31.05.2018 13:01

Konec „Svobody?!“ v Brně: Skončil festival Divadelní svět Brno

Během 9. ročníku mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno mohli diváci zhlédnout v průběhu osmi dnů 58 představení! O žánrově pestrou přehlídku, od činohry po pohybové divadlo, od klasických her po alternativní performance, se postaraly divadelní soubory z Česka, USA, Francie, Srbska, Polska, Rumunska, Slovenska, Slovinska a Maďarska.

Bohatá byla v letošním roce linka pro rodiny s dětmi, pro něž bylo určeno hned 14 představení. Do divadla mohli zavítat rodiče s těmi úplně nejmenšími dětmi (od 6 měsíců), stejně jako děti školou povinné či teenageři na prahu dospělosti. Skutečným zážitkem pro všechny věkové kategorie byla nejnovější inscenace Divadla bratří Formanů inspirovaná atmosférou Divokého západu Deadtown. V Brně soubor odehrál sedm představení, která byla všechna do posledního místa vyprodaná.

Letos poprvé vznikla pro hlavní program festivalu inscenace ušitá přímo na míru festivalové dramaturgii, jejímž hlavním mottem byl pojem „svoboda?!“. Přední český choreograf a tanečník Jiří Bartovanec vytvořil spolu s herci Národního divadla Brno a Divadla Husa na provázku multižánrový projekt Obrys.

Součástí festivalu byl i rozmanitý doprovodný program. Programová linka s názvem „divadlo českých cizinců“ nabídla divákům dvě inscenace íránské režisérky Azadeh Mohammadi a dvě inscenace palestinského tvůrce Husama Abeda. V divadle Reduta probíhala v průběhu celého května výstava Salon české a slovenské scénografie. Na piazzettě před Janáčkovým divadlem se každou květnovou středu odehrávaly tančírny organizované ve spolupráci s tanečním klubem Swing Wings. Skandinávský dům připravil pro návštěvníky festivalu besedu na téma Neznámý Ingmar Bergman.

Téměř 80% návštěvnost a dvacet tři vyprodaných představení dokazuje, že dramaturgická rada festivalu sestavila program letošního ročníku z toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co lze na současných divadelních scénách spatřit. Navzdory rekonstrukci největšího festivalového prostoru, kterým bylo v předchozích letech Janáčkovo divadlo, navštívilo festival více než 5800 diváků. Ti svým zájmem potvrdili, že festival je již neoddělitelnou součástí brněnské kulturní scény.

www.divadelnisvet.cz

Autor článku: Martina Procházková

Konec „Svobody?!“ v Brně: Skončil festival Divadelní svět Brno

Festivaly

22.09.2018

Divadelní soubor Buchty a loutky pořádá v Kinského zahradě divadelní festival Buchty a loutky dětem

Milovníci loutkového divadla mohou dnes zavítat na pražský Smíchov. Divadelní soubor Buchty a loutky pořádá v Kinského zahradě dvanáctý divadelní festival Buchty a loutky dětem – Pohádková Kinského zahrada. Nabídne osm dětských divadelních představení, koncert nebo dílny.

19.09.2018

Mezinárodní divadelní festival Pražské křižovatky 2018

Mezinárodní divadelní festival Pražské křižovatky, který je věnován politickému a divadelnímu odkazu Václava Havla, do Prahy opět přiveze výjimečná zahraniční představení. Pražské křižovatky potvrdí svou pozici výjimečného festivalu, na jehož programu se střetává jak progresivní činohra, tak další mezižánrové projekty. Součástí budou – stejně jako vloni – debaty s tvůrci, přednášky a diskuse a festival se usídlí ve všech prostorách Nové scény, v samotném závěru i ve Stavovském divadle.

19.09.2018

Festival ve věznici 2018

Brněnské Divadlo Líšeň pořádá už potřetí Festival ve věznici, s podtitulem „o minulosti a budoucnosti naší svobody”. Proběhne 20. – 23. září v bývalé věznici v Brně na Cejlu. Program rezonuje s historií a odkazem tohoto objektu neblaze proslulého v obou totalitách minulého století. Cílem festivalu je zviditelnit významné místo paměti a otevřít témata s ním spojená, především otázky o totalitě a svobodě.