24.03.2017 10:31

Klicperovo divadlo přivítá anglického dramatika Torbena Bettse

Jednou z premiér právě probíhající sezony Klicperova divadla byla britská konverzačně-situační komedie VINCENC, kterou divadlo uvedlo v režii Petra Štindla v české premiéře v prosinci loňského roku. Autora hry Torbena Bettse nyní divadlo přivítá osobně, a to v úterý 11. dubna, kdy se uskuteční již 14. repríza jeho hry Vincenc.

Světová premiéra této komedie proběhla v březnu 2014 v komorním Orange Tree Theatre, kde o ni byl takový zájem, že se záhy přesunula na West End do St. James Theatre. Obě tato uvedení provázela mimořádná přízeň publika i nadšené kritiky a se stejným ohlasem se setkalo i české uvedení v Klicperově divadle.

Diváci budou mít možnost setkat se s dramatikem Torbenem Bettsem na speciální besedě, která se uskuteční ihned po skončení představení Vincence 11. dubna v hledišti hlavní scény.

Torben Betts (narozen 10. února 1968 ve středoanglickém Stamfordu) je oceňovaný anglický dramatik a scénárista. Na University of Liverpool studoval anglistiku a původně směřoval k herecké kariéře, ale posléze se stal dramatikem – prý proto, že díky tomu může uplatnit všechny své herecké instinkty, aniž by se herectvím musel živit. Roku 1999 ho klasik moderního anglického dramatu Alan Ayckbourn přijal coby domovského dramatika do Stephen Joseph Theatre ve Scarborough. Téhož roku tam měla premiéru jeho hra A Listening Heaven (Naslouchající nebe), která získala nominaci na prestižní ceny TMA v kategorii nejlepší nová hra a kterou následně uvedlo i slavné edinburské divadlo Royal Lyceum. Roku 2001 navázal Betts spolupráci s proslulým Orange Tree Theatre v Richmondu na předměstí Londýna. Pro ně potom Betts napsal řadu vstřícně přijatých titulů, naposledy právě komedii Vincenc (Invincible, 2014), posléze úspěšně uváděnou na West Endu. Na svém kontě má více než dvacítku her a dva filmové scénáře.
Vincenc je první Bettsova hra přeložená do češtiny, a v Klicperově divadle se tak s ním český divák setká vůbec poprvé.

http://www.klicperovodivadlo.cz/

Autor článku: Martin Sedláček