24.03.2017 10:31

Klicperovo divadlo přivítá anglického dramatika Torbena Bettse

Jednou z premiér právě probíhající sezony Klicperova divadla byla britská konverzačně-situační komedie VINCENC, kterou divadlo uvedlo v režii Petra Štindla v české premiéře v prosinci loňského roku. Autora hry Torbena Bettse nyní divadlo přivítá osobně, a to v úterý 11. dubna, kdy se uskuteční již 14. repríza jeho hry Vincenc.

Světová premiéra této komedie proběhla v březnu 2014 v komorním Orange Tree Theatre, kde o ni byl takový zájem, že se záhy přesunula na West End do St. James Theatre. Obě tato uvedení provázela mimořádná přízeň publika i nadšené kritiky a se stejným ohlasem se setkalo i české uvedení v Klicperově divadle.

Diváci budou mít možnost setkat se s dramatikem Torbenem Bettsem na speciální besedě, která se uskuteční ihned po skončení představení Vincence 11. dubna v hledišti hlavní scény.

Torben Betts (narozen 10. února 1968 ve středoanglickém Stamfordu) je oceňovaný anglický dramatik a scénárista. Na University of Liverpool studoval anglistiku a původně směřoval k herecké kariéře, ale posléze se stal dramatikem – prý proto, že díky tomu může uplatnit všechny své herecké instinkty, aniž by se herectvím musel živit. Roku 1999 ho klasik moderního anglického dramatu Alan Ayckbourn přijal coby domovského dramatika do Stephen Joseph Theatre ve Scarborough. Téhož roku tam měla premiéru jeho hra A Listening Heaven (Naslouchající nebe), která získala nominaci na prestižní ceny TMA v kategorii nejlepší nová hra a kterou následně uvedlo i slavné edinburské divadlo Royal Lyceum. Roku 2001 navázal Betts spolupráci s proslulým Orange Tree Theatre v Richmondu na předměstí Londýna. Pro ně potom Betts napsal řadu vstřícně přijatých titulů, naposledy právě komedii Vincenc (Invincible, 2014), posléze úspěšně uváděnou na West Endu. Na svém kontě má více než dvacítku her a dva filmové scénáře.
Vincenc je první Bettsova hra přeložená do češtiny, a v Klicperově divadle se tak s ním český divák setká vůbec poprvé.

http://www.klicperovodivadlo.cz/

Autor článku: Martin Sedláček

Klicperovo divadlo přivítá anglického dramatika Torbena Bettse

Zahraniční divadlo

14.01.2019

První NT Live roku ukáže Shakespeara, jakého jste ještě neviděli

Mladý režisér Joe Hill-Gibbins se s nejslavnějším dramatikem historie jménem Shakespeare nepáře. Sen noci svatojánské inscenoval v bahně a s krutým cynismem, scénu pro pro tragikomedii mravů Něco za něco zaplnil nafukovacími pannami. Nyní uzavřel krále Richarda II. už na začátku hry do kobky, kde se obvykle ocitne až na jejím konci. A nechal ho v podání jednoho z nejlepších žijících Shakespearovských herců Simona Russella Beala vzpomínat na události, kterého ho přivedly k pádu a ztrátě koruny.

08.01.2019

Divadlo Archa uvede dokumentární inscenaci drážďanského Státního divadla Akce Kámen

Divadlo Archa otevře svůj novoroční program uvedením dokumentární inscenace drážďanského Státního divadla Akce Kámen. Floriana Fischera, režiséra a autora, zaujaly příběhy falešných hranic mezi Československem a Německem, které československá Státní bezpečnost v roce 1948 budovala jako pasti na ty, kdo se pokoušeli o emigraci.

08.01.2019

Metropolitní opera v New Yorku vstupuje do roku 2019 s novým nastudováním opery Adriana Lecouvreur

Metropolitní opera v New Yorku vstupuje do roku 2019 s novým nastudováním opery Adriana Lecouvreur. V příběhu slavné francouzské herečky z pařížské Comédie-Française v 18. století, která se zamilovala do válečného hrdiny Maurizia, excelují hvězdy současné opery Anna Netrebko a Piotr Bezcala.