07.03.2018 09:34

Loutkáři z Divadla Alfa jedou do Spojených arabských emirátů hrát, zpívat i vařit

Plzeňské Divadlo Alfa se během tří dubnových týdnů představí na festivalu Dny kulturního dědictví v Šardžá ve Spojených arabských emirátech. Velký kulturní festival navštíví každý rok zhruba 300.000 lidí. Více než 30 arabských zemí na něm prezentuje své kulturní tradice i současné umění. Každý rok je součástí přehlídky také jedna až dvě evropské země, letos padla volba na Českou republiku. Plzeňští divadelníci obstarají velkou část programu českého pavilonu, řekl dnes ČTK ředitel divadla Jakub Hora.

Alfa bude jedním z hlavních souborů české delegace, která čítá přes 60 členů, z Plzně jede asi 16 lidí. Na dva týdny bude Alfa v Emirátech hrát své už kultovní představení Tři mušketýři, které má v repertoáru od roku 2006. Za tu dobu ho uvedla ve zhruba 400 reprízách v desítkách zemí několika kontinentů. Na poslední týden si Alfa připravila speciální premiérovou koláž českého lidového loutkářství nazvanou Alfa letem světem. „Jsou to takové etudy z českých pohádek. Vezeme maňásky i marionety," řekl Hora.

Vedle hraní loutkového divadla ale všestranní divadelníci z Alfy na festivalu obstarají také další program. „Předvedou ukázky řezby loutky, povedou workshop výroby papírové loutky, uspořádají výstavu. Dva naši lidé hrají na tahací harmoniku a na dudy, takže tam také ukážeme český folklor," řekl Hora. Další z divadelníků je zdatný kuchař, takže v Emirátech bude tři týdny připravovat ukázky tradiční české gastronomie. „Budou se vařit a péci degustační ukázky asi 20 jídel - buchty, koláče, kulajda, svíčková, koprovka a další," dodal Hora. Na cestu tak divadelníci jedou nejen s loutkami a kulisami, ale také s věcmi, které v Emirátech neseženou. Vezou si s sebou špalky lipového dřeva pro ukázku řezby loutek či ingredience do kuchyně.

Spolu s Alfou tvoří českou výpravu písničkář Jiří Dědeček, hudební těleso klasické hudby Victoria Ensemble, performer Petr Nikl nebo výtvarníci Adam a Xénia Hoffmeisterovi a Kryštof Kaplan. Prezentovat se bude Knihovna Václava Havla a Památník národního písemnictví, expozice obsahuje i stánek českého skla či dětské hokejové hřiště.

www.divadloalfa.cz

Autor článku: ČTK: Lada Pešková, dvd