02.06.2017 10:27

Knižní novinka: Trio pro jednoho aneb Kouzlo baletu a baletní kouzla Petra Zusky

Známý a respektovaný choreograf a tanečník Petr Zuska po rekordních 15 sezonách odchází z postu uměleckého šéfa Baletu Národního divadla. Úspěšnou éru, během níž soubor uvedl 42 premiér a proměnil se v moderní dynamické těleso světového renomé, rekapituluje kniha Trio pro jednoho aneb Kouzlo baletu a baletní kouzla Petra Zusky. Reprezentativní a exkluzivní barevnou publikaci vydává Grada ve spolupráci s Národním divadlem.

Novinka Trio pro jednoho rozhodně není souborem odborných studií na téma „balet“, ale vytváří plastický a zajímavý obraz výjimečné osobnosti choreografa, tanečníka i šéfa souboru Baletu Národního divadla Petra Zusky. Patnáct sezon Národního divadla tvoří páteř „hovorů na dálku“ mezi Petrem Zuskou a 14 osobnostmi, které se výrazně dotkly jeho životní či profesní cesty (Nina Vangeli, Libor Vaculík, Diana Višněva, Daniel Dvořák, Alexandre Katsapov, Jiří Kylián, Jiří Pavlica, Pavla Zusková, Ctibor Turba, Viktor Preiss, Jan Bílý, Jan Dušek, Jiří Lábus a expost Pavel Šmok). Patnáct rozhovorů ukazuje Petra Zusku z nejrůznějších úhlů pohledu a přímo na stránkách knihy tak můžeme zažít něco z tajemného a neuchopitelného kouzla baletu.

Součástí knihy je stručná faktografie jednotlivých sezon a především bohatá obrazová dokumentace – fotografie taneční i osobní.

Národní divadlo

Autor článku: Markéta Faustová