29.03.2022 09:15

Jako za cara. Spojme Bolšoj těatr s Mariinským divadlem, navrhuje Putin

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vyzval dirigenta Valerije Gergijeva, aby spojil Bolšoj těatr neboli Velké divadlo v Moskvě s petrohradským Mariinským divadlem. Připomněl, že obě instituce už fungovaly pod hlavičkou Ředitelství carských divadel, a to od roku 1786 do bolševické revoluce z roku 1917.

O návrhu informovala ruská státní agentura TASS. Dirigent Gergijev, jenž je uměleckým šéfem Mariinského divadla od roku 1988, by v nové funkci mohl navázat na někdejší ředitele carských divadel, k nimž patřil například Ivan Alexandrovič Vsevoložskij.

„Valeriji Abisaloviči, už jsme o tom mluvili dřív. Co říkáte na nápad znovuobnovit společné ředitelství?" zeptal se ruský prezident v průběhu pátečního shromáždění ruských umělců Gergijeva.

Ten odvětil, že Bolšoj těatr a Mariinské divadlo reprezentují „jednu z nejsilnějších hudebních a hudebně-divadelních tradic na světě". Až Rusko dostaví další divadla v Kaliningradu, Sevastopolu a Vladivostoku, „mohli bychom tradici ještě posílit", myslí si Gergijev. „Patrně nastal čas se tedy zamyslet nad tím, jak úsilí koordinovat," přitakal Putinovi.

Celý příspěvek, publikovaný 28. 3. 2022 na webu Aktuálně.cz, najdete zde.

 

Autor článku: převzato z: Aktuálně.cz, Dirigent Valerij Gergijev (vpravo) se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem přátelí od 90. let minulého století. | Foto: ČTK/AP