21.06.2018 12:12

Má vlast jako baletní představení oslaví výročí vzniku ČSR

Baletní ztvárnění jednoho z nejznámějších českých hudebních děl, Smetanovy Mé vlasti, připravili tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkové. Ve světě proslulí sourozenci vytvořili inscenaci ke stému výročí vzniku Československa. Představení s českými i zahraničními tanečníky mohou lidé vidět zdarma 27. a 28. června večer na Staroměstském náměstí.

Podle primátorky Adriany Krnáčové jde o jedinou akci k oslavám československého výročí, kterou magistrát přímo pořádá; další podpořil formou grantů. Pro diváky je připraveno 400 míst k sezení, pro ostatní budou připraveny velkoplošné obrazovky, jeden večer živě uvede Česká televize.

Jiří a Otto Bubeníčkovi, kteří více než dvě desítky let tančili v prestižních zahraničních souborech, dostáli svým slibům a před dvěma lety ukončili svoji aktivní kariéru na pódiu. Oba se ale baletnímu umění věnují dál. V případě Mé vlasti je Jiří režisérem a dramaturgem, Otto se podílel na návrhu kostýmů a výpravě. Hudební doprovod zazní z nahrávky České filharmonie, protože dvě jeviště by se na náměstí podle primátorky z bezpečnostních důvodů nevešla. Jiří dnes novinářům řekl, že pozval 20 tanečníků, polovina je ze světa, 13 je z Baletu Národního divadla, kde již také dlouho tančí zahraniční umělci.

Zadání Prahy bylo ztvárnit dílo, které by konvenovalo stému výročí vzniku republiky, s Mou vlastí přišli Bubeníčkové. "Je to známá hudba, krásná a podle našich dřívějších zkušeností se doplněná o tanec dostává publiku úplně jinak do ucha," řekl Otto Bubeníček. Jiří zvolil na rozdíl od představení Orfeus, kterým se bratři loučili s kariérou a kde uplatnili současný taneční slovník, pro Mou vlast klasickou techniku, diváci tedy uvidí klasický balet s pozicemi na špičkách.

Bubeníčkové pocházejí ze staré české cirkusové rodiny, a proto jim bylo předurčeno povolání artistů. V jejich 11 letech je ale učitelka tance doporučila ke studiu na pražské Taneční konzervatoři. Dalším milníkem pro ně byla soutěž v Lausanne, kde je oslovil slavný John Neumeier a nabídl jim studium na baletní škole v Hamburku. Po absolutoriu na konzervatoři přijali v hamburském souboru angažmá, a jejich kariéra tím nabrala raketový vzestup.

Otto byl od roku 1997 prvním sólistou Hamburského baletu, Jiří v roce 2006 odešel do drážďanského baletu Semperoper, kde působil na stejné pozici a také vytvářel choreografie. Oba mají za sebou mnohá ocenění i četná hostování na prestižních scénách.

Autor článku: ČTK: hrm, rot; foto: www.bubenicek.eu

Má vlast jako baletní představení oslaví výročí vzniku ČSR