25.11.2019 11:09

Kolaudace opravené Státní opery se uskuteční 5. prosince

V historické budově Státní opery probíhají poslední dokončovací práce. Již brzy budou v hledišti instalována nová křesla s inovací v podobě zabudovaných čtecích zařízení s možností výběru titulků. Kolaudace stavby je v plánu ve čtvrtek 5. 12. 2019, oficiální předání stavby Národnímu divadlu by pak mělo proběhnout 15. prosince. Do provozní budovy se už pomalu začala stěhovat technika. Zaměstnanci Opery se už také připravují na stěhování, jehož první etapa bude zahájena ještě před Vánoci, druhá pak v lednu.

První zkoušky v nových prostorách proběhnou koncem letošního roku. Velkým lákadlem pro umělce jsou nové zkušebny a nahrávací studio se skvělou akustikou.

Státní opera se divákům znovu otevře v neděli 5. ledna 2020. Zahajovací koncert v režii Alice Nellis, pod taktovkou hudebního ředitele SO Karla-Heinze Steffense, slibuje hvězdná jména. Přípravy na něj jsou v plném proudu. Minulý týden bylo dokončeno natáčení medailonků s dramatikem Pavlem Kohoutem, který se ve slavnostní večer ujme průvodního slova. Koncert bude v přímém přenosu vysílat Česká televize.

Zkoušet se začaly inscenace, které Národní divadlo uvede ve Státní opeře v příštím roce – Král Roger a Mistři pěvci norimberští. Zkoušky zatím probíhají v provozní budově Národního divadla, ale brzy se přesunou do nových prostor. Do Státní opery se po jejím otevření vrátí v novém obsazení oblíbená inscenace z loňského roku Fidelio, kritiky oceňovaná inscenace Jiřího Heřmana Madama Butterfly či Nabucco.

http://www.statnioperavrekonstrukci.cz/

Autor článku: Převzato z: http://www.statnioperavrekonstrukci.cz/