09.11.2022 13:46

Italský herec Toni Servillo vystoupí na začátku prosince v Praze

Italský herec Toni Servillo vystoupí na začátku prosince v Praze s představením věnovaném Božské komedii Danta Alighieriho. Servillo to dnes oznámil na tiskové konferenci v Římě. Servillův film Qui rido io (Zde se směju já) navíc zahájí italský filmový festival v Praze.

Servillo vystoupí 1. prosince v divadle ABC se hrou Danteho hlasy, která se inspirovala Božskou komedií. "Božská komedie je nekonečným příběhem, který je složen z dalších příběhů," uvedl Servillo, podle kterého mají díla klasické literatury smysl, pokud uspokojují potřeby a zvědavost i současných lidí.

Servillo také zahájí 2. prosince italský filmový festival v Praze s filmem Qui rido io od režiséra Maria Martoneho, kde hraje hlavní roli.

Servillo začínal svou hereckou kariéru v divadle, v zahraničí ho ale proslavily především filmy italského režiséra Paola Sorrentina. Servillo hrál hlavní roli ve snímku Velká nádhera, který v roce 2014 dostal Oscara za nejlepší zahraniční film. Propojení rolí v divadle a filmu může být podle Servilla pro mnoho zahraničních diváků překvapující.

Servillo v Praze vystoupí v rámci oslav 100. výročí založení italského kulturního institutu v Praze. Pražský institut je nestarším kulturním institutem, který má italská diplomacie. V rámci oslav se v divadle Archa uskuteční představení Proč ne já?, které česká režisérka Jana Svobodová realizovala s divadly v Neapoli, či koncert orchestru neapolského divadla San Carlo v pražském Rudolfinu.

MDP

Autor článku: ČTK: jkh, mka; Foto: Nicola Spiess

Italský herec Toni Servillo vystoupí na začátku prosince v Praze

Zahraniční divadlo

29.05.2023

Kouzelná flétna W. A. Mozarta se po devatenácti letech představí v nové inscenaci. V přímém přenosu i v českých kinech

Nezpochybnitelná operní klasika, Mozartova pohádková férie Kouzelná flétna, je stálicí v repertoáru mnoha světově proslulých operních domů. Metropolitní operu v New Yorku nevyjímaje. Po dlouhých devatenácti letech se ale slavné dílo představí v nové moderní inscenaci. Originální pohled na klasické dílo uzavře letošní sérii kinopřenosů MET: Live In HD v sobotu 3. června 2023.

29.05.2023

Domov je teplo: Slovenský pavilón na Pražskom Quadriennale 2023

Pražské Quadriennale, ktoré je najväčšou svetovou prehliadkou scénografie, performance designu a divadelného priestoru. Každé štyri roky sa výstava zameriava na inovatívne prístupy v tvorbe popredných umelcov z viac než 50 krajín. Divadelný ústav sa zúčastňuje na hlavnej Výstave krajín a regiónov s expozíciou s názvom Domov je teplo, ktorú vytvorili Doxa architekti, Michal Machciník a Divadlo Na Peróne. Návštevníkom slovenského pavilónu budú prezentovať objekt meniaci sa v čase a priestore.

25.05.2023

Pozvánka na setkání s česko-německým divadelním režisérem, dramatikem a prozaikem Petrem Manteuffelem

Pražský literární dům autorů německého jazyka zve ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem na večer s česko-německým divadelním režisérem, dramatikem a prozaikem Petrem Manteuffelem.