02.05.2008 00:00

Laterna magika oslaví 50leté výročí novou revuí

Praha 2. května (ČTK) - V květnu uplyne padesát let od československého úspěchu na světové výstavě Expo 58 v Bruselu - a tím i padesát let od prvního představení souboru pražské Laterny magiky. K jubileu tato scéna připravila revui s názvem Code 58.08. Uvede ji v rámci výstavy Bruselský sen, která připomene nejen tehdejší Expo, ale i celý životní styl v Československu přelomu 50. a 60. let. 

"Premiéra nového projektu Laterny magiky se uskuteční v rámci vernisáže 13. května. Repríza pro veřejnost bude 27. května večer ve Velkém sále Městské knihovny," řekla ČTK mluvčí této scény Lucie Kocourková. Program doplní pantomimická hříčka tria Blackmoons. Tuto skupinu extrémní klauniády tvoří Miloslav Horáček, Josef Kotěšovský a Rudolf Papežík. V minulosti prošli nejen Laternou magikou, ale i Černým divadlem Jiřího Srnce nebo Pražským komorním baletem Pavla Šmoka. 

Krátké multimediální představení Code 58.08 však nebude jen připomenutím kulatého výročí. Tvůrci se v něm vrátí k některým původním principům bruselského představení, ale očima současné generace, jak zdůrazňuje i dramaturg Laterny magiky Václav Janeček. 

"Laternu magiku od počátku charakterizuje interaktivní spojení filmu a nejnovějších technických vymožeností s hereckou a taneční akcí na scéně. Autorský tým, který tvoří choreograf Pavel Strouhal, režiséři Michal Cimala a Jan Loukota, výtvarník Jakub Nepraš a další, se proto snaží vzkřísit něco z tradice této scény v novém pojetí," uvedl. 

Program pro světovou výstavu Expo 1958 vznikal už dlouho před jejím zahájením. Pod vedením režiséra Alfréda Radoka se shromáždil tým, který dal budoucímu divadlu jeho tvář: Josef Svoboda jako architekt inscenačního plánu, Miloš Forman jako scenárista, filmoví režiséři Vladimír Svitáček a Ján Roháč a choreograf Jiří Němeček. 

"Hlavní myšlenka se zrodila ze společné práce Alfréda Radoka a Josefa Svobody. O tom, že se vydali správnou cestou, svědčil nebývalý úspěch, který Laterna magika na Expu získala. Hovořilo se o ní jako o zázraku a už během výstavy požádalo 14 států o hostování nebo licenční provoz divadla," dodala Kocourková. 

V Praze byly pro Laternu magiku upraveny prostory bývalého kina Moskva v Paláci Adria. Oficiálně svůj provoz zahájila 9. května 1959 právě s programem, se kterým slavila úspěch v Bruselu. Uměleckým ředitelem Laterny magiky se stal Alfréd Radok. 

Jiří Borovička mkv

Autor článku: ČTK