10.11.2021 18:17

Klicperovo divadlo uvede v premiéře komedii Benátský kupec

Královéhradecké Klicperovo divadlo v sobotu 13. listopadu uvede inscenaci Shakespearovy komedie Benátský kupec v překladu Jiřího Joska a režii Petra Svojtky. Půjde o čtvrtou premiéru sezony 2021/2022. Temná komedie se odehraje na hlavní scéně.

„Ani za více než 400 let nezestárla, bouřlivý dějinný vývoj zejména ve 20. století ji naopak naplnil zcela novými a nečekanými významy. A i dnes jsou její hrdinové, kteří nejen zboží, ale i lidské city přepočítávají v podivném směnném kurzu na zlato, stále přítomní mezi námi," uvedl mluvčí divadla Martin Sedláček.

Vrstevnatá hra obsahuje kromě otázek týkajících se peněz, majetku, osobního bohatství a jejich vlivu na mezilidské vztahy i mnoho dalších dílčích témat a motivů.

„Je to zábavná, ale trpká hra o nenávisti a xenofobii. Jsem velmi vděčný Klicperovu divadlu, že Benátského kupce v překladu Jirky Joska uvádí. Je to totiž hra, která se má dnes hrát," uvedl dramaturg Martin Satoranský.

V roli Bassania se divákům představí Vojtěch Říha, dívku Porcii ztvární Michala Gatialová. Bassaniova kumpána Graziana a jeho vyvolenou Nerissu, nejbližší kamarádku Porcie, hrají Jakub Tvrdík a Anna Peřinová. Lorenza a jeho milenky Jessiky, dcery lichváře Shylocka, se ujmou William Valerián a Natálie Holíková. V roli bohatého benátského kupce Antonia se diváci mohou těšit na Jana Vápeníka a jeho soka Shylocka ztvární Jiří Zapletal. Rolí benátských pánů Saleria a Solania se ujmou Filip Richtermoc a Michal Lurie, poťouchlého sluhy Lancelota Gobba potom ztvární Josef Čepelka, Tubala zahraje František Staněk, dóžete benátského Jan Bílek a rolí Porciiných nápadníku princů Marockého a Aragonského se zhostí Karel Pešek.

Scénu navrhl výtvarník Ondřej Nekvasil, kostýmy výtvarnice Zuzana Ježková. Hudbu do inscenace složil Vladimír Nejedlý. Dramaturgem inscenace je Martin Satoranský, uvedlo divadlo.

Divadlo má v programu sezony 2021/2022 osm premiér včetně těch odehraných. Čtyři z nich, včetně Benátského kupce, přešly z předchozí sezony 2020/2021. Kvůli covidovým opatřením tyto premiéry dosud divadlo nestihlo uvést.

https://www.klicperovodivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: ku, hj