23.01.2009 00:00

Lví královna Simba promění Moravské divadlo v džungli

Při vzniku pohádkové taneční show Královna Simba se tvůrci inspirovali oblíbeným animovaným filmem z dílny Walta Disneye Lví král, který se na plátnech kin objevil v roce 1993. „Snažili jsme se zachovat děj, jen místo malého lvíčete-kluka se jeho rodičům narodí a hlavní hrdinkou příběhu stane lví holka Simba,“ komentuje změnu autor libreta, režisér a choreograf v jedné osobě Robert Balogh, kterého s úsměvem doplňuje jeho kolegyně Jitka Weiermüllerová: „Důvody pro změnu byly ryze praktické, v Baletním studiu zkrátka převažují dívky.“

Dobrodružný příběh diváky zavede do zvířecí říše, které spokojeně vládne moudrý lví král Mufasa. Tomu se narodí dcerka Simba, která se má stát budoucí královnou. Jenže králův bratr Scar, který si na trůn dělá zálusk, situaci nese jen těžko. Neúspěšně se pokusí Simbu i jejího kamaráda Nalla zneškodnit za pomoci zákeřných hyen, ovšem vyjde mu až druhý pokus. O život ale připraví samotného Mufasu a zodpovědnost hodí na Simbu, která raději utíká pryč z království. Daleko od domova najde nové přátele Pumbau a Timona a vyroste u nich v dospělou lvici. Jednoho dne pak přijde čas vrátit se zpět do rodné země, která strádá pod krutovládou Scara a vybojovat si právo na titul krále a zároveň naplnil lásku k Nallovi.

Přípravu taneční show zahájil Robert Balogh již na konci června 2008, kdy začal zpracovávat libreto. Samotné zkoušky pak probíhaly od října 2008 a to hned několikrát týdně, podle možností dostupnosti tanečního sálu především o víkendech. „Děti jsou nadšené, a tak jsou často ochotné obětovat spoustu svého volného času,“ komentuje zájem malých tanečníků Jitka Weiermüllerová, kterou doplňuje Robert Balogh: „U našich svěřenců je vidět obrovský posun vpřed. Jsou mnohem koncentrovanější, disciplinovanější, dokáží se také mnohem snadněji abstraktněji vyjádřit. Je to úžasné.“ Snad i proto tvůrci baletu protentokrát zvolili jiný taneční styl a od klasického baletu, který byl základem předcházejících inscenací, se posunuli k modernímu baletu a jazzbaletu. „Je to velký kontrast k naší minulé práci. Nyní jsme s dětmi pracovali mnohem náročněji, vyžadovali jsme po nich novou techniku, která klade také velký důraz na výraz tanečníků. Ten některé děti sice zatím v trénincích  zvládají méně, ale až vstoupí v kostýmech na jeviště, vše se určitě změní,“ vysvětluje Balogh a dodává: „Chtěli jsme vytvořit poetické přestavení, uchovat pohádkový ráz a eliminovat zbytečnou popisnost. To je velmi náročné, ale děti to baví.“

V roli Simby se v různých etapách jejího života představí hned tři malé tanečnice. Viktorie Zavřelová ztvární Simbu miminko, Kateřina Dostálová – zlatá a stříbrná finalistka z Mistrovství světa v tanci a baletu USA 2008 – pak zatančí malou Simbu a neméně úspěšná baletka Rebeka Hengalová se představí jako velká Simba. „Velkým objevem je pro nás Anna Tomášková, která s Valerií Sobkovou alternuje roli Timona,“ nadšeně přiznává Robert Balogh. 76 tanečníkům ve věku od 3 do 14 let pak také vydatně pomohou jejich profesionální kolegové ze souboru baletu Moravského divadla. „Jsem také moc rád, že s námi spolupracují. Jednak v Baletním studiu asistují při trénincích a zároveň jsou dětem dobrými partnery při vystoupeních,“ dodává Balogh. Diváci se tak mohou těšit např. na Ivo Jambora coby lva Mufasu, Renáta Mrózková ztvární lvici Sarabi, Radek Vojtěch zlého Scara, Petra Glacová, která s Irinou Popovou mj. také Robertovi Balghovi asistovala při realizaci choreografií, zatančí hyenu Banzai.

Výběr hudby tvoří koláž skladeb a písní, které se tematicky i hudebně váží k prostředí Afriky. Zazní tak africký folklór, ale i současné melodie. Autorkou symbolických kostýmů, které navodí atmosféru nebezpečné džungle, je výtvarnice Klára Vágnerová, scénu pak navrhl Eduard Přikryl.

Jsme velmi rádi, že se nám tento jubilejní projekt podařilo realizovat. Máme radost především z toho, jak se nám daří probouzet v dětech vztah a lásku nejen k baletu, ale divadlu a umění vůbec. A to je pro jejich kultivovaný rozvoj velmi důležité,“ dodává Jitka Weiermüllerová.

Zdroj: bergmannova@moravskedivadlo.cz

Autor článku: Informace z divadel