17.04.2019 11:27

Jako poslední premiéru sezony uvede Divadlo v Dlouhé rodinnou inscenaci Nebe – peklo

 Jako svou poslední premiéru současné sezony uvede dnes večer Divadlo v Dlouhé rodinnou inscenaci Nebe - peklo v režii Jakuba Krofty. Příběh o ženě, která se nehodlá smířit s osudem a rozhodne se utéct z nebe i z pekla, aby se mohla vrátit na zem k sedmiletému synovi, napsala polská autorka Maria Wojtyszková.

Krofta v posledních letech žije a pracuje v Polsku. Od roku 2012 je uměleckým šéfem Vratislavského divadla loutek, které pod jeho vedením získalo řadu cen v polských oborových soutěžích a anketách. Hra Nebe - peklo, kterou si vybral pro své hostování v Dlouhé, je v Polsku považována za jeden z nejlepších dramatických textů pro děti a mládež posledních let a Divadlo v Dlouhé ji uvádí v české premiéře.

V inscenaci určené dětem od osmi let hrají Eva Hacurová, Tomáš Turek, Ondřej Rychlý nebo Rostislav Novák starší.

„Myslím, že hra Nebe - peklo má tak velký ohlas proto, že jsem ji napsala z upřímného pocitu stesku po svém starším synovi. Musím kvůli své práci hodně cestovat a můj syn často zůstával doma se svým tatínkem," uvedla ke vzniku hry její autorka. Jednou se jí prý syn zeptal, co bude, až ona zemře. „Nakonec jsem mu řekla, že mu rozumím, že se bojí a že i já se toho bojím. A on mi za tu odpověď poděkoval. Uvědomila jsem si, že to je možná dobrý způsob, jak s dětmi mluvit o smrti a vážných věcech, kterých se všichni bojíme. Děti upřímnou a opravdovou odpověď ocení," uvedla.

Krofta je zvědav na odezvu hry v Česku, kde je oproti Polsku jiná situace ve vnímání role náboženství a církve ve společnosti i v běžném životě lidí. „Děláme si tu legraci z různých stereotypních představ, jak to vypadá v nebi či v pekle, jaký je bůh, Panna Maria nebo andělé. V naší inscenaci jsou to reálné postavy dosti vzdálené od toho, co můžeme vidět v barokním kostele nebo na obrazech Josefa Lady," popisuje inscenaci.

Diváci na jevišti uvidí onen svět, jak si ho představuje sedmiletý syn alternativní matky DJky. „Myslím, že tato rovina textu tu nebude nijak skandální, o to více může vyniknout aktivita a samostatnost hlavní hrdinky. Eva je vlastně typ role, jaké jsou většinou vyhrazeny mužským hrdinům," dodává.

https://www.divadlovdlouhe.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, snm