29.07.2022 08:38

Letní shakespearovské slavnosti dnes uvedou premiéru Koncertu pro Mr. Shakespeara

Letní shakespearovské slavnosti dnes v Praze uvedou premiéru scénicko-koncertního programu Koncert pro Mr. Shakespeara. Je poctou slavnému anglickému dramatikovi.

Daniel Fikejz, autor projektu, spolu s režisérem Filipem Nuckollsem přizvali Jitku Čvančarovou, Richarda Tesaříka, Ivu Marešovou a další hudebníky. V prostorách Hudební a taneční fakulty AMU nabídnou program s využitím známých citátů ze Shakespearových her v překladu Martina Hilského a písní v češtině i v anglickém originále.

Pořadatelé slibují výtvarné pojetí spojující originálním způsobem historii a současnost. Zpěváci a zpěvačky vystoupí v doprovodu Kapely osamělých srdcí Williama Shakespeara (William Shakespeare´s Lonely Hearts Club Band). Možnost vidět a slyšet Koncert pro Mr. Shakespeara mají zájemci ještě 3. srpna v Praze a 8. srpna v Ostravě.

Letní shakespearovské slavnosti 28. června v Královské zahradě Pražského hradu otevřela premiéra inscenace Macbeth v režii Jakuba Krofty. V hlavní roli tragédie Williama Shakespeara z roku 1606 o tom, že moc nelze získat jako světec, se představil Marek Němec, jeho choť si zahrála Lenka Krobotová.

Slavnosti tento rok vedle Macbetha a chystaného Koncertu pro Mr. Shakespeara uvedly další dvě novinky. Šlo o ostravské nastudování komedie Sen noci svatojánské s premiérou 18. července. Bratislavský hrad pak připravil Hamleta, který měl v režii Pavla Kheka premiéru 5. července. Nechyběly oblíbené hry z minulých let, jako jsou Veselé paničky windsorské, Mnoho povyku nebo Bouře. Slavnosti končí 2. září.

Divadelní představení Letních Shakespearovských slavností loni navštívilo podle pořadatelů 90.748 diváků. Předloni začaly slavnosti kvůli koronaviru o měsíc později. Navštívilo je 62.341 diváků.

www.shakespeare.cz

Autor článku: ČTK: jir, rdo; Foto: Honza Kvarda

Letní shakespearovské slavnosti dnes uvedou premiéru Koncertu pro Mr. Shakespeara

Inscenace

16.08.2022

Činoherní klub věnuje začátek nové sezóny svým legendám

Úvod nové sezóny věnuje Činoherní klub připomenutím těch, kteří se nesmazatelně vepsali do dějin této legendární scény. 2. září v 17.30 hodin bude v Činoherní kavárně a v horním foyeru divadla zahájena výstava a uvedena publikace SMOČEK 90, věnovaná dramatiku a režisérovi Činoherního klubu Ladislavu Smočkovi k jeho devadesátým narozeninám. 18. září se v divadelním sále Činoherního klubu uskuteční vzpomínkový večer věnovaný Nině Divíškové, Libuši Šafránkové, Josefu Abrhámovi, Janu Vodňanskému, Jiřímu Hálkovi a Jiřímu Menzelovi, tedy osobnostem, které nás v posledních dvou letech opustily.

16.08.2022

Moravské divadlo Olomouc uvede v sezoně 2022/2023 dvanáct premiér

Moravské divadlo Olomouc uvede v sezoně 2022/2023 dvanáct premiér. Na své si přijdou milovníci klasické i současné tvorby. Diváci se mohou těšit na Manon Lescaut, Hello, Dolly!, Rusalku, Bolero a Carmen/Carmen, Fantastické divadlo nebo Přelet nad kukaččím hnízdem. Moravské divadlo na nich spolupracuje s předními českými i zahraničními umělci. Na postu režiséra se objeví Daniela Špinar, Libor Vaculík, Hana Mikolášková, Cabani, David Drábek či Pavel Khek.

15.08.2022

V antické tragédii Trójanky souboru Depresivní děti touží po penězích vystoupí ukrajinské herečky

Pražské divadlo Venuše ve Švehlovce uvede aktualizovanou podobu známé antické tragédie Trójanky slavného starořeckého dramatika Euripida. V režii Jakuba Čermáka ji uvede soubor Depresivní děti touží po penězích. Premiéra bude 10. září a do hrdinek Trojské války se převtělí ukrajinské herečky, které nalezly v České republice svůj dočasný domov.