02.05.2022 10:26

Komorní scéna Aréna uvede premiéru inscenace Zápas o generála

Těžko najdeme nosnější životní příběh, který by lépe vystihoval tragikomický ráz našich moderních dějin, než je příběh „semínkového generála“ Jana Šejny. A přestože reflexe českých moderních dějin má právě v Aréně dlouholetou tradici, ještě pořád máme čím překvapovat – chystanou inscenaci, která nese název Zápas o generála, vám totiž představíme v nové studiové scéně, díky které bude Aréna ještě komornější než kdy dřív. Slavnostní otevření Komůrky proběhne v sobotu 7. května při příležitosti premiéry.

Každá doba má své hrdiny, kteří ji pomáhají definovat, a Šejna je přímo ukázkovým typem komunistického soudruha, který po roce 1945 pomáhá budovat nový, sociálně spravedlivý řád a opájí se vidinou šťastných a lepších zítřků. Alespoň tedy navenek… ve skutečnosti buduje především svoji kariéru a opájí se mocí, kterou postupně získává. Zprvu postupuje nenápadně, krůček po krůčku, ale časem se odhodlá i ke krokům dosti riskantním.

Jeho „nejpovedenějším“ kouskem se tak stane zpronevěra nedostatkového jetelového semene, díky níž jeho povedeně vyšlapaná cesta do vrchních pater jak české armády, ale i politiky, začne nabírat úplně nový směr – z poslanecké sněmovny až do amerického kongresu. Do české historie se se svou přezdívkou „semínkový generál“ totiž zapsal natolik úspěšně, že by ho tu před kriminálem nezachránil ani sám prezident Novotný. Naopak Jan Šejna prezidenta Novotného zachránil před tím, aby v prezidentské funkci nesetrval přespříliš dlouho. Záhy po Šejnově emigraci do USA byl Novotný donucen rezignovat.

„Národní shromáždění dokonce muselo schválit speciální zákon (tzv. ‚lex Šejna'), aby uprchlého poslance zbavilo mandátu. Naopak pro americkou CIA se Šejna stal velmi cenným uprchlíkem díky své podrobné znalosti armádního zákulisí i tajných vojenských dokumentů,“ dodává k Šejnovu příběhu autor hry Tomáš Vůjtek.

Kabaretní biografie pro dva Šejny a tři jeho ženy je dílem dramaturga Arény Tomáše Vůjtka a stejně jako další předchozí úspěšné inscenace, které se věnovaly českým moderním dějinám, vzniká Zápas o generála v režii uměleckého šéfa Ivana Krejčího. V hlavních rolích dvojjediného generála se představí Marek Cisovský a Vlastimil Burda a jejich osudové ženy ztvární Tereza Cisovská, Zuzana Truplová a
Kristýna Panzenberger Krajíčková.

„Myšlenka občasně hrát mimo náš divadelní sál se zrodila už v roce 2020, kdy jsme premiéru Zápasu o generála chystali do našeho foyer. Pak sice plány přerušil covid, nicméně se nám v mezidobí podařilo získat nový prostor pro zkušebnu v budově vedle našeho divadla, a tak jsme toho nemohli nevyužít,“ uvádí k novému prostoru ředitel divadla Jakub Tichý.

Nová zkušebna a zároveň malý sál pro 50 diváků se nachází na adrese 28. října 4 v prvním patře. Inscenace v Komůrce nebudou tvořit výraznou dramaturgickou alternativu k repertoáru v divadelním sále, spíše se budou vracet k podstatě Arény jakožto hereckého divadla. Nečekejte tedy žádné efektní scénografie a kouzla jevištní techniky, jediné, co můžeme slíbit, je intimní divadelní zážitek o něco víc tělo na tělo, podle čehož Komůrka dostala i své jméno. V předsálí najdete i divadelní bar, který bude v provozu hodinu před začátkem představení, vstupenky, které jsou o něco levnější než vstupenky na představení v sále, zakoupíte online nebo na pokladně divadla v pasáži (nikoliv přímo v Komůrce).

www.divadloarena.cz

Autor článku: Sylvie Vůjtková

Komorní scéna Aréna uvede premiéru inscenace Zápas o generála

Inscenace

20.05.2022

Západočeské divadlo v Chebu uvede hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu v premiéře hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové. V šedesátileté historii Západočeského divadla jde o vůbec první izraelskou hru. Drama pro osm žen Mikve napsala v roce 2004 Hadar Galronová, herečka, režisérka a dramatička, pocházející z ortodoxní židovské komunity. Pojmenovala v ní rozpory mezi tradičními zvyklostmi, které jsou vyžadovány v ortodoxním prostředí, a právem na sebeurčení žen v moderním světě 21. století.

20.05.2022

Antigona v Komedii, antická klasika pro mladé

Městská divadla pražská v koprodukci s Divadlem Drak připravují pražskou premiéru inscenace Antigona. Příběh vyprávějící o dospívání v podivné rodině s komplikovanými vztahy vychází ze slavné Sofoklovy tragédie, není však její rekonstrukcí ani interpretací a osudy hrdinů nazírá zcela novou optikou. Autory nového zpracování jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Inscenace, určená divákům od 13 let, bude v divadle Komedie poprvé uvedena 4. června.

20.05.2022

Balet ND Brno hostuje ve Státní opeře

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu ND Brno na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.