27.12.2022 09:56

Karla Čapka a jeho ženu připomene literární večer v pražské kavárně Slavia

Spisovatele Karla Čapka a jeho ženu, herečku Národního divadla Olgu Scheinpflugovou, připomene v lednu večer v pražské kavárně Slavia. Kulturní setkání ve slavné kavárně se uskuteční 9. ledna, v den Čapkových narozenin, a připomene také 120. výročí narození jeho ženy, které připadlo na letošní 3. prosinec. Jejich osobnosti přiblíží čapkovský badatel Hasan Zahirović a doprovodí ho herci Stela Chmelová a Marek Zeman i klavírní melodie, které ke kavárně patří. ČTK o tom za pořadatele informovala Pavla Umlaufová.

Kavárna Slavia byla v době mezi válkami centrem pražského kulturního života, za což vděčí také své strategické pozici v blízkosti Národního divadla. Scházeli se tam herci, dramatici, spisovatelé a další osobnosti pražského kulturního a společenského života. Mezi nimi také spisovatel a dramatik Karel Čapek a jeho žena Olga Scheinpflugová, herečka Národního divadla a spisovatelka.

Život a dílo Karla Čapka je v českém prostředí poměrně častým tématem, o jeho ženě se píše daleko méně. Literárně-hudební pořad se svým programem zaměří právě na její osobnost a skutečnost, že Olga byla nejen herečkou, ale také velmi plodnou spisovatelkou. Návštěvníci budou mít možnost zaposlouchat se do úryvků z korespondence, vydané pod názvem Listy Olze, která odkrývá vztah těchto dvou osobností. Zazní také pasáže z Čapkových divadelních her, kde Scheinpflugová poprvé ztvárnila klíčové role.

„Diváci mohli v divadle Scheinpflugovou vidět jako Mimi v Loupežníkovi, Kristinku ve Věci Makropulos nebo jako Annetu v Bílé nemoci. I u filmu dostala příležitost ztvárnit filmové postavy dle Čapkových námětů," připomněl Zahirović. Olga se již od útlého věku toužila stát herečkou. „Ve volných chvílích, po představeních a o volných večerech, soustavně pracovala i na své tvorbě literární, která je pozoruhodně obsáhlá. V tom se Scheinpflugová bezpochyby na poli literatury ve své době vymykala," doplnil badatel.

Návštěvníci večera v kavárně se seznámí s různými aspekty života manželů. Řeč přijde na jejich korespondenci, společné cesty po Evropě, vzájemný vliv v literární tvorbě, ale také na zajímavosti, o kterých se dosud příliš nevědělo. Teprve před deseti lety společně se zveřejněním korespondence s doktorem Ladislavem Syllabou se například objevila zpráva, že lékař páru sňatek rozmlouval, a to z důvodu Čapkova zdravotního stavu.

LITERÁRNÍ VEČER: OLGA SCHEINPFLUGOVÁ
KDY: 9. ledna 2023
KDE: Kavárna Slavia, Praha

VSTUPNÉ: zdarma (je nutné se předem registrovat na GoOut)
WWW: cafeslavia.cz

Autor článku: ČTK: hrm, rdo