20.12.2011 12:27

Liberecké divadlo připravuje premiéru muzikálu Zpívání v dešti

Liberecké Divadlo F.X. Šaldy připravuje premiéru klasického amerického muzikálu Zpívání v dešti. Náročné představení plné tanečních čísel zkoušejí herci už od začátku roku. Mimo jiné se v něm představí Jan Révai v roli klavíristy a skladatele Cosma Browna nebo Ivana Jirešová coby oslavovaná a hýčkaná filmová hvězda Lina Lamnotová. Premiéra je plánována na pátek 23. prosince. Představení je vyprodané. Divadlo ale zvažuje, zda ho kvůli pohřbu bývalého prezidenta Václava Havla nezruší. Rozhodnutí zatím nepadlo.

Muzikál Zpívání v dešti měl premiéru v roce 1952. Scénář filmu vytvořili Betty Comdenová a Adolph Green, autory písní jsou Nacio Herb Brown a Arthur Freed. Děj se odehrává ve 30. letech minulého století, kdy se Hollywoodu rodil zvukový film. Své divadelní verze se muzikál dočkal až 30. června 1983 v londýnském divadle Palladium. V Česku ho poprvé uvedlo Hudební divadlo Karlín před deseti lety.

"Jedním z motivů proč jsme se rozhodli nasadit Zpívání v dešti, byl velký divácký úspěch muzikálu Sugar, proto jsem se rozhodl oslovit i stejný inscenační tým," řekl dnes novinářům šéf opery Šaldova divadla Martin Doubravský. Skrývá to podle něj i určité nebezpečí, protože oba muzikály jsou nesrovnatelné. Zatímco Sugar je určitou parodií na gangsterky, Zpívání v dešti je klasický muzikál se vším, co k tomu patří - velkolepými hudebními čísly s tanečními prvky, se složitými stepy.

Zpívání v dešti je podle režiséra Oldřicha Kříže výrazně složitějším titulem než Sugar, kterou připravoval před dvěma lety. Představení doplňují filmové dotáčky, které by měly být co nejautentičtější. "Točili jsme tak, jak se ve 30. letech filmovalo - použili jsme dvě statické kamery. Všechno se natáčelo v jediný den od šesti od rána do jedenácti večer," poznamenal Kříž.
Obtížné jsou ale i přenosy zvuku u stepu a především stepařská čísla samotná. "Už od ledna chodí všichni, kterých se step týká, na velmi náročné a tvrdé tréninky pod vedením Pavla Strouhala, který pro představení připravuje stepařské choreografie," doplnil Doubrava.

Náročné představení s hosty si podle něj může divadlo dovolit jen díky štědrému sponzorskému daru, z vlastního rozpočtu by si to nemohlo dovolit. "Příprava takového představení stojí zhruba dvakrát víc než běžná premiéra. Faktem ale je, že se to pak odrazí v ceně vstupného a diváckém zájmu, takže ty peníze se zase bohatě vrátí, alespoň v případě Sugar to tak bylo," dodal Doubrava.

Autor článku: ČTK: Leona Vacková, kš