06.10.2017 20:42

Kladenská hudební revue EXPOp67 láká na retro i hudbu

Kladenská hudební revue EXPOp67, která má v sobotu světovou premiéru, láká na retro i hudbu. Diváky přenese do šedesátých let včetně dobových kostýmů, písní a choreografie. Kladenský soubor je podle režiséra Lukáše Pečenky na velmi vysoké pěvecké úrovni, uvedl po dnešní generální zkoušce režisér.

EXPOp67 zahájí 103. sezonu kladenského divadla. Autorka Vlasta Žehrová se objeví v roli vedoucí Ústavu bytové a oděvní kultury (ÚBOK). Příběh tamějších manekýnek a pracovníků přiblíží dobové reálie z období kolem světové výstavy v Montrealu a připomene tehdejší kulturu. Zazní řada písní, které znají nejen ti, co tehdejší dobu zažili, například Tak prázdná, Mám malý stan a další, navíc v podání živé kapely.

Choreografie Kateřiny Steinerové vychází ze šedesátých let. „Sledovali jsme videoklipy z té doby a pořady, Píseň pro Rudolfa III. a tak dále. Ono to vypadá, že to je velmi jednoduché, ale vlastně není pro herce, protože čím jsou ty pohyby minimalističtější, tím je to složitější udělat stejně a v pravou chvíli," řekl režisér.

Diváci také budou při představení rozhodovat o jeho dalším vývoji. Interaktivní prvky původně autorka neplánovala, ale nakonec se tvůrci rozhodli vzdát poctu Kinoautomatu, který byl součástí expozice v Montrealu. Podle Pečenky byla velkou výhodou přítomnost autorky při zkouškách.

Postavy jsou vytvořené na motivy reálných postav, ale příběhy jsou upravené. Představení dobu přiblíží i těm, kteří ji nezažili. „Já jsem to taky nezažil, ale asi to nebyla jednoduchá doba, a myslím, že je třeba o ní jenom vypovídat, není potřeba ji hodnotit," dodal Pečenka.

www.divadlokladno.cz

Autor článku: ČTK: Sandra Bejšáková. kš