20.03.2013 09:46

Ljubimov zakázal Divadlu Na Tagance, aby uvádělo jeho hry

Pětadevadesátiletý nestor ruského divadelnictví Jurij Ljubimov zakázal souboru slavného moskevského Divadla Na Tagance, aby uváděl jeho hry. Divadlo, které Ljubimov před téměř půlstoletím sám založil, prý inscenace svévolně mění, a dopouští se tak neetického jednání.    

Rozhodnutí podle ruských médií přijal Ljubimov "s těžkým srdcem". Soubor ale prý s jeho dílem zachází necitlivým způsobem, který je v rozporu s divadelní etikou. "Vážně tím škodí nejen mně jako autorovi a režisérovi, ale i celému divadlu, od jehož založení příští rok uplyne už 50 let," řekl umělec.    
Od neprofesionální interpretace strádá podle Ljubimova nejen pověst divadla a jeho image, ale i Ljubimovovo dobré jméno. "To mě přinutilo ke krajně smutnému, ba tragickému rozhodnutí zakázat veřejné, úplné i částečné uvádění mých děl v Rusku i za jeho hranicemi," prohlásil Ljubimov.    

Slavný ruský režisér se s Divadlem Na Tagance fakticky rozešel už v roce 2011. Napjaté vztahy v souboru vyústily v otevřenou roztržku během červnového hostování v Praze, kde herci odmítli hrát, dokud nedostanou honorář. Znechucený režisér honoráře vyplatil a hned oznámil, že z divadla odejde. Herce označil za lenochy, jimž jde jen o peníze. Oficiálně se Ljubimov s diváky slavného souboru rozloučil 1. července 2011.    
Na prknech Divadla Na Tagance se tak už nesmí objevit ani proslulá Ljubimovova inscenace Dobrý člověk ze Sečuanu, která se na repertoáru divadla držela 48 sezón. Ljubimov zakázal i uvádění klasických děl Antigona, Hoře z rozumu, Tartuffe a všech dalších her, v nichž je označen jako autor či spoluautor scénáře.

Autor článku: ČTK: jas, spr

Ljubimov zakázal Divadlu Na Tagance, aby uvádělo jeho hry