14.12.2022 20:31

Liberecké divadlo uvede operetu Emmericha Kálmána Čardášová princezna

Liberecké divadlo po 18 letech chystá k uvedení Čardášovou princeznu maďarského skladatele Emmericha Kálmána. Jde o jedno z nejslavnějších a divácky nejúspěšnějších operetních děl na světě, řekla dnes novinářům dramaturgyně liberecké opery Lenka Dandová.

„Říká se, že na světě neuplyne jediná minuta, aniž by na pódiu, v televizi, v rádiu nebo na koncertním pódiu nezazněla melodie Emmericha Kálmána. téměř se stoprocentní jistotou můžeme říci, že to budou právě melodie z Čardášové princezny," dodala Dandová.

Světovou premiéru měla opereta ve Vídni v roce 1915. V režii Magdalény Švecové bude poprvé uvedená na scéně libereckého divadle tento pátek. „Čardášová princezna je má první operetní režie. Doposud jsem se věnovala spíše opernímu, tanečnímu a vzácně i činohernímu repertoáru," uvedla Švecová. Kálmánovo dílo si zamilovala. „Zejména proto, že se dokážu vžít do duše ženy, která je jako zpěvačka ze šantánu sice všemi obdivována, jakmile však zhasnou reflektory jeviště, její hodnota je měřena světlem všedního dne a společenským nastavením. Patří všem a vlastně nikomu," dodala.

V příběhu hvězda budapešťského kabaretu, zpěvačka a tanečnice Sylva Varescu okouzlí mladého vídeňského knížete Edwina. Sylva má ale odjet na turné do USA. Aby tomu kníže zabránil, nabídne jí manželství. Zároveň od jeho rodičů přichází oznámení o jeho zasnoubení se sestřenicí Anastázií. A od toho se odvíjí série nedorozumění a komických momentů.

Ze dvou tváří Sylvy je její představitelce Miroslavě Časarové bližší ta intimnější. „Je to ta obyčejná holka, která je strašně nešťastná z toho, že ona, šantánová zpěvačka, se zamilovala do knížete. A co teď s tím má dělat, když se to k sobě nehodí. Tato Sylva je mi bližší než ta Sylva v lesku světel, ale myslím, že jsme si našla cestu k oběma," uvedla Časarová, která bude v této roli alternovat s Terezou Mátlovou. V roli Edwina se budou střídat Josef Moravec a Dušan Růžička.

Dirigentem představení je Josef Kurfiřt. „Čardášová princezna je veselá, s pozitivním koncem, ovšem obsahuje zároveň mnoho hudebních čísel, která rozjásaná rozhodně nejsou. Skladatel dokázal prakticky každému valčíku vtisknout jinou emoci. Od veselých a slavnostních až po melancholické nebo vyloženě hluboce smutné," uvedl dirigent. Tato pestrost podle něj dělá z tohoto díla stálici operetního repertoáru. „Kálmán nám v této operetě servíruje jeden hit za druhým a myslím, že posluchač si je zamiluje všechny. Jsem přesvědčen o tom, že žádný návštěvník neodejde z divadla bez toho, aniž by si cestou domů broukal některou z melodií, které během představení uslyší," dodal.

https://www.saldovo-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: knt, dr

Liberecké divadlo uvede operetu Emmericha Kálmána Čardášová princezna

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.