31.05.2018 13:01

Konec „Svobody?!“ v Brně: Skončil festival Divadelní svět Brno

Během 9. ročníku mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno mohli diváci zhlédnout v průběhu osmi dnů 58 představení! O žánrově pestrou přehlídku, od činohry po pohybové divadlo, od klasických her po alternativní performance, se postaraly divadelní soubory z Česka, USA, Francie, Srbska, Polska, Rumunska, Slovenska, Slovinska a Maďarska.

Bohatá byla v letošním roce linka pro rodiny s dětmi, pro něž bylo určeno hned 14 představení. Do divadla mohli zavítat rodiče s těmi úplně nejmenšími dětmi (od 6 měsíců), stejně jako děti školou povinné či teenageři na prahu dospělosti. Skutečným zážitkem pro všechny věkové kategorie byla nejnovější inscenace Divadla bratří Formanů inspirovaná atmosférou Divokého západu Deadtown. V Brně soubor odehrál sedm představení, která byla všechna do posledního místa vyprodaná.

Letos poprvé vznikla pro hlavní program festivalu inscenace ušitá přímo na míru festivalové dramaturgii, jejímž hlavním mottem byl pojem „svoboda?!“. Přední český choreograf a tanečník Jiří Bartovanec vytvořil spolu s herci Národního divadla Brno a Divadla Husa na provázku multižánrový projekt Obrys.

Součástí festivalu byl i rozmanitý doprovodný program. Programová linka s názvem „divadlo českých cizinců“ nabídla divákům dvě inscenace íránské režisérky Azadeh Mohammadi a dvě inscenace palestinského tvůrce Husama Abeda. V divadle Reduta probíhala v průběhu celého května výstava Salon české a slovenské scénografie. Na piazzettě před Janáčkovým divadlem se každou květnovou středu odehrávaly tančírny organizované ve spolupráci s tanečním klubem Swing Wings. Skandinávský dům připravil pro návštěvníky festivalu besedu na téma Neznámý Ingmar Bergman.

Téměř 80% návštěvnost a dvacet tři vyprodaných představení dokazuje, že dramaturgická rada festivalu sestavila program letošního ročníku z toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co lze na současných divadelních scénách spatřit. Navzdory rekonstrukci největšího festivalového prostoru, kterým bylo v předchozích letech Janáčkovo divadlo, navštívilo festival více než 5800 diváků. Ti svým zájmem potvrdili, že festival je již neoddělitelnou součástí brněnské kulturní scény.

www.divadelnisvet.cz

Autor článku: Martina Procházková

Konec „Svobody?!“ v Brně: Skončil festival Divadelní svět Brno

Festivaly

16.01.2019

Struny dětem v Minoru připravily opět pestrý program

Jaké to je, když si múzy hrají? To se dozví poslední březnový víkend malí i velcí návštěvníci oblíbeného rodinného festivalu Struny dětem v Minoru, díky kterému s příchodem jara ožijí prostory divadla Minor a Novoměstské radnice nabitým programem. Návštěvníci se mohou od pátku 29. března do neděle 31. března těšit na tři desítky různých akcí plných hudby, tance či divadla a setkání s předními umělci domácí scény.

16.01.2019

Pardubický GRAND Festival smíchu nabídne nejlepší komedie loňského roku

Východočeské divadlo Pardubice bude od 21. do 28. ledna hostit již 19. ročník GRAND Festivalu smíchu, jenž je soutěžní přehlídkou nejlepších komedií, které v předešlém roce vznikly na jevištích českých profesionálních divadel. Pardubický festival je svým zaměření zcela výjimečný a unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru, jenž je na jiných festivalech často opomíjen.

15.01.2019

V Třebíči se chystá 17. ročník Festivalu divadla 2-3-4 herců

Stejně jako předchozí ročníky zahájí i letošní 17. ročník třebíčského Festivalu divadla 2-3-4 herců pražské divadlo Ungelt. Letos přijede s inscenací Pardál. Třebíčská přehlídka komorních představení českých profesionálních scén se bude konat od 10. do 26. března v Národním domě. Nabídne pět přestavení.