26.12.2017 13:53

Jihlavské divadlo má po rekonstrukci novou zkušebnu

Herci Horáckého divadla mají k dispozici novou zkušebnu. Je na místě bývalé divadelní kavárny. První inscenace, kterou v jejích prostorách pro diváky připraví, bude komedie Popel a pálenka. Premiéra je naplánovaná na 27. ledna. Zkušebna je součástí rekonstrukce za asi 12 milionů korun, díky které vznikla i nová kavárna a restaurace a prodejna vstupenek. Jejich provoz bude zahájen na jaře, řekla dnes ČTK mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

Doposud herci zkoušeli přímo na podiu malé a velké scény. „Začali jsme víc hrát, hrajeme hodně dopoledne pro školy a v tuto chvíli už prostor pro zkoušky hodně chybí, nebo chyběl," řekla Kvíčalová. Novému prostoru zůstal název Zkušebna, i když jde o multifunkční sál. Veřejnosti bude podle Kvíčalové sloužit při divadelních či tanečních workshopech a vzdělávacích akcích. „Máme i takové plány, že tady budeme hlídat děti, aby mohli jít mladí lidé do divadla. Třeba od pěti hodin budeme dávat odpolední představení s hlídáním dětí, které bude probíhat tady ve zkušebně. A nebude to jen tak, že tady mohou běhat. Bude tady s nimi někdo, kdo se jim bude divadelně věnovat," doplnila mluvčí. Prozatím je ale zkušebna vyhrazena hercům. Kromě komedie Popel a pálenka v ní nastudují také Čechovova Racka, který bude mít premiéru 10. února.

Rekonstrukce částí moderní budovy Horáckého divadla začala v červnu. V přízemí vznikla nová prodejna vstupenek a divadelní kavárna a restaurace. Jejího provozovatele divadlo teprve hledá. Nabídky zájemců přijímá do 5. ledna. V 1. patře se bývalá kavárna změnila na víceúčelovou zkušebnu. Rekonstrukce se návštěvníků divadla dotkla zejména v tom, že prodej vstupenek byl provizorně umístěn v přízemí ředitelství divadla, které s divadlem přímo sousedí.

Horácko divadlo Jihlava je jedinou profesionální scénou na Vysočině s asi dvacítkou herců a dalšími 50 zaměstnanci. Ročně si do něj najde cestu přes 60.000 diváků. Divadelní budova je z roku 1995. Stojí na místě původního divadla, které bylo v roce 1990 zbořeno. Od roku 2003 je zřizovatelem divadla Kraj Vysočina.

http://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, hj

Jihlavské divadlo má po rekonstrukci novou zkušebnu

Zprávy

24.05.2019

Pozvánka na výstavu: Kabinet zázraků – 100 let Jihočeského divadla

Expozice přiblíží nejdůležitější milníky v rámci výročí 100 let historie Jihočeského divadla, 200 let jeho budovy, 70 let Malého divadla a 60 let samostatných souborů opery a baletu, tedy nedozírné množství spousta dobrodružství, tisíce lidských osudů, nápadů, radostí, žalů, premiér, derniér, úspěchů i propadáků a jiných dramatických událostí.

23.05.2019

Loutkáři slaví 90 let existence UNIMA

První mezinárodní divadelní organizace založená v Praze v roce 1929 letos slaví 90. výročí. V rámci oslav existence Mezinárodní loutkářská unie UNIMA se ve dnech od 6. do 8. června 2019 uskuteční mezinárodní konference, která bude akcentovat nejen historii UNIMA, ale i její vize do budoucnosti. Součástí oslav bude diskusní blok o vystavování loutek v rámci PQ Talks, vernisáž výstavy UNI…Co? UNIMA! a UNIMA Soirée v Říši loutek.

23.05.2019

České zastoupení na Pražském Quadriennale: mimozemšťané, spartakiáda i netradiční cestovní kancelář

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, které proběhne od 6. do 16. června na pražském Výstavišti, nabídne expozice, projekty a performance ze 79 zemí. Výrazné zastoupení zde má i Česká republika. V rámci hlavní soutěžní části – Výstavy zemí a regionů – se na ostrově Štvanice představí koprodukční projekt CAMPQ, který přenese návštěvníky do mimozemského adaptačního tábora.