12.12.2008 00:00

Knihu o Petru Léblovi představili v den výročí jeho smrti

Praha 12. prosince (ČTK) - Knihu s názvem Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla představili v Praze v den devátého výročí dobrovolného odchodu ze života tohoto bývalého uměleckého šéfa Divadla Na zábradlí. Spisovatelka Radka Denemarková, která s Léblem spolupracovala jako dramaturgyně, původně vytvořila klasickou monografii, kterou poté odložila. Vystihnout složitou osobnost Petra Lébla se prý pokusila formou literárního experimentu. 

"Jsem strašně ráda, že jsem tu knihu dokončila. Po téměř osmi letech je to jako ze sebe stáhnout kůži, protože žít takhle dlouho s jedním tématem a jedním osudem je strašně náročná práce," řekla ČTK na křtu knihy Denemarková. 

Román je složen ze dvou příběhů. Prvním je příběh divadelníka, který pracoval v době společenských změn na přelomu 80. a 90. let, druhým je pohled na paralelní životní osudy samotné autorky. 

Radka Denemarková si podle svých slov dobrovolně práci na knize o Léblovi nevybrala. Když spáchal přímo v divadle sebevraždu, zanechal svým spolupracovníkům v dopisech různé úkoly. Protože měl údajně rád knihu o Evaldu Schormovi, první velkou monografii Denemarkové, kterou vytvořila, dal jí za úkol napsat knihu z nahrávek, které s ním vytvořila ještě během jeho života. 

"Přišlo mi to absurdní, navíc už kniha o Léblovi existuje, ale cítila jsem se zavázaná pověřeným úkolem," uvedla Denemarková, která své dílo charakterizovala jako "knihu o situacích, kdy se život na člověka vykašle". 

V roce 2005 již vyšla kniha Vlasty Smolákové Fenomén Lébl 2 aneb Dobře se spolu bavit - s Pánembohem!. Publikace vyšla ve spolupráci s Divadelním ústavem v nakladatelství Pražská scéna, které už v roce 1996 vydalo knížku nazvanou Fenomén Lébl. Spolu s Egonem Tobiášem ji tehdy rovněž připravila Smoláková, Léblova dramaturgyně a kronikářka jeho umělecké dráhy. 

Umělecký šéf pražského Divadla Na zábradlí, režisér a scénograf Petr Lébl zemřel 12. prosince 1999 ve věku čtyřiatřiceti let. Lébl svůj život dobrovolně ukončil uprostřed práce. Právě zkoušel inscenaci současného amerického autora Williama Mastrosimona s názvem Like Totally Weird a s českým pracovním názvem To bude biják. Poslední Léblovou divadelní prací tak byl Čechovův Strýček Váňa. Umělec vystudoval režii, scénografii a autorské herectví na pražské DAMU. V letech 1994 a 1997 byl vyznamenán prestižními cenami Alfréda Radoka za inscenace Čechovova Racka a Ivanova. 

Petr Lébl patřil k největším fenoménům českého divadelnictví 90. let. Jeho vyhraněné divadelnictví rozdělilo diváckou obec i uměleckou kritiku do nesmiřitelných táborů bezvýhradných ctitelů a zarytých odpůrců. Předmětem obdivu a terčem kritiky byla jeho záliba v nečekaných kontrastech, bizarních detailech, vášeň pro mystifikaci a inscenační fantazie. 

Roman Jireš pba

Autor článku: ČTK