10.11.2021 18:17

Klicperovo divadlo uvede v premiéře komedii Benátský kupec

Královéhradecké Klicperovo divadlo v sobotu 13. listopadu uvede inscenaci Shakespearovy komedie Benátský kupec v překladu Jiřího Joska a režii Petra Svojtky. Půjde o čtvrtou premiéru sezony 2021/2022. Temná komedie se odehraje na hlavní scéně.

„Ani za více než 400 let nezestárla, bouřlivý dějinný vývoj zejména ve 20. století ji naopak naplnil zcela novými a nečekanými významy. A i dnes jsou její hrdinové, kteří nejen zboží, ale i lidské city přepočítávají v podivném směnném kurzu na zlato, stále přítomní mezi námi," uvedl mluvčí divadla Martin Sedláček.

Vrstevnatá hra obsahuje kromě otázek týkajících se peněz, majetku, osobního bohatství a jejich vlivu na mezilidské vztahy i mnoho dalších dílčích témat a motivů.

„Je to zábavná, ale trpká hra o nenávisti a xenofobii. Jsem velmi vděčný Klicperovu divadlu, že Benátského kupce v překladu Jirky Joska uvádí. Je to totiž hra, která se má dnes hrát," uvedl dramaturg Martin Satoranský.

V roli Bassania se divákům představí Vojtěch Říha, dívku Porcii ztvární Michala Gatialová. Bassaniova kumpána Graziana a jeho vyvolenou Nerissu, nejbližší kamarádku Porcie, hrají Jakub Tvrdík a Anna Peřinová. Lorenza a jeho milenky Jessiky, dcery lichváře Shylocka, se ujmou William Valerián a Natálie Holíková. V roli bohatého benátského kupce Antonia se diváci mohou těšit na Jana Vápeníka a jeho soka Shylocka ztvární Jiří Zapletal. Rolí benátských pánů Saleria a Solania se ujmou Filip Richtermoc a Michal Lurie, poťouchlého sluhy Lancelota Gobba potom ztvární Josef Čepelka, Tubala zahraje František Staněk, dóžete benátského Jan Bílek a rolí Porciiných nápadníku princů Marockého a Aragonského se zhostí Karel Pešek.

Scénu navrhl výtvarník Ondřej Nekvasil, kostýmy výtvarnice Zuzana Ježková. Hudbu do inscenace složil Vladimír Nejedlý. Dramaturgem inscenace je Martin Satoranský, uvedlo divadlo.

Divadlo má v programu sezony 2021/2022 osm premiér včetně těch odehraných. Čtyři z nich, včetně Benátského kupce, přešly z předchozí sezony 2020/2021. Kvůli covidovým opatřením tyto premiéry dosud divadlo nestihlo uvést.

https://www.klicperovodivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: ku, hj

Klicperovo divadlo uvede v premiéře komedii Benátský kupec

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.