11.04.2023 10:03

Jihočeské divadlo loni přilákalo téměř 100.000 diváků a nepřekročilo schválený rozpočet

Jihočeské divadlo loni nepřekročilo schválený rozpočet. Hospodaření zakončilo se ziskem před zdaněním 8341 korun. O rok dřív to bylo 74.000 korun. Ekonomicky bylo pro scénu rozhodující, že mohla odehrát všechna plánovaná představení před točnou v Českém Krumlově. Kvůli koronakrizi musela začátkem loňského roku část programu rušit. Divadlo loni přilákalo téměř 100.000 diváků. Průměrná návštěvnost představení byla 81 procent. Divadlo loni také pomáhalo ukrajinským uprchlíkům, poskytlo jim třeba ubytování. Vyplývá to z rozboru hospodaření na webu.

„Já mohu s potěšením říct, že jsme za uplynulý rok hospodařili se schváleným rozpočtem, který jsme dodrželi. A to i přesto, že pořád jsme byli stižení pandemií covidu, aspoň ze začátku roku. Zároveň bylo složité odhadnout, jakým způsobem se začnou vracet diváci do Jihočeského divadla, jestli ten zájem úplně nepadne, což, díkybohu, nenastalo," řekl ČTK ředitel divadla Lukáš Průdek.

Čtyři pětiny všech tržeb přináší divadlu otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Loni tam divadlo přilákalo 52.469 diváků, tržby byly 43,9 milionu korun. Proti roku 2019, poslednímu před pandemií, byla loni návštěvnost zhruba o 6000 lidí nižší. Loni muselo divadlo nově odvést poplatek deset procent ze vstupného na představení pro dospělé městu Český Krumlov, lehce přes čtyři miliony Kč. Návštěvnost točny, kde loni divadlo odehrálo 91 představení, byla 92 procent.

Tržby za všechna představení divadla včetně zájezdů byly loni 53,4 milionu Kč. Loňské náklady divadla dosáhly téměř 227 milionů. Divadlo dostalo loni od města provozní příspěvek 142,4 milionu, Jihočeský kraj mu dal dotaci 5,5 milionu, ministerstvo kultury 19,4 milionu Kč. Mzdové náklady byly loni 104 milionů Kč, meziročně stouply o 5,4 procenta.

Kvůli inflaci se loni divadlu prodražovaly výdaje na materiály a služby. „To byla značná komplikace ve snaze udržet rozpočty jednotlivých inscenací," stojí v rozboru hospodaření. Za další problém označilo vedení divadla navýšení mezd, o kterém rozhodla vláda, a od 1. září loni stouply základní mzdové tarify o deset procent.

Divadlo loni pomáhalo ukrajinským uprchlíkům. Stalo se sběrným místem potravinové banky, na sídlišti Vltava poskytlo deset lůžek na ubytování pro utečence. Pro 60 ukrajinských maminek a dětí odehrálo v dubnu dvě mimořádná představení Mimi opery.

Loni připravilo divadlo 535 představení a akcí - z toho bylo téměř 160 představení činoherních - absolvovalo 35 zájezdů, dohromady přilákalo 99.719 diváků. Nabídlo jim loni 22 premiér. Průměrná návštěvnost představení byla 81 procent, meziročně o necelá dvě procenta nižší. Loni v prosinci měla scéna 267 zaměstnanců.

Jihočeské divadlo zahrnuje činohru, operu, balet a soubor Malé divadlo. Letos má divadlo provozní příspěvek od města České Budějovice téměř 154 milionů korun.

https://www.jihoceskedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: vkc, hj