28.03.2022 09:30

K-PAX, Svět podle Prota opět na brněnské hvězdárně

Divadelní společnost StageArtCZ opět opouští prostor Divadla Bolka Polívky, kde tradičně v rámci Brna své inscenace uvádí, a stěhuje se na Hvězdárnu a planetárium Brno, a to s její nejstarší hrou Gene Brewera K-PAX, Svět podle Prota, jež vznikla na základě předlohy téhož autora.

Gene Brewer je autorem knižní trilogie K-PAX, Na světelném paprsku, K-PAX III. – Svět podle prota. Nejvíce však román proslavilo filmové zpracování literární předlohy, které bylo uváděno v českých kinech pod názvem Svět podle Prota v hlavních rolích s Jeffem Bridgesem a Kevinem Spaceym.

"Román K-PAX vyšel celkem v pětadvaceti zemích. Jeho divadelních zpracování jsem viděl desítky v Americe i Evropě, ale to, čeho jsem byl svědkem dnes ve Hvězdárna a planetárium Brno, je to nejlepší, co jsem v životě viděl.”
GENE BREWER 1.11. 2017

Nástin děje

Do moderní psychiatrické léčebny je přijat záhadný pacient, který o sobě tvrdí, že je mimozemšťan z planety K-PAX vzdálené od Země několik tisíc světelných let. Jeho pobyt na psychiatrii obrátí naruby životy nejen všech spolupacientů, ale i zdravotního personálu, včetně ošetřujícího lékaře, který se snaží odhalit pravou totožnost záhadného cizince.

Divadelní hra K-PAX laskavým humorem pojmenovává neduhy naší společnosti a velmi často zamrazí svojí přesností. Během představení se budeme mít možnost ponořit do hlubin lidských duší a nenásilným způsobem se tak dozvíme mnohé o nás samých. Inscenace K-PAX, možná o člověku, možná o mimozemšťanovi, nás nenechá klidným a překvapí nás naprosto nečekaným vyústěním celého příběhu. Celé představení je doplněno o dech beroucí videoprojekce na kopuli planetária.

Pozvání P. Halberstadta

„Bezesporu si všichni uvědomujeme, že se nacházíme ve velmi složité a komplikované době, možná jedné z nejtěžších, co jsme dosud zažili. Ze všech stran jsme zasypáváni informacemi o nebezpečích, které na nás číhají, do našich myslí je zaséván strach a plíživě vzniká dojem o bezútěšnosti našich životů. Smutnou realitou je také to, že ztrácíme schopnost rozlišit, zda jsou ony podsouvané informace pravdivé či nikoliv.

Pojďme na chvíli zapomenout na ony životní starosti a ponořme se do magického příběhu divadelního představení K-PAX. Je to kouzelný příběh o tom, že i v těch nejhorších chvílích našeho života existuje možnost vymanit se z okovů nepřízně osudu či náročných, zdánlivě beznadějných životních situací a že to nemusí být až tak náročné, jak se to jeví na první pohled.

Vždy existuje naděje a naše touha žít plnohodnotný a krásný život. A o tom je naše představení. O naději a o cestě, jak se vymanit ze spárů složitostí života. V představení K-PAX je ukryta radost ze života a optimismus našeho bytí.

Je to příběh novodobého Malého prince, který umí pohladit naše zjitřené mysli a pomůže nám uvědomit si, že život sám je to nejkrásnější a nejcennější čím jako lidé disponujeme.

Zapomeňte na starosti a přijďte si nechat pohladit své duše!“

Termín představení: 11. 4. 2022 v 19:00

Vstupenky: https://www.brnoid.cz/cs/hvezdarna-vstupenky?e=24258

Více informací na www.stageart.cz

Autor článku: Vítězslav Charvát