25.11.2019 11:09

Kolaudace opravené Státní opery se uskuteční 5. prosince

V historické budově Státní opery probíhají poslední dokončovací práce. Již brzy budou v hledišti instalována nová křesla s inovací v podobě zabudovaných čtecích zařízení s možností výběru titulků. Kolaudace stavby je v plánu ve čtvrtek 5. 12. 2019, oficiální předání stavby Národnímu divadlu by pak mělo proběhnout 15. prosince. Do provozní budovy se už pomalu začala stěhovat technika. Zaměstnanci Opery se už také připravují na stěhování, jehož první etapa bude zahájena ještě před Vánoci, druhá pak v lednu.

První zkoušky v nových prostorách proběhnou koncem letošního roku. Velkým lákadlem pro umělce jsou nové zkušebny a nahrávací studio se skvělou akustikou.

Státní opera se divákům znovu otevře v neděli 5. ledna 2020. Zahajovací koncert v režii Alice Nellis, pod taktovkou hudebního ředitele SO Karla-Heinze Steffense, slibuje hvězdná jména. Přípravy na něj jsou v plném proudu. Minulý týden bylo dokončeno natáčení medailonků s dramatikem Pavlem Kohoutem, který se ve slavnostní večer ujme průvodního slova. Koncert bude v přímém přenosu vysílat Česká televize.

Zkoušet se začaly inscenace, které Národní divadlo uvede ve Státní opeře v příštím roce – Král Roger a Mistři pěvci norimberští. Zkoušky zatím probíhají v provozní budově Národního divadla, ale brzy se přesunou do nových prostor. Do Státní opery se po jejím otevření vrátí v novém obsazení oblíbená inscenace z loňského roku Fidelio, kritiky oceňovaná inscenace Jiřího Heřmana Madama Butterfly či Nabucco.

http://www.statnioperavrekonstrukci.cz/

Autor článku: Převzato z: http://www.statnioperavrekonstrukci.cz/

Kolaudace opravené Státní opery se uskuteční 5. prosince

Zprávy

11.12.2019

CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus oslaví 10. narozeniny

CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus si v únoru příštího roku připomene deset let od založení. Průkopnická organizace veřejných cirkusových kurzů pro děti a dospělé vybudovala největší youth centrum v České republice, rozvinula obor social cirkusu, který využívá techniky nového cirkusu pro rozvoj osobnosti účastníků po všech stránkách a zlepšuje jejich sociální dovednosti, založila mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis a podporuje nově vznikající novocirkusové projekty.

10.12.2019

Ve Státní opeře pokračuje kolaudace, předána bude 15. prosince

V opravované historické budově Státní opery dnes začali instalovat nová křesla, současně pokračuje kolaudace budovy. Oficiální předání stavby Národnímu divadlu by se mělo uskutečnit 15. prosince. Původní odhad nákladů rekonstrukce byl přibližně 900 milionů korun, cena ale vzrostla na 1,3 miliardy korun včetně DPH. Důvodem navýšení byla hlavně změna technologie jevištní točny za 115 milionů korun a rekonstrukce vzduchotechniky.

05.12.2019

Východočeské divadlo Pardubice slaví 110. výročí svého otevření

Východočeské divadlo si 11. prosince připomene 110. výročí otevření nádherné secesní budovy Městského divadla v srdci Pardubic. Toto významné jubileum oslaví současní zaměstnanci divadla se svými bývalými kolegy i zástupci partnerských společností během slavnostního večera, v rámci něhož budou předána ocenění vybraným osobnostem, které se nesmazatelným písmem zapsaly do historie Východočeského divadla.