09.11.2022 13:46

Italský herec Toni Servillo vystoupí na začátku prosince v Praze

Italský herec Toni Servillo vystoupí na začátku prosince v Praze s představením věnovaném Božské komedii Danta Alighieriho. Servillo to dnes oznámil na tiskové konferenci v Římě. Servillův film Qui rido io (Zde se směju já) navíc zahájí italský filmový festival v Praze.

Servillo vystoupí 1. prosince v divadle ABC se hrou Danteho hlasy, která se inspirovala Božskou komedií. "Božská komedie je nekonečným příběhem, který je složen z dalších příběhů," uvedl Servillo, podle kterého mají díla klasické literatury smysl, pokud uspokojují potřeby a zvědavost i současných lidí.

Servillo také zahájí 2. prosince italský filmový festival v Praze s filmem Qui rido io od režiséra Maria Martoneho, kde hraje hlavní roli.

Servillo začínal svou hereckou kariéru v divadle, v zahraničí ho ale proslavily především filmy italského režiséra Paola Sorrentina. Servillo hrál hlavní roli ve snímku Velká nádhera, který v roce 2014 dostal Oscara za nejlepší zahraniční film. Propojení rolí v divadle a filmu může být podle Servilla pro mnoho zahraničních diváků překvapující.

Servillo v Praze vystoupí v rámci oslav 100. výročí založení italského kulturního institutu v Praze. Pražský institut je nestarším kulturním institutem, který má italská diplomacie. V rámci oslav se v divadle Archa uskuteční představení Proč ne já?, které česká režisérka Jana Svobodová realizovala s divadly v Neapoli, či koncert orchestru neapolského divadla San Carlo v pražském Rudolfinu.

MDP

Autor článku: ČTK: jkh, mka; Foto: Nicola Spiess

Italský herec Toni Servillo vystoupí na začátku prosince v Praze

Zahraniční divadlo

05.12.2022

Slavná kniha, oscarový film a hvězdně obsazená opera. Hodiny ze scény Metropolitní opery míří do kin

Na začátku byl oceňovaný román Michaela Cunnighama, který se inspiroval knihou Paní Dallowayová od Virginie Woolfové. Další život mu vdechl Oscary oceněný film s Meryl Streep, Julienne Moore a Nicole Kidman, nyní se Hodiny, příběh tří žen žijících v rozdílných epochách, stal předlohou pro operu.

29.11.2022

TROJBOJ 2022: Inscenované čítanie finálových textov súťaže DRÁMA 2021 o najlepší pôvodný dramatický text v slovenskom a českom jazyku

14. 12. 2022 | 17:00 | Eliadova knihovna, Divadlo Na zábradlí, Anenské náměstí 209/5, Praha. TROJBOJ vznikol pred dvadsiatimi dvoma rokmi ako pokus predstaviť formou inscenovaných čítaní finálové texty súťaže DRÁMA – súťaže pôvodných slovenských a od roku 2010 aj českých dramatických textov. Od roku 2005 sa TROJBOJ koná v rámci festivalu Nová dráma/New Drama.

29.11.2022

Do jeruzalémského Train Theatre míří Divadlo Drak

V prvním prosincovém týdnu se v jeruzalémském Train Theatre představí královéhradecké Divadlo Drak s maňáskovou inscenací Šípková Růženka. Hra, která v minulosti získala významná zahraniční ocenění, se nyní zásluhou Českého domu Jeruzalém a Českého centra Tel Aviv dostává do vyhledávaného divadla v Izraeli coby jedna z nejvýznamnějších akcí, jíž izraelské České centrum zakončuje předsednictví v Radě EU.