06.10.2022 12:05

Jihočeské divadlo uvede adaptaci Haškova Švejka

Jako první premiéru nové sezony uvede v pátek Jihočeské divadlo činohru Švejk. Zrcadlí se v ní i válka na Ukrajině, hlavní postavu ztvární Natálie Drabiščáková. Divadlo připraví v nové sezoně 16 premiér, operu Komenský odložilo kvůli úsporám na Vánoce 2024, řekli ČTK divadelníci. Premiérové předplatné, jež zahrne osm titulů, vyjde na 2700 Kč. Vstupenky na činohru zdražily meziročně v průměru o 20 korun, na operu o 30 korun, řekla ČTK vedoucí obchodního oddělení Pavla Hornychová.

Nová adaptace Haškova románu nahlíží na Švejka v současném kontextu. „Je to věc, kterou nebudeme hladit publikum po srsti. Když tým slovenského režiséra Mariána Amslera, který byl loni v nejužším výběru pro uměleckého šéfa Národního divadla, inscenaci připravoval, vypukla válka na Ukrajině. To neumožnilo ladovskou poetiku, kde se budeme všichni veselit U Kalicha. Je to nová adaptace Švejka, zároveň reaguje na události, kterými teď Evropa prochází. Jsou tam jisté paralely," řekla umělecká šéfka činohry Martina Schlegelová.

Hašek psal Švejka na základě svých zkušeností ze světové války, spisovatelova osobnost se tak v dramatizaci výrazně objevuje. „Je to putování Jaroslava Haška a jeho dobrého vojáka po Evropě, která zažívá velkou válku. Diváci nemohou čekat klasického ladovského Švejka," řekla Schlegelová.

Hlavní postavu ztvární Natálie Drabiščáková, Haška bude hrát Tomáš Kobr. Podle Schlegelové se v obsazení neřeší, kdo je žena a kdo muž, ale kdo nese vnitřní náboj postavy. „Švejk je v této adaptaci trošku záhadná postava, trochu i Haškovým alter egem a jeho odpovědí na válku," řekla Schlegelová.

Činohra chystá šest premiér. V dramatu Události se zrcadlí téma teroristického útoku. Skotská hra měla světovou premiéru před devíti lety, výchozím bodem je masakr amatérského pěveckého sboru. Příběh sleduje vedoucí sboru, která jako jediná přežije. Činohra uvede i detektivku podle Agathy Christie nebo hru o fiktivním setkání režisérky Leni Riefenstahlové a amerického moderátora Johnnyho Carsona v nejsledovanější talkshow USA.

Operní soubor nabídne tři premiéry. Budou mezi nimi Mozartova Kouzelná flétna, francouzská opera Samson a Dalila a představení pro děti Malý Mozart. Soubor uvede i inscenovanou Českou mši vánoční a koncerty, kde zazní kantáty z roku 1937 Carmina Burana a Kytice.

Čtyři premiéry má v plánu balet. Zařadí se k nim i Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva. Choreografii a režii vytvoří Petr Zuska, který již s Jihočechy spolupracoval. Před krumlovskou točnou bude mít v létě premiéru inscenace inspirovaná malířem Egonem Schielem. Stejný počet premiér jako balet nasadí Malé divadlo, vedle jiných příběh o malířce Růženě Zátkové. „Máme radost, že jsme vyprodali všechna dětská školní představení až do ledna," řekl šéf Malého divadla Petr Hašek.

https://www.jihoceskedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: vkc, hj