04.11.2022 13:01

Jihočeské divadlo nabízí Kouzelnou flétnu jako pohádku pro všechny generace

Pro nejširší publikum včetně dětí od osmi let nachystal operní soubor Jihočeského divadla páteční premiéru inscenace Kouzelná flétna. Divadelníci ji pojali jako pohádku s tajemstvím, na scéně se objeví i pět obřích plyšových zvířat. Opera zazní celá, mluvené slovo se krátilo, řekl ČTK umělecký šéf opery Tomáš Ondřej Pilař. Nová inscenace svým zaměřením navazuje na loňskou Mimi operu určenou pro kojence, která je stále vyprodaná.

Ke Kouzelné flétně, poslednímu dílu Wolfganga Amadea Mozarta, se soubor vrací po 24 letech. V roce 1998 se hrála před krumlovským otáčivým hledištěm. Tentokrát zazní v českém překladu. Soubor se snažil, aby inscenace byla co nejsrozumitelnější. Zrežíroval ji Petr Hašek, šéf budějovického Malého divadla, které hraje pro děti a mládež. "Cílem bylo dílo co nejvíce zhustit. Mluvené texty jsme hodně omezili. Jede tam jedno hudební číslo za druhým, úžasně to odsýpá. Kouzelná flétna zazní celá, diváci, kteří si přijdou poslechnout tu fantastickou hudbu, zklamáni nebudou," míní Pilař.

Hašek pojímá Kouzelnou flétnu jako pohádku s tajemstvím. Podle Pilaře zároveň jako zasvěcovací obřad pro děti do operní krásy. "Pohádkové pojetí se promítá do nádherných, velmi netradičních kostýmů, které mají fantaskní prvky. Po jevišti se pohybuje pět obřích plyšových zvířat připomínajících loutky. Dohromady s pestrým světelným designem a projekcemi tvoří celek, který divák zhlédne jedním dechem," popsal Pilař.

Mozartův kompoziční styl vnímá jako velice čitelný. Navíc se skladatel u Kouzelné flétny snažil o partituru, kterou pochopí každý. "Světová premiéra byla v předměstském divadle ve Freihausu, v místě, kam se chodili bavit chudí vídeňští měšťané," uvedl Pilař. Mozart psal dílo na zakázku divadelní společnosti Emanuela Schikanedera. Tento principál vedl umělce, kteří hráli činohru, cirkus i operu, a Mozart napsal dílo "na tělo" členům této skupiny.

"Máme zde prince Tamina, což je velmi vysoký, vypjatý, dramatický tenor, a jeho kouzelným předmětem, kterým se prosekává dějem, je flétna. Princezna Pamina je velmi vylehčený mozartovský soprán. Potom extrémní role Královny noci, vysoký koloraturní soprán, který ve svých dvou áriích prolamuje všechny laťky možností pěvecké techniky, v těch neuvěřitelných tříčárkovaných ef se dotýká možností lidského hlasu," popsal Pilař. Objeví se i lidová postava ptáčníka Papagena či basová role velekněze, který má naopak chorální typ zpěvu.

Jako podpůrný titul k páteční premiéře chystá opera na prosinec hudební pásmo Malý Mozart. Míří na děti od šesti do 12 let, kterým by mělo dát odpověď třeba na otázky, zda by Mozart žijící dnes skládal opery, nebo rapoval. Proniknou i do divadelního zákulisí.

Loni v prosinci uvedlo Jihočeské divadlo jako první v ČR operu pro kojence. Je určená dětem od tří měsíců. Rodiče s dětmi sedí na jevišti, obklopují je hudebníci i herci. Mimi opera je stále vyprodaná, ačkoli scéna nasadí i deset repríz měsíčně. "Lístky se prodají vždy za několik minut," řekl Pilař.

Jihočeské divadlo

Autor článku: ČTK: vkc, dvd; Foto: Martina Root