02.05.2022 10:26

Komorní scéna Aréna uvede premiéru inscenace Zápas o generála

Těžko najdeme nosnější životní příběh, který by lépe vystihoval tragikomický ráz našich moderních dějin, než je příběh „semínkového generála“ Jana Šejny. A přestože reflexe českých moderních dějin má právě v Aréně dlouholetou tradici, ještě pořád máme čím překvapovat – chystanou inscenaci, která nese název Zápas o generála, vám totiž představíme v nové studiové scéně, díky které bude Aréna ještě komornější než kdy dřív. Slavnostní otevření Komůrky proběhne v sobotu 7. května při příležitosti premiéry.

Každá doba má své hrdiny, kteří ji pomáhají definovat, a Šejna je přímo ukázkovým typem komunistického soudruha, který po roce 1945 pomáhá budovat nový, sociálně spravedlivý řád a opájí se vidinou šťastných a lepších zítřků. Alespoň tedy navenek… ve skutečnosti buduje především svoji kariéru a opájí se mocí, kterou postupně získává. Zprvu postupuje nenápadně, krůček po krůčku, ale časem se odhodlá i ke krokům dosti riskantním.

Jeho „nejpovedenějším“ kouskem se tak stane zpronevěra nedostatkového jetelového semene, díky níž jeho povedeně vyšlapaná cesta do vrchních pater jak české armády, ale i politiky, začne nabírat úplně nový směr – z poslanecké sněmovny až do amerického kongresu. Do české historie se se svou přezdívkou „semínkový generál“ totiž zapsal natolik úspěšně, že by ho tu před kriminálem nezachránil ani sám prezident Novotný. Naopak Jan Šejna prezidenta Novotného zachránil před tím, aby v prezidentské funkci nesetrval přespříliš dlouho. Záhy po Šejnově emigraci do USA byl Novotný donucen rezignovat.

„Národní shromáždění dokonce muselo schválit speciální zákon (tzv. ‚lex Šejna'), aby uprchlého poslance zbavilo mandátu. Naopak pro americkou CIA se Šejna stal velmi cenným uprchlíkem díky své podrobné znalosti armádního zákulisí i tajných vojenských dokumentů,“ dodává k Šejnovu příběhu autor hry Tomáš Vůjtek.

Kabaretní biografie pro dva Šejny a tři jeho ženy je dílem dramaturga Arény Tomáše Vůjtka a stejně jako další předchozí úspěšné inscenace, které se věnovaly českým moderním dějinám, vzniká Zápas o generála v režii uměleckého šéfa Ivana Krejčího. V hlavních rolích dvojjediného generála se představí Marek Cisovský a Vlastimil Burda a jejich osudové ženy ztvární Tereza Cisovská, Zuzana Truplová a
Kristýna Panzenberger Krajíčková.

„Myšlenka občasně hrát mimo náš divadelní sál se zrodila už v roce 2020, kdy jsme premiéru Zápasu o generála chystali do našeho foyer. Pak sice plány přerušil covid, nicméně se nám v mezidobí podařilo získat nový prostor pro zkušebnu v budově vedle našeho divadla, a tak jsme toho nemohli nevyužít,“ uvádí k novému prostoru ředitel divadla Jakub Tichý.

Nová zkušebna a zároveň malý sál pro 50 diváků se nachází na adrese 28. října 4 v prvním patře. Inscenace v Komůrce nebudou tvořit výraznou dramaturgickou alternativu k repertoáru v divadelním sále, spíše se budou vracet k podstatě Arény jakožto hereckého divadla. Nečekejte tedy žádné efektní scénografie a kouzla jevištní techniky, jediné, co můžeme slíbit, je intimní divadelní zážitek o něco víc tělo na tělo, podle čehož Komůrka dostala i své jméno. V předsálí najdete i divadelní bar, který bude v provozu hodinu před začátkem představení, vstupenky, které jsou o něco levnější než vstupenky na představení v sále, zakoupíte online nebo na pokladně divadla v pasáži (nikoliv přímo v Komůrce).

www.divadloarena.cz

Autor článku: Sylvie Vůjtková

Komorní scéna Aréna uvede premiéru inscenace Zápas o generála

Inscenace

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

22.09.2022

Jak se dělá tanečník – konzervatoř Taneční centrum Praha hostuje v Náchodě

Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium  uvede ve čtvrtek 22. září 2022 ve Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě od 9 a od 11 hodin tanečně-vzdělávací představení pro školy s názvem Jak se dělá tanečník. Jedná se o profilové výchovné a vzdělávací představení tanečního divadla, jehož dramaturgie je zaměřena speciálně na 1. a 2. stupeň základních škol.

21.09.2022

Dekkadancers se vrací k tradici komponovaných večerů. V premiéře uvedou Double Shot

První letošní novinkou tanečního souboru DEKKADANCERS bude Double Shot, večer složený ze dvou choreografií. První polovinu večera obstará Occultatum, které se zaměří na démony, kteří jsou ukryti v každém z nás. Jeho autorem je trojnásobný držitel Thálie za tanec Ondřej Vinklát. Autory druhé choreografie jsou Štěpán Pechar a Viktor Konvalinka.