31.05.2018 13:01

Konec „Svobody?!“ v Brně: Skončil festival Divadelní svět Brno

Během 9. ročníku mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno mohli diváci zhlédnout v průběhu osmi dnů 58 představení! O žánrově pestrou přehlídku, od činohry po pohybové divadlo, od klasických her po alternativní performance, se postaraly divadelní soubory z Česka, USA, Francie, Srbska, Polska, Rumunska, Slovenska, Slovinska a Maďarska.

Bohatá byla v letošním roce linka pro rodiny s dětmi, pro něž bylo určeno hned 14 představení. Do divadla mohli zavítat rodiče s těmi úplně nejmenšími dětmi (od 6 měsíců), stejně jako děti školou povinné či teenageři na prahu dospělosti. Skutečným zážitkem pro všechny věkové kategorie byla nejnovější inscenace Divadla bratří Formanů inspirovaná atmosférou Divokého západu Deadtown. V Brně soubor odehrál sedm představení, která byla všechna do posledního místa vyprodaná.

Letos poprvé vznikla pro hlavní program festivalu inscenace ušitá přímo na míru festivalové dramaturgii, jejímž hlavním mottem byl pojem „svoboda?!“. Přední český choreograf a tanečník Jiří Bartovanec vytvořil spolu s herci Národního divadla Brno a Divadla Husa na provázku multižánrový projekt Obrys.

Součástí festivalu byl i rozmanitý doprovodný program. Programová linka s názvem „divadlo českých cizinců“ nabídla divákům dvě inscenace íránské režisérky Azadeh Mohammadi a dvě inscenace palestinského tvůrce Husama Abeda. V divadle Reduta probíhala v průběhu celého května výstava Salon české a slovenské scénografie. Na piazzettě před Janáčkovým divadlem se každou květnovou středu odehrávaly tančírny organizované ve spolupráci s tanečním klubem Swing Wings. Skandinávský dům připravil pro návštěvníky festivalu besedu na téma Neznámý Ingmar Bergman.

Téměř 80% návštěvnost a dvacet tři vyprodaných představení dokazuje, že dramaturgická rada festivalu sestavila program letošního ročníku z toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co lze na současných divadelních scénách spatřit. Navzdory rekonstrukci největšího festivalového prostoru, kterým bylo v předchozích letech Janáčkovo divadlo, navštívilo festival více než 5800 diváků. Ti svým zájmem potvrdili, že festival je již neoddělitelnou součástí brněnské kulturní scény.

www.divadelnisvet.cz

Autor článku: Martina Procházková