31.05.2018 13:01

Konec „Svobody?!“ v Brně: Skončil festival Divadelní svět Brno

Během 9. ročníku mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno mohli diváci zhlédnout v průběhu osmi dnů 58 představení! O žánrově pestrou přehlídku, od činohry po pohybové divadlo, od klasických her po alternativní performance, se postaraly divadelní soubory z Česka, USA, Francie, Srbska, Polska, Rumunska, Slovenska, Slovinska a Maďarska.

Bohatá byla v letošním roce linka pro rodiny s dětmi, pro něž bylo určeno hned 14 představení. Do divadla mohli zavítat rodiče s těmi úplně nejmenšími dětmi (od 6 měsíců), stejně jako děti školou povinné či teenageři na prahu dospělosti. Skutečným zážitkem pro všechny věkové kategorie byla nejnovější inscenace Divadla bratří Formanů inspirovaná atmosférou Divokého západu Deadtown. V Brně soubor odehrál sedm představení, která byla všechna do posledního místa vyprodaná.

Letos poprvé vznikla pro hlavní program festivalu inscenace ušitá přímo na míru festivalové dramaturgii, jejímž hlavním mottem byl pojem „svoboda?!“. Přední český choreograf a tanečník Jiří Bartovanec vytvořil spolu s herci Národního divadla Brno a Divadla Husa na provázku multižánrový projekt Obrys.

Součástí festivalu byl i rozmanitý doprovodný program. Programová linka s názvem „divadlo českých cizinců“ nabídla divákům dvě inscenace íránské režisérky Azadeh Mohammadi a dvě inscenace palestinského tvůrce Husama Abeda. V divadle Reduta probíhala v průběhu celého května výstava Salon české a slovenské scénografie. Na piazzettě před Janáčkovým divadlem se každou květnovou středu odehrávaly tančírny organizované ve spolupráci s tanečním klubem Swing Wings. Skandinávský dům připravil pro návštěvníky festivalu besedu na téma Neznámý Ingmar Bergman.

Téměř 80% návštěvnost a dvacet tři vyprodaných představení dokazuje, že dramaturgická rada festivalu sestavila program letošního ročníku z toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co lze na současných divadelních scénách spatřit. Navzdory rekonstrukci největšího festivalového prostoru, kterým bylo v předchozích letech Janáčkovo divadlo, navštívilo festival více než 5800 diváků. Ti svým zájmem potvrdili, že festival je již neoddělitelnou součástí brněnské kulturní scény.

www.divadelnisvet.cz

Autor článku: Martina Procházková

Konec „Svobody?!“ v Brně: Skončil festival Divadelní svět Brno

Festivaly

16.04.2019

Letní scéna Divadla Bolka Polívky bude kromě Brna také v Mikulově a Slavkově

Divadlo Bolka Polívky připravuje již počtvrté svou Letní scénu. Poprvé se však představení pod širým nebem budou postupně odehrávat hned na třech atraktivních lokalitách. Od 10. do 13. července budou mít diváci možnost zhlédnout inscenace z produkce Divadla Bolka Polívky v amfiteátru v Mikulově, od 22. července do 3. srpna na Biskupském dvoře Moravského zemského muzea v Brně a od 6. do 8. srpna se Letní scéna přesune na nádvoří zámku do Slavkova u Brna.

15.04.2019

Divadelní festival Kopřiva 2019

Konec dubna pravidelně patří přehlídce netradičních divadel KOPŘIVA. Letos se odehraje již 33. ročník. Od 26. do 27. dubna 2019 se s neobyčejnými zážitky setkáte na dvou místech, v Katolickém domě a v Kulturním domě Kopřivnice. Na své si přijdou všechny generace diváků. A především ti, kteří od divadelních představení očekávají témata k zamyšlení, aktuální reflexi i chytrý humor.

12.04.2019

V Praze se bude konat třetí ročník festivalu Arena

Nový cirkus a divadlo opět zavítají za pomoci Divadla Bratří Formanů na smíchovskou náplavku v Praze. Na třetí ročník festivalu Arena dorazí zahraniční soubory Cirque Trottola, Circo Ronaldo nebo Atelier Lefeuvre&André. Vystoupí i mladí čeští umělci – studenti divadla z Akademie múzických umění v Praze i z dalších uměleckých škol.