19.04.2007 00:00

Jan Budař a Eliščin band ve Strašnickém divadle

Strašnické divadlo v Praze uvádí ve čtvrtek 25. dubna 2007 koncert Jana Budaře se skupinou Eliščin band od 20:00 hodin.

Všestranný umělec Jan Budař se zvláště v poslední době vedle herecké a scenáristické práce věnuje také hudbě. Koncertuje s doprovodnou kapelou Eliščin band, komponuje a píše neotřelé texty. V kapele Eliščin band zpívá a hraje na piano. V roce 2006 vydal svou prvotinu, album Uletět orlovi, plnokrevné a zvukově velmi barevné album balancující mezi folkem a šansonem, dotýkající se jazzu i rocku. Svým komorním charakterem a emotivním vyzněním se tyto skladby nejvíce přibližují divadelní písničce. Navazuje tak na tradici písniček, typických pro tzv. divadla malých forem. Jeho texty jsou až recesisticky ulítlé, s banalitami si záměrně pohrávající či zas naopak zneklidňující, baladické. Budař i jako zpěvák zůstává především hercem.

Jako herec si zahrál v třinácti českých filmech, z nichž k nejznámějším patří Horem Pádem, Duše jako kaviár, Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště, Toyen nebo z nejnovějších Vratné láhve. K filmu Nuda v Brně složil hudbu a společně s Vladimírem Morávkem napsal také scénář. Nuda v Brně získala pět Českých lvů, Jan Budař si odnesl Lva také za hlavní mužský herecký výkon. Jan Budař působí i v divadle. Byl v angažmá v Divadle Na zábradlí, hrál v Klicperově divadle v Hradci Králové a nyní hraje v Národním divadle v Praze. Působil také v Národním divadle v Brně, v Městském divadle v Brně a v Karlových Varech. Za postavu Dostojevského Stavrogina, kterou s ním nazkoušel v Divadle Husa na Provázku Vladimír Morávek, byl nominovaný na Cenu Alfréda Radoka.

A v čem spočívá "budařovský styl"? Jak sám uvedl v jednom rozhovoru, za výstižné považuje pojmenování jedné francouzské novinářky, jež jeho hraní uvedla jako " písně s velkýma očima". Přijďte se podívat.

V pestrém programu Strašnického divadla nacházíme stále častěji také hudební koncerty. V hudební dramaturgii se divadlo soustředí především na menšinové žánry. Pořádají koncerty alternativních a etnických hudebních seskupení i jednotlivců, koncertovali tu například Ziriab, Létající koberec, Xavier Baumaxa, Ridina Ahmed, Sestry Steinovy, Varhan Orchestrovič Bauer a jeho orchestr, Jana Lewitová, Lukáš Kuta a další. V dubnu zde probíhá řada unikátních hudebních akcí, například koncert sibiřských šamanů Altai Kai ve spojení s českými etnoperkusisty sdruženými v kapele Létající koberec, nebo Agnes Kutas s workshopem a koncertem Staré maďarské písně. 18. dubna se koná večer klasické indické hudby a tance kathak, kterému se věnuje uskupení Damaru. A 30. dubna vystoupí nová skupina Voices.

Strašnické divadlo provozuje od roku 2004 soubor Company.cz, jež je sdružení lidí s podobným názorem na divadlo jako průsečík klasické činnohry a pohybového a nonverbálního divadla vůbec. Inspiraci čerpá z evropské herecké tradice i z východních technik spojujících tanec a bojová umění. Důležitou součástí všech představení je hudba. Můžete očekávat otvírání nových světů, prolínání kultur a ponor do hlubin jak v inscenačním přístupu, tak v komunikaci inscenace s divákem. Více k programu Strašnického divadla najdete na www.strasnickedivadlo.cz

Zdroj: Nicol Schlezáková, nicol.schlezakova@baze3.cz

Autor článku: redakce