18.04.2019 10:08

Jihočeské divadlo završí českou sezonu inscenací Rybí krev

Jihočeské divadlo uvede 18. dubna premiéru inscenace Rybí krev podle stejnojmenného románu Jiřího Hájíčka. Zrežírovala ji Natália Deáková. Jde o příběh lidí z obcí, které musely ustoupit stavbě jaderné elektrárny Temelín. Adaptace vznikla přímo pro Jihočeské divadlo. ČTK to dnes v tiskové zprávě oznámila Lenka Cimlová Ostrá z marketingu divadla.

Rybí krev bude poslední novinkou takzvané české sezony českobudějovické činohry. Hlavní postavou je oproti předchozím Hájíčkovým románům netradičně žena, ztvární ji Kamila Janovičová.

„Zajímaly mě především osudy lidí, ne tak úplně ta gigantická stavba, její postup a všechny technikálie kolem. A Rybí krev je také románem o rozpadu jedné rodiny, nejen vesnice. Proto celý příběh sledujeme z pohledu mladé ženy. Myslím, že ženy mají větší cit pro tyhle rodinné záležitosti, okolo kterých se román hlavně točí," řekl Hájíček.

Příběh z 80. a 90. let 20. století se točí kolem stavby Temelína, kvůli níž zaniklo několik vesnic. „Jejich vysídlení tak zpřetrhalo stará pouta i kořeny. Hlavní hrdinka románu Hana se pokouší po 15 letech strávených v cizině najít své tehdejší známé, přátele i rodinu," uvedla Cimlová Ostrá.

Jiří Hájíček (51) získal za romány Rybí krev a Selský baroko literární ceny Magnesia Litera. Jeho knihy vycházejí i v zahraničí. V roce 2016 měl premiéru film podle jeho knihy Zloději zelených koní. Letos v lednu mu vyšla sbírka poezie ve formě haiku nazvaná Muž na pokraji vzplanutí.

Jihočeské divadlo uvedlo v končící české sezoně dramata Pokoušení od Václava Havla, historickou detektivku Ďáblův sluha podle knihy Vlastimila Vondrušky i adaptaci knihy Pod sněhem od Petry Soukupové. V létě bude hrát před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, kde budou dvě premiéry: 24. července baletní pohádka Šípková Růženka a 2. srpna opera Turandot.

https://www.jihoceskedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: vkc, kš