15.02.2023 17:31

Městské divadlo Brno: letní divadelní program pod petropavelskou katedrálou

Malebný kout Zelného trhu ožívá neochvějně každé léto už čtrnáct let poutavými příběhy z dílny Městského divadla Brno. I tentokrát je pro vás již připravena vskutku rozmanitá programová nabídka plná hvězd, které můžete obdivovat na letním nebi nad vámi i na jevišti před vámi! Herecký soubor se ze svých kamenných scén v Lidické ulici opět přemístí i na svou třetí scénu v podmanivém prostoru Biskupského dvora, aby zde pro vás v romantických kulisách katedrály sv. Petra a Pavla rozehrál napínavé, dojemné i komické, historické i pohádkové příběhy oděné do zpěvoherního hávu.

Letos MdB své účinkování pod širým nebem zahájí na začátku měsíce června, odehraje tu pro vás dohromady 29 představení a na výběr přitom budete mít ze sedmi různých titulů!

Letní produkce inscenací Městského divadla Brno na Biskupském dvoře ve vnitřním areálu Moravského zemského muzea bude probíhat v období od 3. června do 11. července 2023, se začátky vždy od 20.30 hodin, ve venkovních prostorách a za každého počasí. Představení MdB tak jaksepatří odstartují již čtrnácté Léto na Biskupském dvoře, což je seriál programů nejen brněnských institucí, který vznikl a je pořádán ve spolupráci MdB s Moravským zemským muzeem a reklamní společností SNIP & CO.

Oblíbené tituly MdB pod odkrytým nebem

Cyklus představení MdB otevře světová premiéra autorské inscenace Krokodýl ze Svratky aneb Mozart v Brně tvůrců Slovák – Šotkovský – Štěpán, v níž bude představen velkolepě koncipovaný průřez tvorbou největšího génia evropské hudby: zazní zde operní árie i hudba koncertní, Mozartovy melodie uslyšíte tak, „jak je znáte“, ale i v původních a osobitých rockových a jazzových aranžích. To vše s mohutným, symfonicky znějícím orchestrem MdB. Hlavní osou zápletky bude napínavé detektivní vyprávění, které se týká Mozartovy návštěvy Brna v roce 1767 a které zároveň vysvětlí, kde se v Brně doopravdy vzal krokodýl, nazývaný rovněž „brněnský drak“. Inscenace v režii Stanislava Slováka se tak má 3.–9. 6. a 9.–11. 7. díky zdravému humoru a citacím hudby světového autora stát oslavou lidské kreativity.

I následující tituly jsou zárukou pohodově strávených letních večerů. Třeba pozoruhodná hra Cyrano z Bergeracu s prolínajícími se hrdinskými, romantickými, komickými a historickými rovinami je působivou podívanou, jež nabízí mimořádné herecké příležitosti. Využijte i vy možnosti přenést se do časů, v nichž hraje prim čest, galantnost a rytířskost. Všechny tyto vlastnosti v sobě snoubí udatný gaskoňský šermíř Cyrano v podání Igora Ondříčka, o čemž se přesvědčíte 11.–13. 6.

17.–20. 6. Biskupský důr ovládne inscenace Eliška/Rejčka a v ní dvě panovnice – Rejčka a její nevlastní dcera Přemyslovna – jež mezi sebou svedou působivý souboj o moc, štěstí i lásku. Hra ale nestraní ani jedné z nich, záleží tedy jen na vás, která Eliška si získá vaše sympatie. Obě současnice totiž sice chtěly to samé, každá se svých cílů ale pokoušela dosáhnout vlastním způsobem.

22.–24. 6. se díky muzikálové pohádce O statečném kováři naladíte na veselou notu s kovářem Mikešem a jeho kamarády, kteří se vydají do světa na zkušenou a jednoho dne je jejich cesta zavede do království, jež je zahaleno smutkem kvůli zmizení králových dcer. A tak jejich putování získává jasný cíl – záchranu princezen ze zajetí Černého krále. A když jim k tomu bude hrát hudba Petra Ulrycha, nemůžou selhat.

Mistr komických charakterů Molière ukazuje způsoby manipulace, klamu a přetvářky v prostředí rodiny, v níž, jakmile jde o peníze, neplatí pravidla vzájemné slušnosti či úcty. Komedie Lakomec nabízí výpověď o stavu lidského ducha a 27.–29. 6. nabídne též skvělou zábavu, neboť mistrem komických charakterů je i Boleslav Polívka v titulní roli.

Stejně jako hrad Karlštejn ve veselohře Noc na Karlštejně očekává příjezd svého krále, i vy se jistě nemůžete dočkat, až se pod věžemi petropavelskými rozezní nezaměnitelné melodie písní Karla Svobody, jež oznamují, že Karel IV., jeho manželka Eliška, zbrojnoši i pážata jsou 1.–3. 7. připraveni zpříjemnit vám začátek léta úsměvným příběhem o údajném zákazu vstupu žen na Karlštejn.

Kultovní filmová komedie Světáci vás pobaví také v divadelní verzi, v níž jsou známé postavy a příběh doplněny o nové písně, postavu vypravěče i oktet, jenž notoricky známý děj rozšiřuje o pěveckou a taneční složku. Prožijte ve vybrané společnosti divadelních „světáků“ a „dam“ krásné vlahé letní večery 5.–7. 7.

www.mdb.cz

Autor článku: Kateřina Vižďová