26.12.2017 13:53

Jihlavské divadlo má po rekonstrukci novou zkušebnu

Herci Horáckého divadla mají k dispozici novou zkušebnu. Je na místě bývalé divadelní kavárny. První inscenace, kterou v jejích prostorách pro diváky připraví, bude komedie Popel a pálenka. Premiéra je naplánovaná na 27. ledna. Zkušebna je součástí rekonstrukce za asi 12 milionů korun, díky které vznikla i nová kavárna a restaurace a prodejna vstupenek. Jejich provoz bude zahájen na jaře, řekla dnes ČTK mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

Doposud herci zkoušeli přímo na podiu malé a velké scény. „Začali jsme víc hrát, hrajeme hodně dopoledne pro školy a v tuto chvíli už prostor pro zkoušky hodně chybí, nebo chyběl," řekla Kvíčalová. Novému prostoru zůstal název Zkušebna, i když jde o multifunkční sál. Veřejnosti bude podle Kvíčalové sloužit při divadelních či tanečních workshopech a vzdělávacích akcích. „Máme i takové plány, že tady budeme hlídat děti, aby mohli jít mladí lidé do divadla. Třeba od pěti hodin budeme dávat odpolední představení s hlídáním dětí, které bude probíhat tady ve zkušebně. A nebude to jen tak, že tady mohou běhat. Bude tady s nimi někdo, kdo se jim bude divadelně věnovat," doplnila mluvčí. Prozatím je ale zkušebna vyhrazena hercům. Kromě komedie Popel a pálenka v ní nastudují také Čechovova Racka, který bude mít premiéru 10. února.

Rekonstrukce částí moderní budovy Horáckého divadla začala v červnu. V přízemí vznikla nová prodejna vstupenek a divadelní kavárna a restaurace. Jejího provozovatele divadlo teprve hledá. Nabídky zájemců přijímá do 5. ledna. V 1. patře se bývalá kavárna změnila na víceúčelovou zkušebnu. Rekonstrukce se návštěvníků divadla dotkla zejména v tom, že prodej vstupenek byl provizorně umístěn v přízemí ředitelství divadla, které s divadlem přímo sousedí.

Horácko divadlo Jihlava je jedinou profesionální scénou na Vysočině s asi dvacítkou herců a dalšími 50 zaměstnanci. Ročně si do něj najde cestu přes 60.000 diváků. Divadelní budova je z roku 1995. Stojí na místě původního divadla, které bylo v roce 1990 zbořeno. Od roku 2003 je zřizovatelem divadla Kraj Vysočina.

http://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, hj