10.03.2006 00:00

Japonské divadlo zahraje v malých divadlech východních Čech

Na umělecký zájezd do Hradce Králové, Pardubic a Opočna vyjíždí brněnský divadelní soubor Malé divadlo kjógenu, aby potěšil diváky tradičními japonskými komediemi Mnich, kostra a její obal, Zloděj tomelů a Papouškování.

Představení se uskuteční:
v pátek 17. března od 20 hodin v Novohradeckém divadle (v sále CC Lucie v Hradci Králové)
v sobotu 18. března od 20 hodin ve Lhoteckém divadle (v sále ZŠ v Malšově Lhotě)
v neděli 19. března od 15 hodin v Hronovickém divadle (v sále KD Hronovická v Pardubicích)
v neděli 19. března od 19 hodin v Opočenském divadle (v Kodymově domě v Opočně)

Prodej vstupenek je na místě hodinu před začátkem programu. Informace diváci získají na emailu: tomaslangr@volny.cz nebo na www.dobradivadla.cz. Děti a studenti mají slevu 50%.

Novohradecké divadlo připravilo na sobotu 18. března od 16 hodin pohádku Jak vdát princeznu, kterou zahraje divadelní soubor Uzel z Chlumce nad Cidlinou. Líná princezna se chce vdávat, ale neví jakého prince si vybrat za manžela. Princ Dlabomil má rád dobré jídlo, princ Švandomil si ze všeho dělá srandu a princ Hadromil se rád pěkně obléká. Děti mohou princezně radit, který ženich je pro ni ten nejlepší.

Japonské frašky kjógen jsou 600 let kultivovány v rodinných divadelních souborech a předávány z otců na syny. Pro svou jedinečnost jsou světovou kulturní památkou, chráněnou organizací UNESCO. Divadlo typu kjógen má překvapit zrak, potěšit sluch a rozeznít duši. Vždyť v překladu slovo "kjógen" znamená bláznivá slova. Dialogy jsou za staletí upraveny tak, že v nich není hluché místo. Herci dokáží udržet pozornost od začátku až do gradujícího finále. Nejprve se umělci naučí text, pak intonaci, délku smíchu a pláče. Mistři frašek kjógen vědí, ve které vteřině mají vkročit na jeviště, aby diváka zasáhli v největší pozornosti. Zdá se to strojené, ale mezi diváky a herci to během představení neobvykle jiskří.

Malé divadlo kjógenu je jediný soubor v Evropě, který se tomuto žánru věnuje. Brněnští herci mluví česky, ale svou intonací, při které rezonuje hlava i hrudník, připomínají Japonce. Herci se oblékají do barevných kimon a po jevišti se pohybují klouzavou chůzí v bílých ponožkách "tabi".

Nezisková organizace DIVADLO podporuje kvalitní amatérské soubory tím, že je zve do nevyužitých kulturních domů. Jejich komedie nabízí televizním divákům a snaží se nahradit pokleslou zábavu hodnotnější kulturou. Sdružení doplňuje amatérským divadlem společenský život na sídlištích a vesnicích.

Tomáš Langr, ředitel občanského sdružení DIVADLO, 777 637 888, tomaslangr@volny.cz, www.dobradivadla.cz

Kontakt na umělce: www.sweb.cz/kjogen/

Zdroj: Tomáš Langr

Autor článku: redakce