25.05.2017 10:30

Liberecké divadlo F.X. Šaldy nabídne už podruhé průvodce baletem

Liberecké divadlo F.X.Šaldy připravilo po šesti letech pokračování úspěšného titulu Posedlost baletem I. Volné pokračování tohoto průvodce světem tance nese tentokrát podtitul "Liberec má talent?!". Představí celý baletní soubor divadla, a to nejen v tradiční roli tanečníků, ale především jako choreografy. ČTK to dnes řekla dramaturgyně představení Helena Syrovátková.

„Posedlost baletem I vznikla před šesti lety jako spontánní projekt Tomáše Dianišky a herců činohry, kteří byli fascinováni světem tance. Původní inscenace měla obrovský úspěch a hrála se čtyři a půl roku," doplnila Syrovátková. Vedení baletního souboru se teď rozhodlo na projekt navázat v rámci květnových premiér, které jsou v Malém divadle a prostor na nich dostávají tanečníci souboru coby choreografové.

Tanečníci dostali za úkol si vymyslet, co by chtěli předvést. Režisérka Bára Kubátová, která je jinak členkou souboru Naivního divadla v Liberci, pak jednotlivá vystoupení propojila do jednoho celku, aby to nebyla jen přehlídka tanečních čísel, i když jde především o tanec. „Celá ta inscenace je pojatá jako soutěž, což by měl být trošku popich toho, že teď je těch soutěží všude strašně moc a nemyslím si, že je to úplně správně," poznamenala Kubátová. V roli poroty jsou sami diváci.

V inscenaci se v roli jakýchsi moderátorek představí i dvě mladé herečky Šaldova divadla Michaela Foitová a Eliška Jansová. I ony si v představení zatančí. „Zatancujeme si, hodně baletu si tam zatancujeme, ten nám moc jde. Přeci jen ale nemáme tolik techniky jako tanečníci, takže to musíme dohnat výrazem a nadšením," poznamenala Jansová. „My právě umíme přidat jiné hodnoty než tanečníci, jako třeba radost z toho tance. Nevím, jestli se to dá nazvat tancem, co tam děláme, ale my z toho máme radost," doplnila ji Foitová.

http://www.saldovo-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: ivc, hj