská La Scala zahájí sezonu 2022-2023 operou Boris Godunov ruského skladatele Modesta Petroviče Musorgského v provedení ruských umělců. Jeden z nejslavnějších operních domů na světě nemá v plánu kulturní bojkot Ruska v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu a volbou uváděných děl chce oddělit kulturu od politiky, informovaly dnes tiskové agentury.

„Nezapojím se ani do honu na čarodějnice, ani do bojkotu ruských děl," řekl novinářům Dominique Meyer, umělecký ředitel divadla. „Neschovávám se, když čtu (ruského spisovatele Alexandra Sergejeviče) Puškina," dodal.

Opera Boris Godunov, jejíž libreto napsal skladatel na motivy stejnojmenné Puškinovy tragédie, byla podle Meyera vybrána k nastudování už před několika lety. V hlavních rolích vystoupí ruští zpěváci Ildar Abrazakov (bas) a Anna Denisovová (soprán).

Ihned po ruské invazi na Ukrajinu oznámila milánská La Scala, že ruský dirigent Valerij Gergijev nebude v opeře vystupovat poté, co odmítl odsoudit válku.

Na dotaz novinářů, jaký je rozdíl mezi uvedením ruské opery s ruskými protagonisty a Gergijevovým případem, Meyer odpověděl, že La Scala na dirigenta pohlíží téměř jako na politika. „Je něco jako ruský ministr kultury. Jiní umělci jsou v odlišné pozici. Dostávají ceny a ocenění, ale to z nich nedělá stoupence války," dodal Meyer.

Začátek nové sezony v La Scale patří k vrcholům italského kulturního kalendáře. Během sezony 2022-2023, která začne 7. prosince, má La Scala na programu více než 200 představení.

https://www.teatroallascala.org/

Autor článku: ČTK: dk, mka