05.09.2022 12:07

Lachende Bestien nově v Divadle X10

Od září 2022 se umělecká skupina Lachende Bestien stěhuje do prostor nedaleko Národní třídy. Po dlouholetém působení ve Venuši ve Švehlovce se uskupení okolo režiséra Michala Háby s energií sobě vlastní vrhá do další éry své autorské a apelativní tvorby.

“Lachende Bestien začínají v spřízněném prostoru X10 novou kapitolu své existence. Myslím, že s naším Kohlhaasem, Zámkem na Loiře i chystanými inscenacemi do X10 dramaturgicky pěkně zapadneme a zároveň se s “nezávislým Národním” vzájemně obohatíme. Těšíme se na nové impulsy a přátelská setkání,” říká umělecký šéf Lachende Bestien Michal Hába.

Z Žižkova s sebou Lachende Bestien do X10 přinesou své dvě poslední inscenace Kohlhaas a Zámek na Loiře. Zatímco v jevištní adaptaci Kleistovy novely se Lachende Bestien vypořádávají s tématy klimatického rozvratu a ohledávají hranice interpretace i legitimity násilí, v inscenaci oceňovaného textu dramatika Romana Sikory rozehrávají politickou satiru, s přesahem k problematice práce, novodobého otroctví i vztahu mezi západní Evropou a zeměmi bývalého východního bloku. To vše s brechtovským nadhledem a sebeironií. Na čerstvou novinku, která vznikne již v prostorách Divadla X10, se diváci mohou těšit začátkem příštího roku.

Jsem ráda, že se Lachende Bestien, soubor, který má nepochybně dramaturgicky, inscenačně i lidsky blízko k Divadlu X10, stane stálým rezidentem v našem prostoru. Cením si vyhraněné estetiky i obsahové důslednosti, díky níž jsou jedním z nejzajímavějších uskupení české nezávislé scény. Těším se, že se budeme vzájemně setkávat a inspirovat více, než jsme měli možnost doposud. Michal Hába je vytrvale hledajícím, provokativním hlasem českého divadla.” dodává ředitelka Divadla X10 Lenka Havlíková.

Divadelní sezonu 2022/2023 odstartují Lachende Bestien hostováním inscenace Kohlhaas v rámci nekonference Nerůst již 8. září v Divadle Husa na provázku v Brně.

V Praze přivítají první diváky v X10 Kohlhaasem 13. září (a 21. října) a naváží aristokratickou komedií Zámek na Loiře 26. září (a 15. října).

Lachende Bestien jsou divadelní skupina založená roku 2011, která ve svých proklamativně politických a společensko-kritických inscenacích otevírá ta nejpalčivější témata dneška. Uskupení soustředěné okolo režiséra Michala Háby se věnuje ryze autorskému divadlu i neotřelé interpretaci děl českých i světových autorů, příznačné je pro něj "hráčství nadhledu".

www.lachendebestien.eu

Autor článku: Veronika Linka