20.04.2023 09:52

Letní scéna Divadla Ungelt 2023

Divadlo Ungelt zahájí 19. ročník Letní scény již 16. 5. 2023. O den později proběhne v prostorách scény tisková konference za přítomnosti mnoha hereckých osobností, které budou pravidelně na jejím jevišti vystupovat až do 13. 9. 2023. Svou účast na tiskové konferenci přislíbili například Simona Stašová, Tatiana Dyková, Marek Němec, Alena Mihulová, Petra Nesvačilová, Jitka Smutná, Ondřej Brousek, Miroslav Táborský, Martin Písařík, Jan Holík a další. Mezi pozvanými je i newyorský dramatik Dan McCormick, autor hry Housle, jejíž reprízy zahajují letošní sezonu.

Celý areál prošel v minulých letech rozsáhlou rekonstrukcí. Nabízí příjemné posezení u divadelního baru před i po představení a komfort v podobě zastřešeného hlediště. V malebném prostředí pod Loretou divadlo odehraje 110 představení.

NOVINKY NA LETNÍ SCÉNĚ

V tragikomedii z divadelního zákulisí Staří mistři v režii Milana Schejbala se v rolích dvou znesvářených herců a zároveň bratrů představí dva dlouholetí přátelé František Němec a Milan Hein.

Dalším přírůstkem repertoáru je Příběh ze zoo, věhlasného amerického dramatika Edwarda Albeeho. V inscenaci o izolaci moderního člověka hrají David Švehlík a Ondřej Brousek. Přesto, že se oba pánové spolu setkali poprvé na jevišti až v Ungeltu, jejich souhra je bezchybná a oba ve svých náročných partech excelují. Režisérem inscenace je Jiří Pokorný.

Třetí novinkou je monodrama či onemanshow Všechny báječný věci v podání Richarda Krajča v režii Karin Krajčo Babinské. O oblíbenosti této inscenace, která zapojuje diváky do dění na jevišti, nejlépe svědčí skutečnost, že byly hned po premiéře vyprodány všechny naplánované reprízy, a to až do poloviny září 2023.

Další v pořadí je něžná komedie o lásce ve zralém věku Stůl pro dva, kterou sice již uvádíme na repertoáru, nicméně svou českou premiéru bude mít až 9. června právě na Letní scéně. Jedná se o první setkání na jevišti pro Alenu Mihulovou a Dalibora Gondíka. Ten se touto rolí poprvé představuje divákům Ungeltu. Hra zkoumá možnosti, jak překlenout propast mezi různými sociálními bublinami, to vše za rytmů zumby, v režii Pavla Ondrucha.

Pětici novinek uzavírá inscenace Brácha. Rovněž v režii Pavla Ondrucha v ní budeme v průběhu dvaceti čtyř let sledovat osudový milostný trojúhelník složený ze tří zvučných hereckých jmen Veroniky Khek Kubařové, Igora Orozoviče a Marka Němce. A protože se jedná o trojici sehraných a nadaných herců, jistě nás čeká výjimečná inscenace. Česká premiéra proběhne krátce před zahájením Letní scény 11. a 12. května.

STÁLICE REPERTOÁRU

Na Letní scéně opět uvidíte dnes již legendární komedii Pan Halpern a pan Johnson s Petrem Kostkou a Františkem Němcem. V souvislosti s touto mimořádně úspěšnou inscenací, která se hraje již 9. rokem, nás letos čekají hned dvě významné události. Tou první je 300. repríza, která se uskuteční 19. května. Samozřejmě je beznadějně vyprodáno. Dále je třeba zmínit, že doyen českého filmu a divadla František Němec oslaví 9. srpna kulaté životní jubileum, 80. narozeniny.

Po mateřské pauze se na jeviště Ungeltu v plné síle a elánu vrací Petra Nesvačilová a společně s ní komedie o nečekaném přátelství Skořápka s Alenou Mihulovou a romantická komedie o sblížení dvou samotářů Taneční hodiny s Miroslavem Táborským.

Diváci se mohou těšit i na Simonu Stašovou, která stejně jako loni zahraje hned čtyři své nejúspěšnější inscenace. I díky Simoně Stašové tak hraje Ungelt na Letní scéně téměř každý prázdninový den.

A na Letní scéně nebudou chybět ani divácky oblíbené tituly: Deštivé dny (Richard Krajčo a David Švehlík), Skleněný strop (Jiří Langmajer, Tatiana Dyková a Matěj Převrátil / Vladimír Pokorný), Slepice na zádech (Tatiana Dyková, Vojtěch Dyk a Radovan Klučka), Housle (Jiří Langmajer, Pavel Liška a Milan Hein), Cesta k vodopádům (Jiří Langmajer a Anežka Šťastná), Pstruzi (Alena Mihulová, Pavel Liška a Jaromír Dulava), Dobrou noc, mami (Taťjana Medvecká a Lucie Štěpánková), Dovolená paní Josefy (Jitka Smutná, Tereza Nekudová a Radek Valenta / Ondřej Novák), Přítelkyně (Alena Mihulová a Jitka Smutná), Miss Dietrich lituje (Regina Rázlová a Simona Postlerová), Vejšlap (Martin Písařík, Petr Stach a Jan Holík) a Krásná vzpomínka (Bára Štěpánová a Ondřej Brousek).

www.divadloungelt.cz

Autor článku: Michal Zelenka