02.05.2023 11:56

Klicperovo divadlo představuje sezónu 2023/24

Královéhradecké Klicperovo divadlo v těchto zveřejnilo dramaturgický plán na novou sezónu 2023/24. Ten přinese celkem 8 premiér, z nichž většina bude světovou či českou premiérou. Činohra nabídne vedle klasických předloh i autorské texty. Kromě uměleckého šéfa Pavla Kheka se na režijních postech představí osvědčení a hradeckému publiku známí režiséři jako je Jan Holec, Diana Šoltýsová či David Drábek, a vedle nich i představitelé nastupující mladé režisérské generace.

První premiérou sezóny bude 13. a 14. října 2023 ve Studiu Beseda autorská inscenace Barbary Herz LÁSKA, která je divadelním dokumentem o kapitalizaci lásky a hlubokou sondou do autentických příběhů.

Na Hlavní scéně bude o týden později 21. října 2023 první premiérou hra nejúspěšnější irské dramatičky Mariny Carr U KOČIČÍ BAŽINY. Hru plnou tajemství a magické atmosféry bude režírovat Diana Šoltýsová, která v Klicperově divadle stojí za úspěšnými inscenacemi Hana a Její pastorkyňa.

Ve Studiu Beseda se dále představí talentovaný režisér a dramatik Tomáš Ráliš, dvojnásobný držitel ceny Evalda Schorma za původní divadelní hru. Autorská inscenace VYHUBYT bude temnou komedií o mladém páru, který hledá byt, prostor jenom pro ně dva, kde by mohli dát růst své lásce. Premiéry se uskuteční 8. a 9. prosince 2023 ve Studiu Beseda.

V sobotu 16. prosince 2023 se na Hlavní scéně uskuteční v režii Pavla Kheka premiéra nejslavnějšího dramatu Williama Shakespeara HAMLET. Co to znamená být dneska jiný?Hamlet jako sonda do nitra současného mladého člověka, který čelí tlaku okolí. Přijďte společně znovuobjevit tajemství nejlepší hry, která kdy byla napsána.

Se svou novou komedií se do Klicperova divadla vrací někdejší umělecký šéf David Drábek. Hra BROKOLICE NA MARSU završuje příběh postav z jeho předchozích titulů Jedlíci čokolády a Velká mořská víla. Světová premiéra se uskuteční 2. března 2024 na Hlavní scéně.

Dalším návratem bude i britský dramatik Torben Betts, který je autorem i úspěšné inscenace Vincenc. V režii Jana Holce divadlo uvede v české premiéře 23. března 2024 na Hlavní scéně inscenaci S CAROLINE V KUCHYNI, komedii, která staví na vynikajících dialozích a černém humoru.

Za další inscenací, která vzniká přímo pro Klicperovo divadlo, stojí autorský tandem Jaroslav Rudiš a Petr Pýcha. Komedie OSLAVA, jež si pohrává s historií a mystifikací, že Antonio Vivaldi napsal "Pět ročních období", bude mít světovou premiéru v režii uměleckého šéfa Pavla Kheka v sobotu 18. května 2024 na Hlavní scéně.

Poslední premiérou sezóny 2023/24 bude původní adaptace románu Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých polské spisovatelky a držitelky Nobelovy ceny za literaturu Olgy Tokarczuk, kterou pod názvem LOVU ZDAR! (PŘES KOSTI MRTVÝCH) uvede divadlo v režii Martina Satoranského. Premiéry se uskuteční 31. května a 1. června 2024 ve Studiu Beseda.

"Moc si vážíme, že jste v postcovidové nelehké době opět našli cestu za kulturou a plníte hlediště energií a potleskem," říká umělecký šéf Pavel Khek.

Anotace k jednotlivým premiérám jsou k dispozici na webových stránkách divadla: https://www.klicperovodivadlo.cz/premiery/

Autor článku: Martin Sedláček